Співпраця

Щецінська делегація у Збаражі

Національний заповідник "Замки Тернопілля" впродовж останніх років працює над розширенням міжнародної співпраці. Особливо важливе значення мають такі стосунки з зарубіжними організаціями, котрі вирішують споріднені проблеми, зв'язані з поширенням інформації про пам'ятки культури регіону, реставрацію архітектурних споруд, виставковою та туристичною діяльністтю. 

Більшість західних музеїв та заповідників мають багатий досвід у вирішенні цих проблем, деякі з них готові поділитися своїми досягненнями, способами застосування та використання нових технологій у справі охорони об'єктів культурної спадщини. Крім того, для них цікаві наші пам'ятки, наш досвід у сфері їх охорони. І виходить, що інтерес обопільний і проблема лише в тому, хто проявить ініціативу розпочати діалог. 

Діалог між Національним заповідником "Замки Тернопілля" і замком князів Поморських в польському місті Щеціні Західнопоморського воєводства розпочався завдяки ініціативі Юрія Валентиновича Білана, молодого чоловіка із Збаража, а нині викладача Щецінського університету. Він вже протягом кількох років проживає в цьому польському місті, працює і бере активну участь у роботі Щецінського осередку Товариства українців Польщі. Це об’єднання є досить активним на північно-західних теренах Польщі, має свою управу, організовує і проводить різноманітні культурно-мистецькі заходи, найвідомішим з яких є Дні української культури в Щеціні. Члени товариства зацікавлені у налагоджені контактів із земляками на Україні, поширені відомостей про Україну в Польщі. Тому і був розпочатий діалог між двома спорідненими культурними закладами двох сусідніх держав, який триває вже більше року. 

Черговим етапом поглиблення цієї співпраці став візит польської делегації до Збаража. Очолила делегацію директор Замку князів Поморських пані Барбара Ігельська – знаний в Польщі фахівець пам'яткоохоронної справи і знавець світової культури. В склад делегації ввійшов і її заступник – пан Роман Білас, який, крім цієї посади керує осередком Товариства українців міста Кошаліна, є активним і авторитетним молодим політичним діячем в Польщі. 

Програма візиту була досить насиченою та обширною – від ознайомлення з пам’ятками нашого краю до проведення перемовин з керівництвом низки заповідників Західного регіону України. Гості відвідали замки в Підгірцях, Олеську, Золочеві Львівської області, палац князів Вишневецьких, Почаївську лавру та замки в Збаражі, Кременці, Теребовлі, Чорткові Тернопільської області, познайомилися з пам’ятками Камянця-Подільського Хмельницької області, побачили могутню Хотинську фортецю Чернівецької області, які справили на них грандіозне враження. 

В процесі візиту пройшли перемовини представників польської делегації з деякими керівниками українських заповідників – Генеральним директором Національного заповідника "Замки Тернопілля" Анатолієм Маціпурою, відбулися зустрічі з Генеральним директором Національного історико-архітектурного заповідника "Кам’янець" Василем Фенцуром, директором Кременецько-Почаївського історико-архітектурного заповідника Вадимом Микуличем, директором державного історико-архітектурного заповідника "Хотинська фортеця" Любомиром Михайлиною. 

Перемовини засвідчили зацікавленість сторін в поширенні подальшої співпраці, яка буде без сумніву корисною і може вилитися в майбутньому у реалізацію спільних проектів у сфері охорони пам’яток, виставкової діяльності, реставрації об’єктів, які до сьогодні перебувають в руїнах, науковій діяльності, участі у міжнародних культурних заходах з питань охорони світової культурної спадщини, частиною якої є замки України і Польщі. 

В. Чайка начальник науково-дослідного відділу НЗ "Замки Тернопілля" 

Share
Повернутися