Відбулася наукова конференція на тему: «Історико-архітектурна спадщина Бучаччини»
У відповідності до плану роботи Національного заповідника «Замки Тернопілля» на 2023 рік, 27 липня 2023 року в Бучацькій публічній бібліотеці міста Бучача була проведена наукова конференція на тему: «Історико-архітектурна спадщина Бучаччини».
В процесі підготовки до конференції було розроблено основні положення інформаційного листа та визначено вимоги до надсилання статей і матеріалів. На низку наукових, навчальних, музейних та пам’яткоохоронних закладів були розіслані вказані інформаційні листи із запрошенням на конференцію. На основі одержаних заявок було розроблено Програму наукової конференції.
Основними питаннями, що розглядалися стали:
- Історіографія та джерела до вивчення історико-архітектурної спадщини Бучаччини.
- Археологічні, архітектурні, історичні, мистецтвознавчі дослідження пам’яток культурної спадщини Бучаччини.
- Проблеми охорони, збереження, реставрації та пристосування нерухомих пам’яток культурної спадщини Бучаччини.
- Відомі постаті в історико-культурному житті Бучаччини.
- Історико-культурні об'єкти Бучаччини та їх роль у розвитку туризму регіону.
- Актуальні проблеми регіональної історії.
Співорганізаторами заходу стала Бучацька міська рада. В конференції взяли участь науковці, краєзнавці, представники заповідників, бібліотек, та освітніх закладів.
З вітальним словом до учасників звернувся Фреяк Віталій Йосифович, міський голова Бучацької міської територіальної громади, який розповів про сучасний стан та тенденції розвитку туризму на Бучаччині та про роль Бучацької територіальної громади у розвитку туризму.
З вступним словом виступила – Думська Тетяна Олександрівна, заступниця директора з наукової та культурно-просвітницької роботи НЗ «Замки Тернопілля», яка висвітлила проблеми та перспективи збереження культурної спадщини Тернопільщини в час війни.
До заключного слова запросили – Сурм’як Олену Олегівну, заступницю голови Бучацької міської громади. Вона зосередила увагу на перспективних пристосуваннях замку XVII cт. у с. Язловець та у замку XVII cт. у с. Підзамочок до прийому туристів.
Модератором заходу виступила – Марціяш Дир Наталія Василівна, молодша наукова співробітниця НЗ «Замки Тернопілля».
З доповідями виступили:
Андрусяк Уляна Богданівна, кандидат архітектури, доцент кафедри архітектури та містобудування Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, яка у своєму виступі розповіла про специфіку пристосування до нових функцій історичного замкового комплексу в с. Підзамочок Тернопільської області.
Про бойові дії на південній Бучаччині у квітні 1944 р.: прорив і з’єднання 1-ї танкової армії генерала Губе із корпусом СС генерала Хауссера доповів Дзісяк Ярослав Ігорович, кандидат історичних наук, викладач ВСП «Чортківський фаховий коледж економіки та підприємництва ЗУНУ».
Легка Лариса Іванівна, директорка Бучацького краєзнавчого музею підготувала доповідь про відомого скульптура XVIIІ ст. Іоана Георгія Пінзеля, якого називають – українським Мікеланджело.
З доповіддю на тему: «Подільський фронтир» – структура оборони українського порубіжжя XIV-XVII ст. виступив Литвинчук Ілля Володимирович, аспірант кафедри архітектури та реставрації Національного університету «Львівська політехніка».
Літературну спадщину Бучаччини, в контексті досліджень видатних постатей ХХ століття висвітлила у своєму виступі Максим’як Мар’яна Богданівна, програмна директорка Літературного центру імені Аґнона.
Підмогильний Сергій Борисович, координатор з розвитку мережі Greenways Ukraine, керівник проєкту «Тепле Поділля – скарб України», розповів про проєкт, який передбачає оцифрування понад півсотні об’єктів культурної спадщини і малих музеїв регіону та розроблення на їх основі професійних віртуальних 3D турів.
Наукова співробітниця науково-дослідного відділу КП Простір Інноваційних Креацій «Палац», Сербін Анна Василівна, аспірантка кафедри архітектури та реставрації Національного університету «Львівська політехніка», подала інформацію щодо, сучасних аспектів експонування архітектурно-археологічних об’єктів.
Про оборонний комплекс м. Бучача у ХVI-XVII століттях та основні елементи та питання їх локалізації доповів Терещенко Валентин Дмитрович, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України Тернопільського національного педагогічного університету ім.. В. Гнатюка.
Доповіді були присвячені історичній, літературній та архітектурній спадщині Бучаччини. Окремої уваги заслуговувала проблема розвитку туризму на даній території.
Конференцією відзначено, що в останні роки спостерігається активна взаємодія науковців, архітекторів, та викладачів закладів освіти у вирішенні питань, які виникають під час їхньої практичної діяльності. Активні обговорення засвідчили надзвичайну актуальність питань, розглянутих на конференції.
Під час роботи наукової конференції піднімалися питання та велися дискусії щодо особливостей збереження культурної спадщини та використання туристичного потенціалу Тернопільщини.
Актуальним було обговорення ролі туризму у формуванні національно свідомого громадянина України. Цікаві обговорення відбулись за темою пошуку шляхів збереження, консервації, реставрації та популяризації туристичних об'єктів Бучаччини.
Під час конференції також було обговорено партнерство та взаємодія Національного заповідника «Замки Тернопілля», з дослідниками оборонної архітектури, викладачами та аспірантами вищих навчальних закладів Тернополя та Івано-Франківська.
Заслухавши і обговоривши виступи, учасники конференції за результатами своєї роботи прийняли наступні рекомендації:
- активізувати роботу з дослідження фортифікацій Бучаччини, з метою використання їх для розроблення майбутньої проектної документації.
- сприяти розвитку і впровадженню різних форм кооперації наукових установ, закладів охорони культурної спадщини, та місцевих громад.
- подовжити обмін досвідом і забезпечити можливість ведення дискусій із сучасних проблем дослідження культурної спадщини та пристосування її на сучасному етапі.
- проводити роботу з впровадження новітніх цифрових технологій з метою збільшення можливостей для туриста.
- звернути особливу увагу на розвиток і зміцнення міжнародної співпраці між науковими і навчальними закладами у сфері реалізації спільних проектів, наукової, дослідницької і освітньої діяльності, обміну досвіду роботи з джерелами між науковцями;
-
взяти до відома інформацію, викладену у доповідях учасників, та рекомендувати матеріали до друку в збірнику конференцій Національного заповідника «Замки Тернопілля».
Усі присутні науковці мали можливість поділитися своїми науковими здобутками та прийняти участь у обговоренні туристичних реалій і проблем сьогодення. Учасники конференції погодились, що необхідно продовжити розвивати спільну наукову діяльність між закладами охорони культурної спадщини України, заповідниками, музеями, закладами освіти та представниками туристичної галузі.
Після завершення роботи конференції відбулося відкриття фотовиставки Тетяни Енгельберг, яка представила 15 фоторобіт із зображенням краєвидів та пам’яток архітектури Бучаччини.
Ольга Поліщук
начальник науково-дослідницького відділу