Відвідувачам

У Вишнівецькому палаці відкрили відреставровану Дзеркальну залу!

У Вишнівецькому палаці відкрили відреставровану Дзеркальну залу! Історія нашого краю бере витоки із глибини віків. Культурні процеси, які відбувалися на території сучасної Тернопільщини, та визначні історичні події залишили по собі унікальні пам’ятки культурної спадщини, серед яких і Вишневецький палац, що знаходиться в смт. Вишівець. Містечко розміщене по обох берегах річки Горині в південно-західній частині Волині і включене до списку історичних населених місць України. 

В історії Вишівець залишається не тільки місцем, де відбувались події, що вплинули на долю України, але і як осередок, де певний час концентрувалось суспільне та культурне життя краю. Вишневецький палацово-парковий комплекс відображає важливий період в розвитку садибної архітектури – трансформацію оборонного замку в садибу. 

Будівля палацу, побудована в бароковому стилі, є одним з найкращих втілень архітектурних смаків Франції на теренах України, що збереглася до наших днів. Однак, Перша світова війна принесла значні руйнування палацу, деякі зали використовувалися як стайні. А за часів Другої світової війни обстріл та пожежа знову руйнують його. В 1944 році пожежа знищує палац. З 1960 року палацовий ансамбль відбудовують і зберігають об’ємно-просторову структуру й зовнішній вигляд палацу, проте суттєвих змін зазнало внутрішнє планування. Споруду пристосовують до адміністративних потреб. Опорядження інтер’єрів повністю загинуло. 

Не аби якою проблемою на шляху збереження унікальних пам’яток історії є відсутність коштів та професійних працівників в Україні. Саме тому участь у програмі Уряду США із збереження культурної спадщини набуло не аби якого значення. У поданій на розгляд Фонд Посла США пропозиції від Національного заповідника «Замки Тернопілля» було запропоновано завдяки коштам гранту зробити наступні роботи, а саме: провести ремонтно-реставраційні роботи по відновленню інтер’єрів дзеркальної зали, та забезпечити раціональне використання об’єкту та його функціонування як сучасного культурно-туристичного центру. У 2015 році заповідник отримав фінансову підтримку від Міністерства культури України, а також виграв грант від Посольства США на відновлення дзеркальної зали та реставрацію південної підпорної стіни палацу. Реставраційні роботи тривали понад 2 роки. 

Дзеркальний зал був головним і презентабельним залом родової резиденції впливових східноєвропейських магнатів Корибутів Вишневецьких і займав центральну частину першого поверху головного корпусу, тягнувся вздовж усього південного фасаду палацу і складався з трьох частин. Ці три зали з’єднувалися між собою за допомогою трьох відкритих аркад, середня з яких була найвища і найширша. Свою назву зали отримали від великої кількості невеликих дзеркал. Дзеркальний зал в оригіналі вражав розмірами та оформленням. У радянські часи у йог приміщенні був кінотеатр. Станом на сьогоднішній день у Вишневецькому палаці та дзеркальній залі зокрема, було проведено ряд першочергових та невідкладних робіт, котрі полягали в ліквідації аварійного дахового покриття, дерев’яних конструкцій даху палацу, приміщень палацу та господарських будівель, ремонтно-реставраційні роботи по фасаду палацу, було виготовлено та встановлено частину дерев’яних віконних та дверних блоків. Частково провели консервацію та реставрацію декоративних ваз, які увінчують цегляні стовпи огорожі комплексу, було виготовлено та встановлено ковану огорожу з східної сторони комплексу, ліквідовано аварійний стан та відновлено частину підпірної стіни. 

Основним результатом від реалізації проекту стало відновлення дзеркальної зали, однієї із кращих втілень архітектурних смаків, до її первинного вигляду. 

Дружина Президента України Марина Порошенко разом із послом США в Україні Марі Йованович 19 червня 2018 року відкрили відреставровану дзеркальну залу Вишневецького палацово-паркового комплексу. Відкриваючи дзеркальну залу резиденції князів Вишневецьких, Марина Порошенко наголосила, що така співпраця на міждержавному рівні надалі дозволить відновити і зберегти історичну та культурну спадщину України, яка є невід'ємною частиною світової історії. 

Також Перша леді та голова Тернопільської ОДА Степан Барна підписали Меморандум про долучення області до проекту Фонду Порошенко «Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації». 

За матеріалами статті наукового співробітника Зоряни Мазуранчик 

 

Share
Повернутися