Відбулися наукові читання на тему: "Замки Борщівщини в контексті об’єктів Національного заповідника "Замки Тернопілля"
12 серпня в он-лайн режимі на платформі «Google Meet» відбулися наукові читання на тему: «Замки Борщівщини в контексті об’єктів Національного заповідника «Замки Тернопілля», організовані Національним заповідником «Замки Тернопілля» спільно з Департамент культури та туризму Тернопільської ОВА.
У роботі читань прийняли участь 11 учасників, серед яких: кандидати історичних наук, аспіранти, краєзнавці, наукові співробітники, представники ОВА.
З вітальним словом до учасників наукових читань звернулась учений секретар Національного заповідника «Замки Тернопілля» Макарчук Надія Йосипівна.
Пленарне засідання розпочалося з виступу директора Борщівського обласного краєзнавчого музею Михайла Сохацького на тему: «Замок у с. Більче-Золоте: віхи історії». Доповідач презентував історико-краєзавчу характеристику замку у с. Більче-Золоте, а також історію будівництва та занепаду фортеці. На основі історіографічного матеріалу встановлено власників замку та визначено їх роль у розвитку укріплень.
Наступною була доповідь головного спеціаліста департаменту культури і туризму Тернопільської ОВА Ярослава Пелехатого «Перспектива реставрації замку у смт. Скала-Подільська». У доповіді на основі комплексних фізико-географічних досліджень мису, на якому розташований замок у Скалі-Подільській, автор висвітлив проблеми і перспективи відбудови та наукової реставрації пам’ятки.
Мандзюк-Тату Леся, директор Комунального підприємства «Заліщики туристичні» виступила із доповіддю на тему: «Історико-культурна спадщина Тернопільського Придністер’я як передумова формування туристичного кластеру «Тепле Поділля», що має на меті об’єднати всі переваги півдня Тернопільщини у один туристичний продукт.
Наукова співробітниця фондового відділу Національного заповідника «Замки Тернопілля» Оксана Брегін виступила із темою «Історія виникнення та занепаду фортеці «Окопи Святої Трійці». Яблоновський Ян Станіслав як найважливіша постать у будівництві оборонної фортеці у с. Окопи». У доповіді представлена історико-краєзнавча характеристика Окопів Святої Трійці як видатної пам'ятки фортифікаційного зодчества України, а також історія будівництва та занепаду фортеці у с. Окопи Чортківського району.
Про світовий досвід застосування підходів sustainability (сталого розвитку) задля забезпечення тісної інтеграції об’єктів культурної спадщини на прикладі замків Скалату, Кальмару та Хаапсале виступила перед учасникам читань кандидат історичних наук, доцент кафедри музеєзнавства та пам’яткознавства, директорка Науково-методичного центру розвитку музеєзнавства і пам’яткознавства ХГУ «НУА» кафедри культурної спадщини Уппсальського університету Олена Жукова.
Литвинчук Ілля, аспірант кафедри архітектури та реставрації Національного університету «Львівська політехніка» у своїй статті на основі даних з фотограмметричної зйомки та новознайдених матеріалів іконографії, зробив спробу періодизації будівельної історії замку у Скалі-Подільській.
Про історію будівництва, власників, джерела дослідження замку в смт. Скала-Подільська доповіла начальниця відділу обслуговування туристів та масово-освітньої роботи Національного заповідника «Замки Тернопілля» Ольга Станкевич.
Про замки Борщівщини, історію їх будівництва згідно іконографічних джерел, та на основі матеріалів археологічних розкопок замку у с. Кривче зокрема розповів Володимир Данилейко, завідувач археологічного сектору Національного заповідника «Замки Тернопілля».
Молодша наукова співробітниця фондового відділу Національного заповідника «Замки Тернопілля» Наталія Адамович представила учасникам наукових читань своє дослідження на тему: «Заходи по збереженню замку у смт. Скала-Подільська на початку ХХ ст. (згідно архівних матеріалів)», де розповідається про історію будівництва замку у Скалі-Подільській, а також спроби його консервації у ХХ ст. згідно листування воєводського управління у Львові з управлінням воєводським у Тернополі.
Про процес будівництва та архітектурних досліджень, вивчення історичних хронологічних процесів оборонного замку в селі Кривче – архітектурної спадщини Західного Поділля як важливого історичного регіону України донесла присутнім молодша наукова співробітниця фондового відділу Національного заповідника «Замки Тернопілля» Оксана Пришляк. Тема виступу: «Оборонний замок у с. Кривче – архітектурна спадщина Західного Поділля».
На завершення наукових читань про художницю Людмилу Христинич-Папаянідіс, її арт-роботи Кудринецького замку, в яких поєднані різні художні жарни і техніки малювання доповів завідувач науково-методичного відділу Тернопільського обласного краєзнавчого музею, голова Тернопільської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Степан Костюк з темою: «Кудринецький замок малярським баченням Людмили Христинич-Папаянідіс: фонди Тернопільського обласного краєзнавчого музею».
Із заключним словом до учасників читань звернувся Олег Заліщук, заслужений архітектор України, головний архітектор Національного заповідника «Замки Тернопілля».
Доповідачі на читаннях розповідали про проблематику обраних ними тем, а також цілі і завдання, яких вони прагнули досягти у своїх роботах. Матеріали, що були представлені до розгляду на наукових читаннях засвідчили не лише актуальність заявленої проблематики, але й засвідчили здатність фахової спільноти протидіяти викликам, пов’язаним з військовою агресією росії проти України. Тому науковий захід зміг об’єднати погляди різних учасників.
Підготувала:
мол. наук. співробітниця
фондового відділу
НЗ «Замки Тернопілля»
Оксана Пришляк