«Український вишиваний рушник»
У травні, в День святкування 806-річчя нашого міста, у залі ІІ поверху в’їзної вежі Національного заповідника «Замки Тернопілля» науковими співробітниками фондового відділу створена експозиція «Український вишиваний рушник», де представлені волинські, галицькі рушники, оздоблені рослинним і геометричним орнаментом на фабричному полотні (серед ХХ ст.) і рушники на домотканому полотні (20- 30-і рр. ХХ ст.). Їх нараховується в експозиції 91 одиниця. У фондах Національного заповідника зберігається більше 1100 вишиваних рушників.
Характеризуючи фондові зібрання рушників, можна відмітити їх особливості. В цілому, для вишиваних рушників є спільні ознаки, однак є і певні відмінності. Однією із них – відмінність в їх орнаментації. Як бачимо, на наших рушниках найбільш улюбленими є рослинний та геометричний орнаменти. Вишиття характеризується різноманітністю квітів, листя, дерев. Серед видів квітів виділяється троянди, братики, фіалки, барвінок, волошки; бачимо на рушниках гілочки калини, дубове, виноградне листя; букети, гірлянди із пишних квітів. Переважає геометричний орнамент: вишиття включає в себе прямі, скісні, ламані, зубчасті лінії; зигзаги, ромби, квадрати, трикутники, хрести, зубці. Найпоширенішим є мотив ромба, який набуває різноманітних окреслень. Для оздоблення рушників виділяємо й інші види орнаментів.
На деяких рушниках вишиття доповнюється словесним супроводом. Словесне зображення може бути найрізноманітнішим за своїм змістом, однак воно завжди позитивне за своєю тематикою. Зустрічаються такі словесні зображення: "Добрий день", "Христос воскрес", "На щастя, на долю", «Боже великий, єдиний». На деяких рушниках майстрині вишивали великі стилізовані літери – свої ініціали, окремі рядки із українських пісень та віршів, рік вишиття.
У залі на вікнах експонуються вишивані штори, поперечки, оздоблені рослинним орнаментом на домотканому полотні. Доповнюють і збагачують виставку вишиваних рушників вишиті килими – один оздоблений ромбовидними фігурами, інший - стилізованими квітами , один пишними польовими квітами, колосками і гронами винограду. Зразком виставки можна вважати рушник, який донедавна був заборонений для народного огляду, 1936 року, із вишитим на ньому коронованим тризубом і двох левів.
В іншому залі ІІ поверху в’їздової вежі у вітринах працівниками фондового відділу cформовані колекції вишиваних краваток, зразків вишиваних орнаментів, значків на різну тематику (серед. ХХ ст), колекція ґудзиків (ХІХ-ХХ ст), які відносяться до Російської імперії, Австро-Угорської.