Співпраця

Міжнародна діяльність НЗ Замки Тернопілля


Однією із складових частин роботи Національного заповідника "Замки Тернопілля" є міжнародна діяльність. Україна сприяє розширенню співробітництва у справі охорони всесвітньої культурної та історичної спадщини з іншими державами, яке може здійснюватися шляхом взаємного обміну досвідом, участі в роботі міжнародних організацій. 

Важливою складовою міжнародної діяльності Національного заповідника є проведення археологічних досліджень спільно з Інститутом матеріальної культури РАН м. Санкт-Петербурга (РФ) та Історичним музеєм м. Ісперіх (Болгарія). Серед величезної археологічної спадщини Тернопілля, особливе місце посідає трипільська культура. На основі археологічних досліджень було проведено три міжнародні конференції. "Трипільський світ і його сусіди" (2001 рік), "Древні землероби Європи: нові відкриття та гіпотези" (2004 рік), "Технології і проблеми культурної адаптації населення південно-східної Європи в епоху енеоліту" (2006 рік). В матеріалах по даних конференціях висвітлено весь процес досліджень, зібрана колекція кераміки, яка нараховує 4784 одиниць. 

Стати цікавими для європейської спільноти – ось варіант який вибрали науковці заповідника на шляху здійснення цього нелегкого завдання. Відрадно те, що ми маємо що показати світові, проблеми полягають лише у вмінні організувати цей процес. Прикладом позитивного вирішення задуманого стала реалізація міжнародного проекту, участь у якому взяв Національний заповідник. Основою стали знахідки унікальних крем’яних і керамічних виробів з міжнародних археологічних розкопок, які експонувалися у новоствореному стаціонарному залі "Трипілля краю" у Збаразькому замку. Публічний показ предметів трипільської культури тривав кілька років поспіль. Тут вони і привернули увагу французького вченого-археолога, директора Музею праісторії, доктора палеоекології і доісторії Жан-Клода Марке, який запропонував показати її у деяких містах Євросоюзу. Ця ідея знайшла підтримку в Мінрегіонбуді України. Міжнародна асоціація ARCHEA взяла на себе основну відповідальність та фінансові зобов’язання з практичного втілення в життя культурного проекту. Учасниками цього заходу, крім нашої країни, стали також Іспанія та Болгарія. Виставку, яка отримала назву "Європа в кінці доісторичного часу" розгорнули в Музеї природи французького міста Орлеан. Відкриття відбулося 30 листопада 2006 року. 

Численні відвідувачі, в тому числі мер Орлеана Сердж Груард, президент регіонального центру Мішель Сапін, президент ARCHEA Ріхард Лонгепе, ознайомившись з українською експозицією, відзначили унікальність експонованих предметів, їхню естетичну привабливість, що суттєво відрізняло їх від знахідок Іспанії та Болгарії. У лютому 2007 року скарби українського Трипілля, у зв’язку з подальшим здійсненням проекту, на запрошення Регіонального історичного музею м. Варна склали частину археологічної виставки "Довгі кремнієві пластини Європи" у Болгарії. У відвідувачів також залишилися приємні враження від ознайомлення з виробами стародавніх жителів нашої України. 

По закінченню експонування виставки у Болгарії, експонати (кубки, миски, амфори, біноклі, статуетки, відбійники, скребки, серпи, ножі і інше) були передані в Іспанію, на запрошення директора Управління освіти міста Гранада Хав’єра Медіна Фернандеса, який взяв на себе організацію виставки, як представник міжнародного проекту від Іспанії. Виставку було відкрито 5 березня 2008 року. 

Співпраця з міжнародною асоціацією ARCHEA дала науковцям Національного заповідника поглиблення знань в галузі палеоекології та доісторії, розвитку культурних зв’язків між країнами-учасниками цього проекту. На цьому експонування виставки знахідок Трипільської культури не завершилось. У 2011 році виставка буде експонуватися в Італії (м. Рим), у 2012 році в Росії (м. Санкт-Петербург). 

Одним із пріоритетних напрямків міжнародної діяльності Національного заповідника є запозичення досвіду зарубіжних країн у сфері туризму. Для реалізації вказаного завдання став аналіз сучасного зарубіжного досвіду у розвитку туристичних і партнерських зв’язків з країнами-сусідами – Польщею та іншими Європейськими державами, так званого Східного партнерства. 

Східне партнерство – польсько-шведська ініціатива, спрямована на покращення відносин шести держав Східної Європи – України, Вірменії, Грузії, Молдови, Азербайджану та Білорусії з Європейським Союзом. Це частина європейської політики суспільства, новий вимір регіональної співпраці, допоміжний інструмент, який сприятиме успішному впровадженню реформ за європейськими нормами і стандартами. 

24-26 липня 2009 року на базі Збаразького замку відбувся ІV Міжнародний науково-практичний семінар на тему: "Імплементація програми "Східне партнерство" в Центрально-східній Європі", в якому взяли участь науковці з України, Польщі, Швеції за сприяння Фундації міжнародних досліджень м. Київ. В рамках форуму відбулося обговорення низки концептуальних питань щодо наповнення цієї ініціативи конкретним змістом та подальших спільних дій у цьому напрямку. 

Активну участь у роботі семінару взяли науковці Тернопільського НТУ ім. І. Пулюя, польські колеги, працівники Національного заповідника. Доповідачі представили своє бачення реалізації програми і конкретні українсько-польські проекти, котрі можна реалізувати в рамках цієї ініціативи, яка, головним чином, адресована Україні та Молдові, як перспективним членам ЄС. 

По закінченню семінару дирекцією заповідника було підготовлено ряд пропозицій щодо співпраці з польськими колегами, адже за кількістю оборонних замків і замочків, фортець, їх залишків, чи хоча б свідчень про існування таких, Тернопільська область посідає перше місце в Україні. Зі свого боку польська сторона гарантувала підтримку такого починання та ініціативу у вирішенні назрілих питань. 

По роботі міжнародного форуму було опубліковано матеріали у збірнику ECONOMICS SOCIOLOGY, Vol, 2, No2, 2009, issn 2071 – 789X, Seientific Papers, Ryiv – Ternopil. 26-27 березня 2010 року було організовано міжнародний форум "Регіони знань: Україна в європейському просторі освіти – науки – туризму – інновацій для оздоровлення та процвітання територій" за фінансової підтримки "Схід – Схід: партнерство без кордонів", Інституту відкритого суспільства міжнародного фонду "Відродження", програми ім. ФУЛБРАЙТА в Україні. 

Форум пройшов на базі Замкового палацу Національного заповідника. Для участі в заході були подані пропозиції щодо участі працівників заповідника, з метою встановлення ділових контактів з фахівцями для спільних проектів транскордонного співробітництва. Форум сприяв налагодженню діалогу між українською та польською державами, приватними і громадськими інституціями щодо поширення інноваційних технологій в галузі охорони здоров’я, медичного туризму, спорту та відпочинку, для створення на Тернопільщині "Кластеру здорового життя". 

Серед авторів цікавих проектів були відомі науковці, професори, директори наук із світовим ім’ям, а також молоді вчені, студенти, аспіранти, від Національного заповідника виступив старший науковий співробітник науково-дослідницького відділу Підставка Р.В.. Завершився форум круглим столом "Практичні аспекти формування кластеру медичного туризму на Тернопіллі" в органному залі Збаразького палацу НЗ "Замки Тернопілля" на якому було заслухано доповідь працівника заповідника на тему: "Інфраструктура замкового та медичного туризму: можливості створення кластерів у НЗ "Замки Тернопілля". 

Національний заповідник "Замки Тернопілля" є провідним закладом здійснення туристичної діяльності на території Тернопільської області, зокрема у сфері замкового туризму. Заповідник є членом Регіонально-туристичного Інформаційного Центру "Карпатський регіон" (Свідоцтво № 1/04 від 28.03.2005р.), а також членом Українського центру розвитку музейної справи Міжнародного благодійного Фонду "Україна – 3000" з 2006 року. 

Національний заповідник "Замки Тернопілля" щороку приймає участь у Міжнародних виставках, що проходять у Києві за підтримки Державної туристичної адміністрації, туристичної компанії "Прем’єр ЕКСПО" та ІТЕ Group Piс. Національний заповідник був учасником роботи ХIV міжнародної виставки "Україна – подорожі і туризм", у VIII міжнародному ярмарку Інвестицій та нерухомості проекту "Галицькі експозиції" на запрошення "ГАЛ-ЕКСПО" у ХІ міжнародній виставці-ярмарку "ТУР-ЕКСПО", Львівському міжнародному форумі індустрії туризму та гостинності. 

Цікаві і змістовні рекомендації по догляду за парковими і садовими насадженнями заповідника отримуємо від екологічного фонду з Республіки Польща "Помоц поляків на Волині і Подолі", директор фонду п. Анджей Мороз. Досить продуктивними є взаємовідносини нашого міста і заповідника з містами- побратимами Польщі – губернаторами міст Глубчице, Ізабелін, Кампінос, Мєзна. Начальник науково-дослідницького відділу Чайка В.І у листопаді 2010 року перебував у відрядженні в м. Кракові (Польща) на запрошення директора Королівського музею на Вавелі професора Яна Островського для роботи в Ягелонській бібліотеці. В процесі дослідження вдалось відшукати матеріали польських дослідників по історії та архітектурі об’єктів заповідника – замків у с. Микулицях, с. Сидорів, с. Золотому Потоці, с. Токи, палаців у с. Колодно, смт. Вишнівці. Під час перебування у закордонному відрядженні було зроблено фотосвітлини в костелі Святої Трійці, де знаходиться каплиця Святої Катерини, у якій поховані будівничі замку міста Збаража – князі Юрій та Христофор Збаразькі. Представником від Національного заповідника було проведено домовленості про подальшу співпрацю Королівського музею на Вавелі та нашої установи. 

Національний заповідник проводить значну роботу з організації співпраці із спорідненими закладами зарубіжжя. Підписуються довготривалі угоди з інституціями Польщі і Болгарії. Розпочато роботу з налагодження наукових контактів із Міжнародною школою гуманітарних наук Східної і Центральної Європи, Варшавського університету в рамках виконання програм двосторонніх домовленостей прикладом є другий етап співпраці – Міжнародна конференція "Україна в творчості Сєнкевича". Учасниками цього наукового симпозіуму були вчені історики з Варшавського, Краківського, Вроцлавського, Люблінського університетів. Найбільш знаними у наукових колах професори Ян Відацький, Єжи Аксер, Єва Косовська, Анджей Романовський. З української сторони були провідні вчені з Києва, Харкова, Луцька. Це професори Юрій Мицик (Києво-Могилянська Академія), Володимир Кравченко (Харківський університет), Наталія Яковенко (Київський державний університет). Дискусії збагатили всіх учасників наукового зібрання, спряли розширенню і зміцненню дружби між народами України і Польщі. 

У 2009 році була підписана довготривала Угода міх Національним заповідником і Історичним музеєм м. Ісперіх (Болгарія) в особі директора Боряни Іванівної Матєвої. В жовтні 2010 році делегація заповідника у складі старшого наукового співробітника Підставки Р.В., екскурсовода Фецович С.В. відвідали Історичний музей у м. Ісперіх на запрошення кмета Общини Ісперіх п. Адила Рашидова. Делегація взяла участь у Днях культурної спадщини в Болгарії та Міжнародній наукові конференції по охороні пам’яток історії і культури. Зі свого боку представили до уваги учасників форуму фотовиставку банерів з фондів заповідника – Національний заповідник "Замки Тернопілля". Представники оглянули Свєштарську гробницю. По закінчені візиту голова общини Ісперіх п. Адил Рашидов висловив переконання, що налагодження тісних наукових та культурно-мистецьких зв’язків між нашими регіонами сприятимуть спільному прогресу та розвитку громад Збаража та Ісперіх. 

Національний заповідник два роки поспіль нагороджений міжнародними Дипломами за активну участь у роботі ІІ Західноукраїнської туристичної виставки-фестивалю "Тернопільщина туристична", що відбулася в рамках V Міжнародного інвестиційного форуму, що проходив у м. Тернополі в 2009-2010 рр. В рамках підготовки нашої держави до проведення фіналу чемпіонату Європи з футболу у 2012 році у Збаразькому замку перебувала делегація представників польських засобів масової інформації з метою популяризації туристичного потенціалу Західної України за підтримки Державної служби туризму і курортів Міністерства культури і туризму України. В програмі візиту було ознайомлення журналістів з експозиційними залами Збаразького замку, з історією будівництва і ходом реставрації цієї пам’ятки архітектури, яка разом з іншими об’єктами включена в туристичний маршрут який відвідають гості майбутнього міжнародного спортивного форуму. 

Євро-2012 відкриває для нашої держави нові можливості. Ми маємо впевненість в тому, що фінальну частину чемпіонату в Україні буде проведено успішно. Хід підготовки до проведення зазначених заходів став для нас питанням одним із пріоритетних. У цьому засвідчив захід який провели у Збаразькому замку 25-26 листопада 2006 року – Міжнародна науково-практична конференція на тему: «Взаємодія органів державної влади та місцевого самоврядування під час проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу» з метою вироблення теоретично-практичних заходів підвищення ефективності підготовки. У роботі конференції брали участь фахівці – практики, провідні науковці вищих навчальних закладів і наукових установ України, працівники правоохоронних органів зарубіжних держав з Польщі, Литви і Латвії. Заслухавши та обговоривши доповіді і повідомлення, конференція відзначила що в ході її проведення досягнуто бажаного результату щодо обміну досвідом в питаннях охорони громадського порядку та боротьби зі злочинністю під час проведення широкомасштабних спортивних змагань. Зарубіжні гості ознайомились із виставковими залами Збаразького замку який включено в міжнародний туристичний маршрут під час проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу. 

Національний заповідник практикує проведення міжнародних масових дійств на інших об’єктах. Тернопільщина тісно пов’язана з Шевченківськими місцями. Чотири дні літературна спільнота Тернопілля жила нетлінним словом Кобзаря – 112 учасників Міжнародного Шевченківського свята «В сім’ї вольній новій» перебували на наших теренах, знайомилися з краєм оспіваним Шевченком у віршах і прозі, в малюнках. Учасники святкових урочин гості з Азейбарджену, Австралії, Канади, Білорусі, Вірменії, Румунії, Росії приїхали сюди за покликом серця. Гостей гостинно приймали у Вишневецькому палаці, який пов'язаний з перебуванням у ньому в 1846 році Т. Шевченка, який у своїй «Автобіографії» згадує про відвідини Вишнівця. Згідно літературних джерел та переказів Шевченко з Почаєва у жовтні 1846 році приїздив на кілька днів до Вишневецького палацу. Містечко, без сумніву привабило поета своєю багатою історією, щедрою на події та імена відомих людей. Історія роду князів Вишневецьких зацікавила поета. Згодом ці історичні відомості він використав при написанні своїх творів, зокрема у повісті «Музикант». Т.Г. Шевченко захоплювався мужністю легендарного лицаря Князя Дмитра Вишневецького. Як стверджують місцеві переказ, поет годинами міг слухати у Вишнівці у виконанні лірника думу присвячену Байді. 

Ось уже вісім років підряд на базі Вишневецького палацу проходить Всеукраїнський фестиваль козацької пісні «БАЙДА»,якому у 2011 році буде надано статусу – міжнародний. Важливою ланкою діяльності заповідника є експозиційна робота. Через посередництво працівників заповідника і за сприяння священників о. Михайла Бедрія з церкви Різдва Пресвятої Богородиці села Вищі Луб’янки збаразького деканату і душпастеря о. Володимира Волочія з парафії Святого Андрія в Сіднеї (Австралія) передусім їх Божому Промислу у Національному заповіднику створено музейну кімнату Єпископу УГКЦ в Австралії Кир Іванові Прашкові, вихідцю із благодатної збаразької землі. Особа цього великого мужа гідна подиву, тому що він став першим українським єпископом на далекому п’ятому континенті і зорганізував там життя української спільноти, яку вітри долі чи недолі закинули на чужину. У рідному Збаражі ім’я Владики емерита Преосвященішого Кир Івана Прашка, Епарха для українців Австралії, Нової Зеландії та Океанії завжди згадувалось з великою пошаною. З роками зростало зацікавлення духовною діяльністю владики. Значний культурно-просвітницький та релігійний досвід якого, ґрунтовні ідейно-теоретичні й практичні напрацювання є логічно аргументованими і до певної міри не втратили своєї актуальності сьогодні, оскільки праця Єпископа була важливим чинником поступу українства за межами батьківщини. Всі особисті речі Владики документи, книги, листи надано заповіднику у постійне користування. 

Наукові доповіді «Національний заповідник – становлення в контексті міжнародних зв’язків і туризму» Скоропляс Н.І. опублікована у міжнародному збірнику наукових праць «Українсько-польський діалог в Умані» (Умань – Гнєзно – Ланьцут – Ченстохова РВЦ (Софія)), 2009 рік; «Східне партнерство в контексті розвитку туризму НЗ «Замки Тернопілля» ECONOMICS SOCIOLOGY, Vol, 2, No2, 2009, issn 2071 – 789X, Seientific Papers, Ryiv – Ternopil». 

Наукові працівники налагодили співпрацю з окремими представниками зарубіжної діаспори. Зокрема, науковий працівник Данилейко В.М. з професором університету м. Любляни (Словенія) головою товариства українців і русинів «Карпати» Андрієм Гевком. Старший науковий працівник Підставка Р.В. з доктором географії Щецінського університету (Польща) професором Ігорем Кравецьким. Працівник Серемуля Т.В. підтримує зв’язки і переписку з уродженцем Збаражчини п. Б.Рогачем (Англія) який благодійно передав у фонди наукової бібліотеки заповідника 30 томів «Історія УПА». Збаразький замок постійно відвідують туристи із ближнього і дальнього зарубіжжя – Австралії, Ізраїлю, Туреччини, Німеччини, Франції, Польщі, Чехії, Азейбарджану, Казахстану і інші. 

У 2009 році Збаразький замок відвідала делегація австрійських підприємців з федеральної землі Форардеберг з метою ознайомленням з інвестиційним потенціалом тернопільської області та налагодженням співпраці між австрійським бізнесом та підприємцями області. На запрошення національного заповідника гостями збаразького замку був хоровий колектив «АЛЬКОНТ» з міста Жешова, міста Ланцета (Польща) за сприяння голови Тернопільської Обласної Спілки композиторів п. Б. Климчика. 16 років становлення Національного заповідника "Замки Тернопілля" – це процес нагромадження не тільки величезного наукового, реставраційного, виставкового, фондозберігаючого досвіду, а й формування тісних міжнародних зв’язків і розвитку туризму. 

Share
Повернутися