Виставки

Експозиція під відкритим небом

На подвір'ї Збаразького замку відкрито етнографічну виставку, яка змінюватиметься і доповнюватиметься кожного тижня упродовж літа. Наразі діє виставка колекції прядок із фондів Національного заповідника « Замки Тернопілля».

Кожна з прядок із колекції є по своєму оригінальною та неповторною. Тут можна зустріти і самопрядку, яка складається із дошки з встановленим на ній циліндром з горизонтально закріпленим веретеном, так і більш старіший різновид прядок – прядка – донце, що складається з вертикальної частини , куди прив’язується кужіль і горизонтальної (донце). Часто прядки оздоблювали різьбленням та розписом, що підкреслює важливість ремесла та невід'ємність елементу побуту. Тож не дивно що прядка та прядіння почали фігурувати і в приказках : «Прядка не Бог, а сорочку дає», « Не напрядеш взимку, нічого буде ткати влітку».

Також виставку доповнюють човники до ткацького верстата та гребені для вичісування вовни.

Наступними виставлятимуться металеві праски , які можна поділити на суцільнолиті, ті що нагрівалися на печі або вогні і були найбільш поширені, та праски з порожниною всередині для деревного вугілля, яке туди закладали. Таку праску розігрівали розмахуючи нею вправо – вліво. При цьому повітря через отвори у прасці продувало вугілля і воно розжарювалося. Попередниками таих прасок були «рублик» та качалка. Білизна намотувалася на качалку , після чого кілька раз ретельно прокочувалося « рублем» - довгою дерев'яною плашкою з ребрами на нижній поверхні й рукояттю на кінці. Рубель перекочував качалку , його ребра при цьому розминали волокна тканини.

Також планується експонувати вишиті килими, посуд та інші досить цікаві речі побуту якими багаті фонди Національного заповідника. А експонування саме таким чином дозволяє краще їх роздивитися та перенестися хоча б на мить у минуле.

Share
Повернутися