Наукові конференції

Відбулася конференція "Замковий туризм Тернопілля"

4 травня у Замковому палаці міста Збаража з нагоди урочистого відкриття Третього туристичного сезону в області "Мандруємо замками Тернопілля" відбулася Міжнародна наукова конференція "Замковий туризм Тернопілля: проблеми та перспективи". 

Справжнім послом миру та злагоди у світі назвала туризм, відкриваючи конференцію, член організаційного комітету, учений секретар НЗ «Замки Тернопілля» Надія Макарчук. Практичні аспекти туризму відмітила у вітальному слові до учасників конференції начальник управління з питань туризму Тернопільської ОДА Леся Серетна, яка побажала, щоб їхня робота стала ще одним конкретним кроком у справі розбудови Тернопільщини. Адже область має невичерпний потенціал, адже на її території знаходиться 34 замки – третина з усіх, що є на Україні, з яких один з найпривабливіших – у Збаражі. 

В пленарному засіданні з темою, співзвучною з назвою конференції виступила директор комунального підприємства Тернопільської обласної ради «Тернопільський обласний інформаційно-туристичний краєзнавчий центр» Лариса Римар. Ці об’єкти за словами пані Лариси мають належну опіку, та є ряд пам’яток історії, які ще потребують допомоги. На державному обліку в Україні знаходиться 75 замків. У держреєстрі національно-культурних надбань 1665 пам’яток архітектури у 195 населених пунктах, в т.ч. 160 споруд оборонного зодчества. Більша частина замків не використовується. Така ситуація, на думку виступаючої, склалась через неврегульованість питань, про права власності, відсутність механізму взаємодії недержавних структур управління, відсутність необхідного охоронного законодавства. Натомість у Польщі державою охороняються 1500 замків, частина з них – законсервована, у решти замкових приміщень об лаштовані готелі, ресторани, місця для проведення фестивалів та атракцій. 

На завершення свого виступу Лариса Римар відзначила, що більшість українських замків потребує вивчення, дослідження розкопок. Провівши аналіз стану справ у туристичній галузі, пані Лариса повернулася до місцевих досягнень і прорекламувала нещодавно складний за участю старшого наукового співробітника науково-дослідного відділу заповідника Руслана Підставки дводенний маршрут із цікавою назвою «Кам’яне кільце», до якого входять основні замки Тернопільщини. Руслан Підставка під час конференції мав нагоду презентувати розвідку виявлення та аналізу першої писемної згадки про с. Язловець Бучацького району та його замок, який з 2008 р. входить до складу НЗ "Замки Тернопілля". В результаті дослідження Язловець "помолодшав" на 6, а сам замок на 63 роки. Виступаючим науково обґрунтовано святкування в наступному році 640-річного ювілею колись славного містечка Язловець та його замку. 

Про туристичний потенціал Микулинців вела мову науковий співробітник науково-дослідного відділу заповідника Наталія Ганусевич. Особливо зацікавили присутніх цікаві і романтичні легенди Микулинецького краю. Про нові археологічні відкриття городищ XIV та XVII ст.. і фортифікаційних споруд на Західному Поділлі йшлося у виступі археолога і краєзнавця з Чорткова Володимира Добрянського, який також ознайомив слухачів із попередніми висновками археологічно-архітектурного обстеження Чортківського замку.

Про те, як можна використати досвід анкетного опитування для дослідження замків Тернопілля, повідомила кандидат географічних наук, доцент кафедри туризму Національного університету «Львівська політехніка» Тетяна Божук. Свої дослідження відносно формування архітектури замку в с. Чернелиці оприлюднив студент кафедри реставрації та реконструкції архітектурних комплексів Інституту архітектури «Національного університету «Львівська політехніка» Левко Квятковський. Виступили і тернопільські науковці «Музеєфікація як форма збереження замкових і палацових споруд» – це тема доповіді доктора географічних наук, професора, завідувача кафедри географії України і туризму Тернопільського національного педагогічного університету ім.. Володимира Гнатюка Ольги Заставецької. 

Долучились до роботи конференції і львів’яни – магістр архітектури, асистент кафедри дизайну та основ архітектури Національного університету «Львівська політехніка» Ольга Оконченко, яка займається темою розташування ранніх бастіонних замків в Україні, та магістр архітектури, старший викладач кафедри кіно-телемистецтва ВП Львівська філія Київського національного університету культури і мистецтва Ігор Оконченко, який ознайомив слухачів з проблемами відтворення укріплень Жовківського замку. На завершення роботи учасники конференції прийняли резолюцію, у пунктах якої йдеться про конкретні кроки, що будуть зроблені у напрямку розвитку туризму на Тернопіллі, зокрема в Збаражі. 

Ведучий конференції – начальник науково-дослідного відділу НЗ «Замки Тернопілля» Володимир Чайка повідомив, що з метою ознайомлення громадян та зацікавлених осіб з проблемами та перспективами відродження об’єктів, які включені до складу Національного заповідника і складають архітектурну спадщину Тернопільської області, матеріали конференції «Замковий туризм у Тернопільській області: проблеми та перспективи» будуть розміщені на інтернет-сайті Національного заповідника «Замки Тернопілля». 

У роботі конференції взяли участь заступник голови Збаразької районної ради Василь Липка, начальник відділу культури і туризму Чортківської РДА Андрій Зайло та ін. 

Share
Повернутися