Наукові конференції

Міжнародна конференція у збаразькому замку

Одним з провідних напрямків діяльності Національного заповідника «Замки Тернопілля» є науково-дослідницька робота, яка включає в себе в тому числі і проведення науково-практичних конференцій, круглих столів, інформаційних днів і т.п. Такий обмін інформацією, результатами наукових напрацювань та досліджень дозволяє значно розширити горизонти пізнання, почерпнути для себе корисну інформацію, необхідну для подальшої наукової та краєзнавчої роботи, сформувати цілісну картину історичних подій та персоналій краю.

З такою метою була запланована Міжнародна наукова конференція «Князі Вишневецькі та їх місце в історії України», яка була зорганізована та проведена Вишнівецьким відділом НЗ «Замки Тернопілля» та науковими співробітниками науково-дослідного відділу заповідника. 16 вересня 2010 року в органному залі Збаразького замкового палацу розпочав роботу це представницький науковий форум. Серед учасників конференції були провідні науковці України та Польщі, що є визнаними спеціалістами в галузі дослідження княжого роду Вишневецьких взагалі, та Вишневцького замку та палацово-паркового комплексу зокрема. Свої доповіді та презентації виступів представили Борис Возницький – член Академії мистецтв України, Герой України, Петро Ричков  - доктор архітектури, професор,  завідувач  кафедри архітектури Національного  університету водного господарства та природокористування (м. Рівне), член-кореспондент Української Академії Архітектури, дійсний член ICOMOS, Наталя Романцова  – професор,  доцент кафедри історичних дисциплін  Маріупольського державного гуманітарного університету, Tomasz F. de ROSSET -  doktor habilitowany (kandydat nauk)  Uniwersytetu Mikolaja Kopernika, Wydzial Sztuk Pieknych, Тамара Дяченко - директор Лубенського краєзнавчого музею, Ilona Czamanska - polska historyk i bałkanistka, profesor Uniwersytetu  im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Лариса Виногродська -  кандидат історичних наук, старший науковий співробітник  Інституту археології НАН України, Piotr Kibort -  Gabinet Grafiki i Rysunku Nowozytnego Polskiego, starszy asystent  Muzeumu Narodowego w Warszawie.  Степан Костюк -  директор  Тернопільського обласного краєзнавчого музею, голова Тернопільської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, член НТШ, наукові співробітники заповідника та багата інших. Відкрила конференцію вчений секретар НЗ «Замки Тернопілля» Надія Макарчук, а провів начальник науково-дослідного відділу Володимир Чайка. Учасників конференції від імені голови Тернопільської ОДА Михайла Цимбалюка привітав перший заступник голови Збаразької РДА Юрій Фецович.

Цікаві та змістовні виступи учасників конференції викликали зацікавлення у присутніх та викликали  живі дискусії та наукові диспути, в яких, як відомо, народжується істина. В процесі роботи конференції були налагоджені контакти і намічені перспективи для подальшої співпраці між різними науковими та музейними установами, що були представлені на форумі. По закінчені цього наукового заходу було прийнято проект резолюції конференції, а її учасники змогли оглянути експозиції Збаразького замкового палацу та ознайомитися з оглядовою екскурсією, яку провела начальник відділу обслуговування туристів та масово-освітньої роботи Ольга Станкевич.

На другий день роботи конференції, 17 вересня, гості сивочолого Збаража мали змогу ознайомитись з архітектурою та історією Вишівця та палацово-паркового комплексу цього селища. Цікаву та захоплюючу екскурсію провела науковий співробітник Вишнівецького відділу Національного заповідника «Замки Тернопілля» Любов Шиян. Крім того для учасників форуму чекала екскурсії до однієї з найбільших святинь українського православ’я – Почаївської лаври.

Проведення науково-практичних конференцій такого плану дає змогу привернути увагу науковців, влади та громадськості до проблем збереження та реставрації історико-культурних об’єктів нашого краю, сприяє розширенню знань про історію рідного народу. Національний заповідник «Замки Тернопілля» і в подальшому буде проводити відповідну роботу в даному напрямку. Тож, 15 жовтня 2010 р. у с. Язловець, Бучацького району заповідником запланована науково-практична конференція, присвячена унікальному оборонно-фортифікаційному комплексу Поділля – Язловецькому замку: «ЯЗЛОВЕЦЬКИЙ ЗАМОК: ІСТОРІЯ, АРХІТЕКТУРА, ТУРИЗМ». Висловлюємо сподівання, що крім фахівців у роботі конференції візьмуть краєзнавці, пред ставники туристичних організацій, ЗМІ та меценати. Адже, відбудова та реставрація Язловецького замкового комплексу, як одного з найбільш атракцій них об’єктів раннього оборонного мурованого зодчества з, майже, 700-літньою історією потрібна і благородна справа.

Руслан Підставка
старший науковий співробітник науково-дослідного відділу НЗ «Замки Тернопілля»

Share
Повернутися