Наукові конференції

Міжнародна археологічна конференція у Збаражі

Дослідження минулого свого краю, в більшій мірі, є прерогативою науковців істориків. Історичне минуле, у своїй більшій історичній площині, можуть привідкрити саме археологи – люди, які у своїй професії, в якійсь мірі, є фанатами своєї справи. Історія від палеоліту до пізнього середньовіччя багата на археологічні та архітектурні пам'ятки, і честь їхнього дослідження належить саме археологам. 

З метою узагальнення і вивчення уже існуючих результатів досліджень 23 серпня цього року у Збаразькому замку НЗ "Замки Тернопілля" відбулась міжнародна археологічна конференція з актуальною темою: "Археологічні дослідження, як засіб пізнання історії краю". В конференції взяли участь науковці, як з України – так і з зарубіжжя, а саме: Болгарії, Росії, Польщі, Франції та Іспанії. 


Розглядались питання краєзнавства та музейництва, результатів та перспектив археологічних досліджень. 
Доцент кафедри стародавньої та середньовічної історії ТНПУ ім. В. Гнатюка Олександр Петровський розповів про археологічне краєзнавство, як про засіб виявлення давньої історії та збереження пам'яток історії та культури. Директор історико-краєзнавчого музею м. Ісперіх Болгарії Боряна Матєва поділилась досвідом розвитку музею в невеликому місті. 


Співробітники дочірнього підприємства охоронної археологічної служби України "Подільська археологія" Анатолій Загородній, Михайло Бігус, Олег Дерех та Василь Ільчишин разом з директором ТОКІОПІК Мариною Ягодинською розповіли про нові археологічні пам'ятки на Бережанщині, Зборівщині, Чортківщині та Збаражчині. 


Про археолого-спалеологічні обстеження Чортківщини розповів краєзнавець Володимир Добрянський. 

Результатом співпраці Національного заповідника "Замки Тернопілля" з Львівським національним університетом ім. І. Франка стали дослідження Святоонофріївського монастиря в с. Залужжя Збаразького району, про які розповіла Наталія Білас. 


Питання особливостей кременеобробки трипільської культури на поселенні Бодаки, що у Збаразькому районі та у печері Вертеба – на Борщівщині підняли науковий співробітник інституту історії матеріальної культури АН Росії Наталія Скакун, та директор Борщівського районного краєзнавчого музею Михайло Сохацький. 

Завідуючий відділом ранньої та середньовічної історії Тернопільського обласного краєзнавчого музею Олег Гаврилюк звернув увагу присутніх науковців на Пізньосередньовічні замки у верхів'ях ріки Горинь. 

Здійснюючи пам'яткоохоронні роботи у Національному заповіднику "Замки Тернопілля", виникає велика необхідність у попередніх археологічних обстеженнях, саме об'єктів заповідника. Це питання, а також перспективи археологічних досліджень оборонних споруд Тернопільщини підняв співробітник заповідника Володимир Данилейко. 

Більшість матеріалів археологічних досліджень Тернопільщини потрапляє у фондосховища НЗ "Замки Тернопілля", де вони проходять камеральну обробку. Археологічні зібрання фондів проаналізувала Наталія Скоропляс. 

Археологія не стоїть на місці, археологи і надалі відкривають занавісу минулого. Минулого, яке відкривав відомий археолог Тернопільщини Ігор Герета, про якого вже існує багато пропам'ятних видань. Саме про ці видання розповів співробітник Тернопільського ОКМ Степан Костюк. 

Підводячи підсумок роботи конференції, її учасники прийшли до спільної думки про те, що лише спільними зусиллями влади, науковців і громадськості можливо вирішити поставлені завдання у дослідженні краю та реставрації архітектурних пам’яток Середньовіччя – об’єктів НЗ "Замки Тернопілля". 

Науковий співробітник НЗ Замки Тернопілля 
Володимир Данилейко 

Share
Повернутися