Наукові конференції

Відбулася наукова конференція на тему: «Замки Тернопільщини: до проблеми реставрації, пристосування та збереження»

22 вересня 2022 року відбулася наукова онлайн конференція на тему: «Замки Тернопільщини: до проблеми реставрації, пристосування та збереження».

З вступним словом виступив Харченко Володимир Михайлович, директор департаменту архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації.

Пленарне засідання розпочала Ягодинська Марина Олександрівна, к.і.н., директорка Тернопільського обласного центру охорони та наукових досліджень пам'яток культурної спадщини з доповіддю на тему: «Пам’ятки культурної спадщини Тернопільщини в умовах воєнного стану».

Продовжили роботу пленарного засідання Буйновська Єлизавета Валентинівна, директорка Державного історико-архітектурного заповідника «Хотинська фортеця» з доповіддю на тему: «Перспективи реставрації Хотинської фортеці», Жукова Олена Вікторівна, к.і.н., доцента кафедри музеєзнавства і пам’яткознавства, директорки центру, дослідниці культурної спадщини Наукового центру музеєзнавства і пам’яткознавства ННЦ «ХФТІ» НАНУ, кафедри культурної спадщини Уппсальського університету (Швеція) з доповіддю на тему: «Критичний аналіз забезпечення збереження культурної спадщини України в умовах російської агресії». Гаврилів Ганна Мирославівна, громадська діячка у сфері збереження культурної спадщини, засновниця БФ «Спадщина UА» з доповіддю на тему: «Як рятувати пам’ятки України в час війни: приклади альтернативного тимчасового пристосування».

Під час роботи наукової онлайн конференції Западенко Ігор Валентинович, заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника «Межибіж» виступив із доповіддю на тему: «Ян Бонк, обиватель тернопільський і архітект-будівничий Меджибізького замку у другій пол. XVI ст.».

Наступними доповідачами наукової конференції стали Литвинчук Ілля Володимирович, магістр архітектури, аспірант кафедри архітектури та реставрації Національного університету «Львівська Політехніка» з доповіддю: «Урбаністично-фортифікаційна спадщина Подільського князівства XIV-поч. XV ст.», Пагор Валентин Віталійович, к.і.н., науковий співробітник Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» з доповіддю: «Історія спорудження та роль Гончарської башти в фортифікації Кам’янця-Подільського», Позняков Денис Вікторович, завідувач музейно-освітнього відділу Державного історико-архітектурного заповідника «Хотинська фортеця» з доповіддю: «Функціонування Хотинського замку: османська доба (1713-1812 рр.)», Кукса Надія Василівна, почесна краєзнавиця України, завідувачка відділу «Суботівський історичний музей» Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» з доповіддю: «Криниця середини ХVІІ ст. на замчищі Хмельницьких у Суботові», Нагнибіди Руслана Васильовича, молодшого наукового співробітника (археолога) Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» з доповіддю: «Садибний будинок родини Корф», Степасюк Вікторія Юріївна, студентка третього курсу історичного факультету Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка з доповіддю: «Вплив військових дій на становище пам’яток фортифікаційного мистецтва в місті Дубно в період Першої світової війни і Української національної революції 1917-1921 рр.».

Завершальною доповіддю першої частини наукової онлайн конференції був виступ Юхимчук Мар’яни Сергіївни, наукової співробітниці відділу охорони пам’яток історії та культури Національного історико-меморіального заповідника «Поле Берестецької битви» з доповіддю: «Особливості іконопису Івана Їжакевича на прикладі Свято-Георгіївського храму на «Козацьких Могилах» село Пляшева».

Після перерви продовжилась робота наукової конференції, яку цікавою розповіддю про інформаційні технології виголосив Крамар Тарас Олександрович, бакалавр Тернопільського національного технічного університету ім. Івана Пулюя» на тему: «Мобільний застосунок з доповненою реальністю та збереження науково-культурної спадщини: приклад Цифрового музею Івана Пулюя». Він розповів, як з допомогою інформаційних технологій було оформлено музей університету у мобільному додатку, а також запевнив, як з допомогою доповненої реальності можна відновити пам’ятники та інші об’єкти культурної спадщини.

В роботі наукової конференції приймали участь наукові співробітники  Національного заповідника «Замки Тернопілля», а саме:

Ганусевич Наталія Зигмундівна, молодша наукова співробітниця Національного заповідника «Замки Тернопілля» з доповіддю: «Микулинецький замок, пам’ятка оборонної архітектури:  міжнародний досвід та шляхи популяризації культурної спадщини»; Шиян Любов Миколаївна, наукова співробітниця Вишнівецького відділу Національного заповідника «Замки Тернопілля» з доповіддю: «Вишневецький палац в контексті подій на Волині в 1944-1945 рр.»; Данилейко Володимир Миколайович, завідувач сектору археології Національного заповідника «Замки Тернопілля» з доповіддю: «Результати археологічного нагляду за земляними роботами в процесі реставрації східної потерни Збаразького замку у 2022 р.».

З заключним словом виступила Байталюк Світлана Анатоліївна, директорка департаменту культури та туризму Тернопільської обласної державної адміністрації.

В процесі роботи наукової конференції велися дискусії, в результаті яких піднімалися питання, що потребують додаткових досліджень. За результатами представлених доповідей та загальної дискусії учасниками конференції було запропоновано надалі розвивати спільну наукову діяльність між закладами охорони культурної спадщини України для ще глибшого і детальнішого вивчення історії функціонування та архітектурних особливостей нерухомих пам’яток. Сприяти розвитку різних форм об’єднань закладів охорони культурної спадщини, освіти і приватних установ у галузі обміну інноваційними технологіями для ефективнішого пристосування та популяризації пам’яток культурної спадщини.

молодша наукова співробітниця

науково-дослідницького відділу

Національного заповідника «Замки Тернопілля» Наталія Ганусевич

Share
Повернутися