Відбулася науково-практична конференція на тему: «Охорона культурної спадщини як невід'ємний елемент розвитку туризму на Тернопільщині»
У відповідності до плану роботи Національного заповідника «Замки Тернопілля» на 2023 рік, 31 травня 2023 року у Білокамінному залі замку міста Збараж відбулася науково-практична конференція на тему: «Охорона культурної спадщини як невід'ємний елемент розвитку туризму на Тернопільщині» у змішаному режимі.
У процесі підготовки до науково-практичної конференції було розроблено основні положення Інформаційного листа та визначено вимоги до написання статей та матеріалів. На низку наукових, навчальних, туристичних, музейних та пам'ятко-охоронних закладів були розіслані Інформаційні листи із запрошенням на конференцію. Згідно одержаних заявок, було розроблено Програму наукової конференції.
На початку конференції із вітальним словом виступив генеральний директор Національного заповідника «Замки Тернопілля» Анатолій Маціпура та заступник голови Тернопільської обласної військової адміністрації Віктор Устенко, який зазначив, що позитивним пріоритетом діяльності ОВА щодо збереження об'єктів історичної спадщини є роботи, які були проведені у Збаражі, Бучачі, Вишнівці, Скалаті, Чорткові, де здійснено ряд консервативних і реставраційних робіт для перетворення пам'яток історії на достойні об'єкти музейних закладів, а також об'єкти туристичної інфраструктури. Віктор Устенко наголосив, що пам'ятки архітектури та природи слід не просто зберігати, а перетворювати на органічну складову життєвого середовища.
Модератор наукової конференції – Ольга Станкевич, начальник відділу обслуговування туристів та масово-освітньої роботи.
Учасники заходу обговорили сучасний стан та тенденції розвитку туризму в Україні, проблеми збереження культурної спадщини Тернопільщини, роль територіальних громад у розвитку туризму.
Пленарне засідання розпочалося із доповіді заступника директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника міста Острог Андрія Брижука на тему: «Аудиторії та орієнтовані послуги Державного історико-культурного заповідника міста Острог» (онлайн) .
Продовжила роботу конференції Оксана Ковцун, директор ОКМ музею –садиби Леся Курбаса з доповіддю на тему: «Аналіз туристичної привабливості, проблеми та перспективи розвитку галузі туризму в Скалатській об’єднаній територіальній громаді».
Інформативним та насиченим був виступ кандидата географічних наук, доцента кафедри географії України і туризму Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка Любові Альтгайм. Темою її доповіді було «Репрезентація екскурсійних об’єктів через призму видатних постатей у м. Тернополі та області».
На даній науковій конференції Тернопільський національний технічний університет ім. І. Пулюя представила делегація кафедри управління інноваційною діяльністю та сферою послуг у складі: кандидата економічних наук, доцента Ольги Владимир, кандидата економічних наук, доцента Ірини Федишин, асистента кафедри Ірини Галицької, а також студенток групи БТ-11 спеціальності «Туризм і рекреація» Оксани Дуди, Олени Дукач та Лілії Ковалюк, за підтримки учасників Клубу історичної реконструкції «Збаразький гарнізон». На конференції ними було представлено доповідь на тему: «Відтворення боїв та реконструкція бойового спорядження воїнів українського середньовіччя як основа розвитку подієвого туризму Тернопільщини».
Наступним доповідачем був кандидат географічних наук, доцент кафедри країнознавства та туризму Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Ігор Винниченко з науковою темою «Пам’ятко-охоронний статус культових споруд Тернопільської області».
ДПТНЗ «Тернопільське вище професійне училище сфери послуг та туризму» також був представлений на конференції цілою делегацією у складі: викладачів Валентини Бартошак, Наталії Зінченко та методиста Діани Яценко. Діана Яценко виступила із доповіддю на тему: «Формування компетентності культурна обізнаність та самовираження у кваліфікованого робітника за професією «агент з організації туризму» шляхом європейського досвіду використання пам'яток природи в туризмі Тернопільського регіону. Створення туру «Вікові дерева». У доповіді піднімалися питання щодо особливостей підготовки кадрів та майбутніх фахівців туристичної галузі.
Робота заходу продовжилась виступом он-лайн Сергія Ільчишина, кандидата історичних наук, директора Волочиського історико-етнографічного музею (Хмельницька область) «Туризм Волочиської громади. Реалії та перспективи розвитку». В якій він поділився з присутніми колегами використанням туристичного потенціалу Хмельниччини, зокрема, Волочиської громади.
Про «Новітні технології в музеї, як спосіб комунікації: досвід та перспективи» йшла мова у доповіді старшого наукового співробітника Державного історико-культурного заповідника «Самчики» Ольги Дуб.
Національний заповідник «Давній Галич» на науковій конференції був представлений кандидатом історичних наук, завідувачем науково-освітнього відділу Маріанною Бацвін, науковим співробітником Андрієм Гусаком та генеральним директором Володимиром Олійником. У своїх доповідях вони розповіли про «Діяльність Національного заповідника «Давній Галич» у сфері туризму» та показали презентацію про «Сучасні методи інтерпретації та популяризації культурної спадщини на прикладі Галицького замку, Музею історії Галича та Музею етнографії».
Завідувач науково-дослідного та музейно-просвітницького відділу Державного історико-архітектурного заповідника м. Бережани Олена Лугова виступила із доповіддю на тему: «Комплекс замку Синявських у реставраційних проєктах Державного історико-архітектурного заповідника у м.Бережани».
Багаторічним досвідом проведення екскурсій поділилась екскурсовод із м. Тернопіль Оксана Ленчук. Вона виступила із доповіддю на тему: «Екскурсії та екскурсоводи. Реальність сьогодення», в якій йшла мова про проблеми та новизну проведення оглядових і тематичних екскурсій у воєнний час.
Завершальною доповіддю на науковій конференції був виступ Ігоря Петраша, приватного підприємця із міста Хмельницький. Він говорив про «Туристичний потенціал Хмельниччини. Реалії та можливості».
Із заключним словом виступала Тетяна Думська, заступник директора із наукової та культурно-просвітницької роботи Національного заповідника «Замки Тернопілля».
Під час роботи наукової конференції піднімалися питання та велися дискусії щодо особливостей збереження культурної спадщини та використання туристичного потенціалу Тернопільщини, Хмельниччина та інших регіонів України.
Актуальним було обговорення ролі туризму у формуванні національно свідомого громадянина України. Цікаві обговорення відбулись за темою пошуку шляхів збереження, консервації, реставрації та популяризації туристичних об'єктів Тернопілля.
Усі присутні науковці мали можливість поділитися своїми науковими здобутками та прийняти участь у обговоренні туристичних реалій і проблем сьогодення. Усі учасники конференції погодились, що необхідно продовжити розвивати спільну наукову діяльність між закладами охорони культурної спадщини України, заповідниками, музеями, закладами освіти та представниками туристичної галузі.
Підготували:
Ольга Станкевич, начальник відділу обслуговування туристів та масово-освітньої роботи
Ігор Кобаса, завідувач виставок