Історичні довідки

Адміністративний будинок (ох. № 139)

Історична довідка

Адміністративний будинок (охор. № 139)

пам'ятка місцевого значення

вул. Б. Хмельницького, 6  м. Збараж Тернопільська область

Розташування об’єкта. Будівля є одним з домінуючих архітектурних об’єктів Збаразького Підзамча. Розміщена на  південний схід від історичного середмістя. Наприкінці ХІХ ст. та в першій половині ХХ ст. становила головний формуючий елемент нового адміністративного центру.

Будівля знаходиться на високому пагорбі, зі стрімким схилом з південного боку та більш пологим – з заходу. З півночі та заходу територія об’єкта обмежена вул. Б. Хмельницького, зі сходу та півдня – житловою забудовою вул. 22 січня. Заїзд від вул. Б. Хмельницького.

Архітектура. Головний фасад будівлі орієнтований на північ, має виразний центральний вхід, оздоблений різьбленими дверима з скляними вставками, прикрашеними кованими решітками.

Від входу тягнеться великий коридор, який веде до вестибюлю. У вестибюлі розміщені трьохмаршові сходи на другий поверх з колонами та арками. На другому поверсі в центральному об’ємі будинку розміщено великий актовий зал з високими арковими вікнами, що виходять на головний фасад.

Фундаменти – кам’яні. Під південною частиною будівлі є пивниці, які перекриті цегляними лучковими склепіннями. Стіни – цегляні. Перекриття – дощате по дерев’яних балках. Вестибюль перекритий парусним склепінням.

Форма даху виконана в стилі народної дерев’яної архітектури. Карниз відсутній. Дах виступає за стіну відкритими дерев’яними різьбленими кобилками, що спираються на дерев’яні різьблені консолі. Дах центрального об’єму має чотирисхилу форму.

Архітектурне оздоблення в загальних формах збережене.

Територія довкола будинку огороджена невисоким муром, поверх якого встановлена металева огорожа з яскраво вираженою в’їзною брамою, що орієнтована на центральний вхід.

Історія споруди. У січні 1867 року Збараж став повітовим центром, тому постало питання про спорудження адміністративного будинку для повітового староства і його служб. В 80-х рр. ХІХ століття з південно-західної сторони від замку розпочато будівництво трьох двоповерхових будинків, призначених для адміністративних установ міста і повіту. В будинках мали бути розміщені повітове староство, міський суд, скарбовий уряд, повітовий відділ і повітова комунальна каса. Будинок (охоронний № 139) входив у цей комплекс.

Власне, сам будинок було збудовано у 1891 р., у ньому розташувалось повітове староство. У 1893 р. будинок переходить у власність доктора права Тадеуша Нементовського. В 1908 р. його купує родина Явеців. У першій третині ХХ ст. на правах оренди в будівлі розташовується повітове староство.

З 27 липня по 21 вересня 1920 р. в даному адміністративному будинку знаходився повітовий ревком, про діяльність якого засвідчувала меморіальна дошка з написом: «У цьому будинку з 27 липня по 21 вересня 1920 р. розміщався повітовий ревком  Галицької  Соціалістичної Радянської Республіки».

У 1940 р. споруда перейшла у державну власність після арешту останнього власника будинку Еміля Явица.

З 1945 по 1973 рр. у вище згаданій будівлі знаходився районний комітет Комуністичної партії України, а в подальшому в адмінбудинку містилися Районне агропромислове об’єднання таредакція районної газети.

У 1997 р. на першому поверсі будівлі розташувалась адміністрація Державного історико-архітектурного заповідника, а на другому поверсі – Управління сільського господарства і продовольства. З 2017 р. будинок займає адміністрація Національного заповідника «Замки Тернопілля».

Share
Повернутися