Виставки

Народна ікона Поділля у Збаразькому замку

13 жовтня 2014 року у Замковому палаці м. Збаража відбулося відкриття виставки "НАРОДНА ІКОНА ПОДІЛЛЯ" спільно з Подільським товариством ім. Г. Сковороди та Хмельницьким обласним художнім музеєм. 

Народна ікона – становить складний вид творчості, який синтезує у собі церковно-канонічну традицію та язичницькі міфологічно-фольклорні уявлення українського народу. Сучасні дослідники відзначають певні інновації в образності, пластиці, колористиці народної ікони, що робить її суголосною пошукам і здобуткам як художників-авангардистів 20-х років, так і сучасних митців-концептуалістів. 

Через невідповідність усталеним зразкам ці духовні артефакти довгий час були під забороною. Їх не збирали і не вивчали, адже діяли закономірні стереотипи неприйняття і недооцінки нового або ж наново відкритого явища. 

Лише завдяки самовідданому подвижництву збирачів народного мистецтва вцілілі зразки народного іконопису були зібрані і легітимізовані. Одним із піонерів у справі збереження національного культурного надбання повоєнного часу був Іван Макарович Гончар. До першого покоління збирачів патріотів належать також художник із Черкас Іван Кулик, мистецтвознавець, директор Полтавської картинної галереї Кім Скалацький. Їх зібрання засвідчили, що народна ікона становить особливий, відносно самостійний вид іконопису. 

Нині відомі імена й інших збирачів-ентузіастів, серед них черкаський художник Микола Бабак, Олег Губарь та Борис Херсонський з Одеси, Ольга Богомолець з Києва, Володимир Козюк з Вінниці. До їх числа належить і хмельничанин Олександр Чернов. Його колекцію подільських народних ікон вже встигли побачити мешканці таких міст України як: Луцьк (Музей Волинської ікони), Одеси (Художній музей), Острога (Острозька акдемія), Кам'янець-Подільського (Картинна галерея), Нетішина (Міський краєзнавчий музей), Колодяжного (Музей Лесі Українки), Меджибожу (Державний історико-культурний заповідник). Хмельничани вперше познайомились із зібранням Олександра Чернова 1998 року у Подільському товаристві ім. Г. Сковороди. 

Нині за часів потужного вибуху української пасіонарності, знову зростає цікавість до історії, культури, зокрема і народної іконографії. 

Захід відбувся за участі самого колекціонера Олександра Чернова, Віри Стецько – мистецтвознавця, працівника Тернопільського обласного краєзнавчого музею, настоятелів храмів міста – о. Олександра Лукащука (ofm), о. Омеляна Колодчака (УГКЦ) та о. Романа Сливки (УПЦ КП), а також громадськості міста Збаража. 

Підготували та провели відкриття виставки "Народна ікона Поділля" начальник відділу обслуговування туристів та масово-освітньої роботи Ольга Станкевич, молодший науковий співробітник Наталія Марціяш-Дир та екскурсовод Ольга Поліщук. 

Share
Повернутися