11 лютого 2010 року Кабінет міністрів України передав Чортківський замок з управління обласної адміністрації до Міністерства регіонального розвитку та будівництва України. Чортківський замок вже перебуває у складі НЗ “Замки Тернопілля”. Спершу планується провести консервацію пам’ятки, потім її реставрують. Розчистити та відновити замок у Чорткові планують для того, аби зробити там музей.
Руїни колись могутнього Чортківського замку стоять біля підніжжя Вигнанської гори. Замок п’ятикутний в плані, з чотирма оборонними вежами. Складений з пісковику, укріплений наріжними вежами. Збереглися оборонні мури, три башти і руїни палацу. Площа замку 70 на 100 метрів. Товщина стін сягала від півтора метра до двох, а висота – від шести до дванадцяти метрів. Колись дитинець був забудований будинками, зовнішні стіни яких одночасно були оборонними. Від цих будівель залишилися численні підвали. Головний в’їзд розташовувався у північній стіні.
Дві башти виступають за лінію мурів. Південно-західна – п’ятигранна, має два яруси з підвалом. Північно-західна – чотиригранна, має один ярус з підвалом. Перекриття не збереглися. Південна чотиригранна башта збереглася на рівні першого ярусу.
Замок було споруджено наприкінці ХІV – початку ХV ст. з ініціативи першого власника цих земель Єжи Чартковського. Спершу він був дерев'яним і основним його призначенням було стримувати напади турків і татар на місто.
Коли Чортків за магдебурзьким правом став містом (1522) і замком заволодів Станіслав Гольський, замок було перетворено на міцно укріплену феодальну фортецю. Вона вважалася типовою спорудою перехідного типу – п’ятикутна з баштами на кутах та брамою.
Нова відбудова замку відбулася в 1610 році. Всередині замкового двору був збудований розкішний палац з аркадними галереями, який займав західну частину замку, прямокутний в плані, обома торцями примикав до кутових башт. Збудований у ренесансному стилі.
У 1640 році від нападу на місто турецьких військ замок вп’яте зазнав значного руйнування, але був відбудований. У 1648-49 році, замок штурмували козацькі війська. Спільно з місцевими жителями козаки взяли замок штурмом і захопили в полон багато польських шляхтичів на чолі з графом Павлом Потоцьким.
Після Зборівського миру, тут знову запанували польські шляхтичі, а в 1672 році землі захопили турки і панували впродовж одинадцяти років. Внаслідок розгрому турків під Віднем у 1683 році об’єднаними силами європейських держав, Польща знову утвердила своє панування на цих територіях.
Після поділу Польщі 1772 року Чортків увійшов до складу Австрійської імперії.
У першій половині XVІІІ століття замок втратив своє оборонне значення.
Стосовно подальшої долі замку, то власники міста Садовські здавали його в оренду під торгові склади єврейським купцям. У 1863 році тут була в’язниця, де перебували арештовані польські повстанці.
Останнім власником замку був Ієронім Садовський, який наприкінці ХІХ століття передав споруду місцевим благодійницьким організаціям та польському жіночому монастиреві сестер-кармеліток.
На початку ХХ століття була проведена консервація Чортківського замку Подільським туристично-краєзнавчим товариством.