Співпраця

Участь у міжнародній конференції "Замки, палаци та садиби в контексті Європейської культури"

25-26 квітня 2013 року на базі музею «Замковий комплекс «Мир» (Гродненська обл. Білорусія) відбулася міжнародна наукова конференція «Замки, палаци та садиби в контексті Європейської культури». Учасниками конференції стали гості з Росії, Литви, України та власне Білорусії. Зі своїми доповідями виступили й представники Національного заповідника «Замки Тернопілля» Володимир Чайка та Микола Кибалюк.

Головними питаннями, що піднімалися учасниками конференції стали проблеми збереження, відновлення та використання численних пам’яток культури, яким вдалося вціліти до сьогодення. Не дивлячись на те, що на сучасному етапі ці пам’ятки розділені державними кордонами та є власністю різних країн, проблеми, як виявилося, в більшості, є дуже подібними. Різноплановість прочитаних доповідей дозволила кожному учаснику конференції знайти саме ті аспекти, які його цікавили найбільше. Адже, були висвітленні статті, що стосувалися археології, замкового, палацового, садово-паркового будівництва, особливостей геральдики та ін.

З вітальним словом до учасників конференції звернулися: начальник управління закладів культури і народної творчості міністерства культури республіки Білорусь В. М. Щербич; директор музею «Замковий комплекс «Мир», кандидат історичних наук О. М. Попко; заступник голови Корелицького району Р. Ю. Абрамчик. Серед учасників конференції були: Пивоварчик С. А. – доктор історичних наук, завідуючий кафедрою археології та етнології Гродненського Державного Університету; Кулявичюс Сальвиюс – доктор гуманітарних наук, співробітник кафедри теорії та історії культури Вільнюського університету; Голуб’єв В. Ф. – доктор історичних наук, ведучий науковий співробітник інституту історії НАН Білорусії; Коршунова Н. Г. – начальник відділу наукової літератури і бібліографії Державного музею-заповідника «Царське Село» (Росія) та ін. 

У своїх доповідях представники Національного заповідника «Замки Тернопілля» ознайомили учасників конференції з історією створення самого заповідника, а також тією роллю, яку він відіграє сьогодні в плані збереження та відновлення культурної спадщини України. Особливу увагу було звернуто на відбудову Збаразького замку та палацово – паркового комплексу у Вишневці. Під час цих виступів неодноразово наголошувалося на близькості родів Вишневецьких (свого часу власників Вишневця та Збаража) і Радзивілів (власників Миру та сусіднього Несвіжа). Адже в 30 – х роках XVIII ст. Михайло Сервацій Вишневецький одружився з Теклею Розою Радзивілл, а декількома роками раніше дружиною Михайла Казимира Радзивілла стала Уршула Франциска Вишневецька. Таким чином приблизно в один і той же час власниками, як Несвіжської ординації так і Вишневецького ключа маєтків стали Вишневецькі та Радзивілли. Про спорідненість родів яскраво свідчать фронтони обох палаців (Вишнівецького та Несвіжського), де зображено спарені герби цих княжих династій. Крім цього, варто відзначити й багато спільних рис у плануванні своїх резиденцій Михайлом Сервацієм та Михайлом Казимиром. Не менш цікавими стали й екскурсії по Мирському замку та Несвіжському палаці, які були організовані на прохання представників НЗ «Замки Тернопілля». Особливо здивувала галерея Вишневецьких у Несвіжському палаці, де представлені оригінали портретів князів Вишневецьких та значна кількість спарених гербів Вишневецьких та Радзивіллів.

Також під час роботи конференції відбулася зустріч представників Національного заповідника «Замки Тернопілля» з директорами Мирського замку та Несвіжського палацу, на якій було відзначено необхідність подальшої співпраці між інституціями та визначено основні її напрямки.

В цілому варто відзначити продуктивність подібних заходів в плані вивчення іноземного досвіду колег, щодо збереження та використання культурної спадщини, а також розвитку діяльності Національного заповідника на міждержавному рівні.  
В центрі директор установи "Музей "Замковий комплекс "Мір" Ольга Миколаївна Попко

Share
Повернутися