Виставки

Радій, земле, аж до небес! Христос Воскрес!

У палаці Збаразького замку відкрито виставку присвячену святкування одних із найбільших свят християн – Вербної неділі та Воскресіння Христового, для створення якої були використані основні символами Великодня: паска, писанки , рушнички на великодній кошик, ікони з зображенням Воскресіння Христового, гілочки верби. Кожен із них має свою символіку та значення, вказує на глибокий зв'язок між природним і надприродним життям, матеріальною і духовною реальністю, взаємостосунком творіння і Творця. 

Цього річ Великолню виставку доповнили ще й дві ляльки – мотанки Мотря та Улянка, висотою 2 та 1, 5 метри відповідно. Одягнені вони у національний український одяг і символізують мати й доньку, котрі з великоднім кошичком ітимуть святити паску. 

Здавен у кожній родині лялька-мотанка виконувала роль оберегу, була символом мудрості, берегинею роду, символом матері-прародительниці та зв’язку між поколіннями, одна із найдревніших іграшок і сакральних істот нашого народу, якій тисячі й тисячі років. Виготовляючи цей сакральний предмет, жінки вкладали у неї свою енергію, певні думки і побажання. Ляльку-мотанку передавала мати дочці, коли віддавала до іншого роду, а дочка, у свою чергу, своїй дитині. Це ніби ниточка, яка зв’язувала увесь рід. 

Для того, щоб наділити маленьку ляльку-мотанку великою магічною силою, на ляльковому обличчі нитками чи стрічками виплітали кольоровий хрест - давній могутній символ Сонця. 

Для створення ляльок – мотанок Мотрі та Улянки були використані деревяні каркаси, сіно, тканина та вишивані сорочки, спідниці, крайки, камізельки, намисто із фондів Національного заповідника «Замки Тернопілля». 

Share
Повернутися