Трипільська культура Тернопільщини в дослідженнях українських і зарубіжних істориків
23 серпня цього року, спільними зусиллями працівників НЗ «Замки Тернопілля» та Борщівського обласного комунального краєзнавчого музею організовано наукову конференцію. Вона відбувалася у Борщівському краєзнавчому музеї за актуальною темою: «Трипільська культура Тернопільщини в дослідженнях українських і зарубіжних істориків».
Предметом обговорення стали пам’ятки та артефакти трипільської культури, знайдені в результаті останніх археологічних досліджень і зберігаються у фондах музеїв, а також, міжнародна співпраця у дослідженні та експонуванні даних матеріалів.
Учасників засідання вітали заступник голови Борщівської районної державної адміністрації Олександра Манюк, яка вручила НЗ «Замки Тернопілля» подяку та начальник відділу культури Борщівської РДА Ольга Журавінська. З доповідями виступили Тарас Ткачук, кандидат історичних наук, заввідділом НЗ «Давній Галич», Степан Костюк, директор Тернопільського краєзнавчого музею, Володимир Іванович Чайка, начальник наукового відділу НЗ «Замки Тернопілля», Галина Йосипівна Макарчук, учений секретар НЗ «Замки Тернопілля», Наталія Іванівна Скоропляс, головний зберігач фондів цього заповідника, молодші наукові співробітники НЗ «Замки Тернопілля» Володимир Данилейко, Галина Мазепа.
Про важливе значення міжнародної співпраці у дослідженні трипільської культури на Тернопільщині говорила учений секретар заповідника Галина Макарчук. Володимир Чайка звернув увагу присутніх на ще один аспект міжнародної співпраці – виставку трипільських артефактів із фондів НЗ «Замки Тернопілля» у французькому місті Орлеані, Гранаді (Іспанія) та Варні (Болгарія).
Про археологічні дослідження трипільської культури на території Борщівського району, зокрема, про результати нових розвідок пам’ятки археології трипілля – печери Вертеба, вели мову директор Борщівського обласного комунального краєзнавчого музею Михайло Сохацький та наукові працівники Олександр Дудар, Мирослав Бойко. У своїх доповідях вони розповіли про нові знахідки крем’яних знарядь праці, розписної кераміки та предметів культу у печері Вертеба, а також звернули увагу на дослідження трипільського поселення Збручанське.
На завершення для учасників конференції було проведено екскурсію експозиційним залом «Трипілля» Борщівського краєзнавчого музею та унікальним підземним музеєм у печері «Вертеба», де відвідувачі мають змогу познайомитись з матеріалами розкопок та оглянути діораму з трипільським посудом та кам’яними скульптурами, що відображають сцени життя трипільців. Підводячи підсумок роботи конференції, її учасники прийшли до спільної думки про те, що пам’ятки трипільської культури на території області ще недостатньо вивчені і потребують нових археологічних розвідок та досліджень, а уже наявні матеріали, що зберігаються у фондах музею та заповідника вимагають наукової обробки, аналізу.