Відбулася наукова конференція на тему: «Замки Тернопільщини: актуальні проблеми реставрації, пристосування та збереження»
У відповідності до плану роботи НЗ «Замки Тернопілля» на 2023 рік 16-17 листопада 2023 року в Білокамінній залі Збаразького замку відбулася наукова конференція на тему: «Замки Тернопільщини: актуальні проблеми реставрації, пристосування та збереження». Захід організовано у партнерстві з громадською організацією «Українська академія архітектури».
В процесі підготовки до конференції було розроблено основні положення інформаційного листа та визначено вимоги до наукових статей. На низку наукових, навчальних, музейних та пам’яткоохоронних закладів були розіслані вказані інформаційні листи із запрошенням на конференцію. На основі одержаних заявок було розроблено Програму конференції, сформовано список учасників заходу.
Із вступним словом до учасників конференції звернувся генеральний директор НЗ «Замки Тернопілля» Анатолій Маціпура. З вітальним словом виступив співорганізатор наукового заходу Олег Слєпцов, доктор архітектури, професор Київського національного університету будівництва і архітектури, завідувач кафедри Основ архітектури та архітектурного проектування, народний архітектор України, лауреат Державної премії України в галузі архітектури, президент Української академії архітектури. До вітального слова також були запрошені представники влади, зокрема:
Віктор Устенко, заступник голови Тернопільської обласної військової адміністрації; Роман Полікровський, міський голова м. Збараж, а також с.н.с. доктора архітектури, заслужений архітектор України, академік УАА та академік АБУ – Мирослав Білик.
До вітальних слів долучилися директори заповідників – Єлизавета Буйновська, директор Державного історико-ахітектурного заповідника «Хотинська фортеця»; Василь Ільчишин, в.о. директора Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника; Володимир Олійник, генеральний директор Національного заповідника «Давній Галич»; Леонід Кічатий, директор Державного історико-культурного заповідника м. Дубна. Підсумки конференції підвів головний архітектор НЗ «Замки Тернопілля», заслужений архітектор України, лауреат державної премії України в галузі архітектури – Олег Заліщук та акцентував увагу на потребі консервації, пристосування та популяризації пам’яток культурної спадщини.
Пленарне засідання розпочав віце-президент Української академії архітектури, доктор архітектури, професор, кафедри Міського будівництва Київського національного університету будівництва і архітектури, лауреат Державної премії України в галузі архітектури, народний архітектор України, Української академії архітектури – Микола Дьомін, з темою: «Роль і місце Української академії архітектури в системі охорони культурної спадщини України».
Особливості реставрації об’єктів культурної спадщини Тернопільщини на прикладі пам’яток, які входять до складу НЗ «Замки Тернопілля», розкрив у своїй доповіді Юрій Вербовецький, віце-президент Національної спілки архітекторів України, головний архітектор проектів у Архітектурній Майстерні ФОП Вербовецького Ю., заслужений архітектор України.
Представники Національного історико-архітектурного заповідника «Камянець» – Василь Фенцур, генеральний директор та Валентин Пагор, науковий співробітник, у своєму виступі розкрили проблеми збереження, реставрації і регенерації гідротехнічних споруд Кам’янця-Подільського.
Зі спільною доповіддю «Камеральні та проектні дослідження пам’яток архітектури Рівненської, Тернопільської та Закарпатської областей України (на прикладі реалізації комплексного проекту «ЗАМОК», 2014-22 рр.) » звернулись до учасників конференції Олег Слєпцов, доктор архітектури, професор Київського національного університету будівництва і архітектури, завідувач кафедри Основ архітектури та архітектурного проектування та Тетяна Ладан, кандидат архітектури, доцент кафедри Основ архітектури та архітектурного проектування Київського національного університету будівництва і архітектури. Автори розкрили потенціал взаємодії здобувачів освіти в галузі архітектури із пам’яткоохоронними установами, які опікуються об’єктами культурної спадщини.
Роботу конференції продовжили представники Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, а саме: Зеновій Федунків, к.і.н., доцент кафедри Архітектури та містобудування Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу; Лариса Поліщук, кандидат архітектури, завідувач науково-дослідного відділу КП Простір інноваційних креацій «ПАЛАЦ» Івано-Франківської міської ради, доцент кафедри Архітектури та містобудування Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу; Анна Сербін, магістр архітектури та містобудування, аспірантка кафедри архітектури та реставрації НУ «Львівська політехніка», науковий співробітник в КП Простір інноваційних креацій «Палац»; Уляна Андрусяк, кандидат архітектури, доцент кафедри архітектури та містобудування Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. У доповідях даних учасників були висвітлені сучасні підходи до збереження, реставрації та пристосування об’єктів культурної спадщини на основі міжнародного досвіду.
До участі в конференції долучилися також представники інших освітніх закладів: викладач із Тернопільського національного педагогічного університету ім.. Володимира Гнатюка – Валентин Терещенко, к.і.н., доцент кафедри історії України, археології та спеціальних галузей історичних наук Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка; аспірант Національного університету Львівська Політехніка» – Ілля Литвинчук; представниця Західноукраїнського національного університету – Оксана Дячок, професор кафедри Інформаційної та соціокультурної діяльності; Ярослав Дзісяк к.і.н., викладач Чортківського фахового коледжу економіки та підприємництва ЗУНУ та співавторка Юлія Андрейчук, студентка Чортківського фахового коледжу економіки та підприємництва ЗУНУ.
З цікавими краєзнавчими доповідями виступили наукові співробітники заповідників, а саме: Ольга Деревінська завідувачка науково-дослідного відділу Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника та Андрій Гусак, магістр історії, молодший науковий співробітник Національного заповідника «Давній Галич».
Учасниками заходу стали представники Тернопільського обласного центру охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини, зокрема Володимир Салук провів презентацію ґрантового проєкту «Віртуальні 3-D тури унікальними оборонними пам`ятками Тернопільщини». Проєктом охоплено сакральні пам’ятки та замки регіону, частина з яких входить до складу НЗ «Замки Тернопілля».
Завершили роботу конференції директор історико-краєзнавчого музею у м. Винники Ігор Тимець та археолог, заступниця декана історичного факультету з наукової та навчально-виховної роботи Наталія Білас, з доповіддю щодо досвіду роботи із залучення благодійних та грантових коштів для збереження культурної спадщини в часі війни.
Під час роботи наукової конференції велися дискусії, що піднімали питання, які потребують додаткових досліджень. Учасники мали змогу ознайомитись з проектом Резолюції наукової конференції «Замки Тернопільщини: актуальні проблеми реставрації, пристосування та збереження». Резолюція конференції була прийнята із змінами та доповненнями в цілому. За результатами представлених доповідей та загальної дискусії учасниками конференції було запропоновано надалі розвивати спільну наукову діяльність між закладами охорони культурної спадщини України для глибшого і детальнішого вивчення історії функціонування та архітектурних особливостей нерухомих пам’яток; сприяти розвитку різних форм об’єднань закладів охорони культурної спадщини, освіти і приватних установ у сфері ґрантової діяльності та в галузі обміну інноваційними технологіями для ефективнішого пристосування та популяризації пам’яток. Дана конференція стала платформою для обміну досвідом з пристосування і використання руїн замкових комплексів, збереження історичної пам’яті середовища для наступних поколінь, грантової діяльності, використання і впровадження новітніх технологій у туристичну галузь, пам’яткоохоронну та реставраційну роботи.
Галина Кобаса
молодша наукова співробітниця
науково-дослідницького відділу