Національний заповідник бере участь у "Шляху Гедиміновичів"
Народження нового туристичного продукту "Шлях Гедиміновичів", зініційоване Луцькою міською радою і підтримане багатьма туристичними, культурними, науковими установами та органами місцевого самоврядування символічно припало на 12 год. 12.12.2012 р. Тож 12 грудня цього року о 12.00 год. в конференц-залі готелю "Україна" м. Луцька відбулася перша координаційна рада щодо створення туристичного продукту - "Шляхами Гедиміновичів".
На цю зустріч були запрошені міські голови Луцька (господар заходу), Кам'янця-Подільського, Острога, Хотина, представники Державного агентства з питань туризму та курортів, Інституту історії України НАН України, корпорації "Сварог Вест Груп" та фестивалю "Porta temporis", ряд національних та історико-культурних заповідників Західного регіону (НЗ "Замки Тернопілля", ДІКЗ "Меджибіж", ДІКЗ м. Дубна, Острога, Луцька, ІАЗ "Хотинська фортеця", НІАЗ "Кам'янець").
До складу делегації НЗ "Замки Тернопілля" входили учений секретар заповідника Надія Макарчук та автор цих рядків.
З вступним словом виступив голова Луцький міський голова Микола Романюк, а провела робочу зустріч начальник відділу розвитку туризму управління міжнародного співробітництва та туризму Луцької міської ради Наталя Бунда. В програмі роботи прозвучали виступи координатора програм з розвитку туризму в регіонах України проекту "ЛІНК", радника голови Державного департаменту з питань туризму та курортів Генадія Друзенка – "Як не загубитися на туристичній мапі Європи та України: шлях Гедиміновичів"; старшого наукового співробітника Інституту історії України НАН України Дмитра Ващука – "Вплив Великого князівства Литовського на суспільно-політичний та соціально-економічний розвиток етнічних українських земель"; старшого наукового співробітника науково-дослідного відділу НЗ "Замки Тернопілля" Руслана Підставки – "Династія Гедиміновичів та замки Тернопілля"; заступника Хотинського міського голови Миколи Головльова – "Функціонування туристичного кластеру на прикладі Подільсько-Буковинського намиста"; директора фестивалю "Porta temporis" Ігора Данилова – "Porta temporis" в контексті шляху Гедиміновичів".
Передумовами для створення такого туристичного продукту, як "Шлях Гедиміновичів" стали ряд факторів та обставин. Перш за все, значна територія Західної України, в т.ч. і Тернопільська область, тривалий час належали до Великого князівства Литовського (надалі - ВКЛ), значна частина замків та фортець була збудована представниками династії Гедиміновичів (синами Ольгерда, Коріата, Кейстута та ін.) чи їх нащадками.
До представників князівських родин Гедиміна не можна вжити термін "политовщення українського народу" (на відміну від полонізації, русифікації та інших методів насадження своєї ідеології, культури, мови тощо). Історія не знає жодного великого повстання українського народу проти литовських князів, аналогічних "хмельниччині", "гайдамаччині" чи подібним.
Крім того, і це важливо, - Литва головуватиме в Євросоюзі в другій половині 2013 року і є реальні перспективи на отримання цільового гранту по проекту "Шляхами Гедиміновичів", адже за словами одного із аташе представництва ЄС в Україні , "…після таких виборів, залишається фінансувати тільки туризм".
Що стосується участі Національного заповідника "Замки Тернопілля" у вказаному проекті, то в результаті нашої презентації, яка включала в себе, крім загального огляду діяльності заповідника, чотири об'єкти Ольгердовичів і Коріатовичів (Збараж, Вишнівець, Скалу-Подільську і Язловець), до туристичного маршруту "Шляхами Гедиміновичів" увійшли аж вісім замків із одинадцяти.
За результатами робочої зустрічі вище згаданими представниками органів влади та заповідників (від дирекції Національного заповідника "Замки Тернопілля" протокол підписала учений секретар заповідника – Надія Йосипівна Макарчук) було підписано Протокол про наміри і сформовано робочу групу в кількості п'яти чоловік, до якої від музейних установ і заповідників увійшов і автор цих рядків. Це є не тільки визнанням діяльності нашого заповідника в туристичній та пам'яткоохороній галузі регіону, а й накладає велику відповідальність за організацію та впровадження цього продукту.
Сподіваємось, що участь НЗ "Замки Тернопілля" у згаданому проекті знайде підтримку і в органів місцевого самоврядування Збаража, Вишнівця, Скалата, Микулинець, Теребовлі, Язловця, Чорткова та Скали-Подільської, чиїм замкам випала честь представляти регіон у міжнародному туристичному просторі.
Реальність вигоди кожної громади стане очевидною, адже завдяки цьому проекту буде створена відповідна туристична інфраструктура, що залишатиме кошти в місцевих бюджетах вказаних населених пунктів області. На останок, члени робочої групи отримали "домашнє завдання", виконання якого необхідно розпочинати вже зараз.
Руслан Підставка
старший науковий співробітник
НЗ "Замки Тернопілля".