«Охорона культурної спадщини як невід’ємний елемент сталого розвитку суспільства»: конференція приурочена 30-річниці створення НЗ «Замки Тернопілля» та Міжнародному дню музеїв
Національний заповідник «Замки Тернопілля» є державним науково-дослідним та культурно-освітнім закладом, що об'єднує комплекс пам'яток культурної спадщини національного значення, які становлять виняткову історичну, мистецьку, художню та наукову цінність.
За період 30-літньої діяльності установи була проведена значна робота із дослідження, збереження, реставрації та відновлення низки памʼяток архітектури, налагоджена наукова робота і плідна співпраця з багатьма науковими закладами України. Важливою є роль заповідника у розвитку замкового туризму регіону та залучені територіальних громад до участі у туристичній галузі. Пріоритетним напрямком діяльності Національного заповідника є всебічне дослідження об’єктів історико-культурної спадщини регіону, з метою розроблення комплексної програми щодо їх охорони, збереження та пристосування до туристичної діяльності.
В межах заходів з нагоди відзначення 30-ліття Національного заповідника «Замки Тернопілля» у Збаразькому замку, 16-17 травня, відбулася наукова конференція на тему: «Охорона культурної спадщини як невід’ємний елемент сталого розвитку суспільства». Перший день конференції, 16 травня, проведений у форматі онлайн на платформі Google Meet. З вітальним словом до онлайн-учасників конференції звернувся Володимир Харченко, директор департаменту архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації. Серед спікерів заходу були представники наступних організацій: Національного історико-культурного заповідника «Чигирин», Національного заповідника «Давній Галич», Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка», Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець», Державного історико-культурного заповідника «Межибіж», Державного історико-культурного заповідника м. Дубно, Музею-заповідника «Жовківський замок» Львівської національної галереї мистецтв ім. Бориса Возницького, Центрального державного історичного архіву України у м. Львів, Державного архіву Тернопільської області, Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, Тернопільського національного технічного університет ім. Івана Пулюя, Волинського національного університету ім. Лесі Українки, а також керівники туристичних агенцій та експерти з розвитку туризму.
У доповідях учасників були висвітлені проблеми та перспективи пам’яткоохоронної діяльності установ, можливостей використання об’єктів культурної спадщини у туризмі, а також внесок окремих особистостей в розвиток музейної справи та туризму регіону.
Наступного дня, 17 травня, відбулася тематична офлайн-зустріч у Золотій залі Збаразькому замку. Із вітальним словом до учасників конференції звернувся генеральний директор НЗ «Замки Тернопілля» Анатолій Маціпура та розповів про створення заповідника, здобутки та напрацювання за час існування. Модератором заходу була Зоряна Мазуранчик, учений секретар НЗ «Замки Тернопілля».
Обговорення велося за наступними напрямками:
- Пам’яткоохоронна та музейна справа в Україні.
- Тенденції розвитку культурного туризму у світі.
- Пам’ятки культурної спадщини: нові підходи до інтерпретації та музеєфікації.
- Впровадження сучасних технологій у сферу музейної, туристичної та пам’яткоохоронної діяльності.
- Видатні постаті у сфері збереження та вивчення культурної спадщини.
- Досвід збереження об’єктів культурної спадщини під час війни та збройних конфліктів.
- Європейський досвід збереження та використання у сфері туризму об’єктів культурної спадщини.
- Роль територіальних громад в збереженні і управлінні культурною спадщиною та розвитку туризму.
Пленарне засідання розпочала наукова співробітниця НЗ «Замки Тернопілля» Наталія Ганусевич з доповідю «Музеєфікація дзвіниці монастиря оо. Бернардинів м. Збараж». Проблеми виявлення, обліку та збереження зразків єврейської культурної спадщини на Тернопільщині висвітлив у своїй доповіді Іван Рудакевич, кандидат географічних наук, доцент кафедри географії України і туризму Тернопільського національного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. Стратегію інклюзивного розвитку Національного заповідника «Замки Тернопілля» представила у своїй доповіді заступниця генерального директора з наукової роботи Тетяна Думська. Про перспективи ревіталізації Бережанського замку розповіла Олена Лугова – завідувачка науково-дослідного та музейно-просвітницького відділу Державного історико-архітектурного заповідника у м. Бережани. Начальник відділу туризму Збаразької міської ради – Руслан Підставка виступив з доповідю на тему «Пам’ятки культурної спадщини Збаразької громади:ретроспективний огляд та проблеми збереження».
До участі в конференції долучилися також представники освітніх закладів: викладач, к.і.н., доцент кафедри історії України, археології та спеціальних галузей історичних наук із Тернопільського національного педагогічного університету ім.. Володимира Гнатюка – Валентин Терещенко, студентки Тернопільського національного технічного університет ім. Івана Пулюя – Андріана Микитій та Ірина Хоптяна, а також викладач Чортківського фахового коледжу економіки та підприємництва ЗУНУ – Ярослав Дзісяк. У доповідях даних учасників були висвітлені питання перспективних напрямків розвитку туристичної діяльності на Тернопільщині, а також методологічні питання обліку та класифікації пам’яток оборонного мистецтва.
Під час заходу обговорено сучасний стан та тенденції розвитку туризму в Україні, проблеми збереження культурної спадщини Тернопільщини, роль територіальних громад у розвитку туризму.
За результатами представлених доповідей та загальної дискусії учасниками конференції було запропоновано надалі розвивати спільну наукову діяльність між закладами охорони культурної спадщини України для глибшого і детальнішого вивчення історії функціонування особливостей нерухомих пам’яток; сприяти розвитку різних форм об’єднань закладів охорони культурної спадщини, освіти і приватних установ у сфері грантової діяльності та в галузі обміну інноваційними технологіями для ефективнішого пристосування та популяризації пам’яток. Дана конференція стала платформою для обміну досвідом з охорони пам’яток культурної спадщини, методології їх обліку та класифікації, збереження історичної пам’яті середовища для наступних поколінь, використання і впровадження новітніх технологій у пам’яткоохоронну діяльність та туристичну галузь.
Підготувала:
старша наукова співробітниця
науково-дослідницького відділу
Національного заповідника «Замки Тернопілля» Г.Р. Кобаса