Статті

У музеях і замках Тернопільщини допоможуть незрячим «побачити» експонати

15 жовтня щороку в світі відзначають День білої тростини. Він покликаний нагадати суспільству про людей з порушеннями зору. Вони живуть поруч з нами, проте через свої особливі потреби часто залишаються виключеними з життя соціуму.

Незрячі та слабозорі люди потребують дещо інших умов: пандусів, тактильних доріжок, звукових маячків та багато іншого. Водночас зовнішні умови – це далеко не все, над чим потрібно працювати нашому суспільству, аби стати соціально дружнім до людей з обмеженими можливостями. Не менш важливою є повага до людського різноманіття, готовність приймати і взаємодіяти з особливими категоріями населення.

Сьогодні тема інклюзії набуває все більшого поширення. Вийшовши за межі освіти, вона крокує до різних сфер нашого життя. Культурний простір теж не залишається осторонь зазначених процесів, бібліотеки, театри, музеї роблять сміливі кроки в напрямку інклюзії.

Національний заповідник «Замки Тернопілля», маючи досвід роботи з різними групами відвідувачів та розуміючи потребу реальних дій щодо адаптації пам’яток архітектури для інклюзивної аудиторії, створив проєкт «Доторкнись – Відчуй – Пізнай». Цей проєкт здобув підтримку Українського культурного фонду і буде реалізований до кінця листопада 2021. Він націлений на пристосування Збаразького замку для прийому відвідувачів з вадами зору. Проєкт передбачає забезпечення фізичної доступності пам’ятки та її інформаційну доступність, зокрема, встановлення тактильних мнемосхем і спеціальних знаків, маркування сходин, створення тактильної моделі Збаразького замку, друк путівника та буклетів з історією замку шрифтом Брайля та ін.

У рамках проєкту значну увагу приділено інклюзивній компетентності персоналу, тобто організації взаємодії співробітників заповідника з уразливими групами на принципах поваги до людської гідності. З цією метою в Збаразькому замку було проведено тренінг «Особливості обслуговування відвідувачів з вадами зору в музейних закладах». Захід розрахований для фахівців у сфері туризму, музейних працівників та фахівців, що працюють з маломобільними групами населення.  Його провела незряча, виконавчий директор Львівського обласного осередку ВГО «Українська спілка інвалідів – УСІ», керівник Ресурсного центру освітніх інформаційних технологій для осіб з особливими потребами Національного університету «Львівська політехніка» Оксана Потимко.

Протягом п’яти годин працівники НЗ «Замки Тернопілля» та колеги з інших музейних закладів області отримували практичні поради щодо роботи з відвідувачами з вадами зору. Пані Оксана під час тренінгу побудувала роботу таким чином, що сформульовані теоретичні правила були підкріплені власним досвідом учасників тренінгу. Зокрема, аби краще пояснити, чому під час руху між музейними залами не варто продовжувати вести екскурсію, двом учасникам було запропоновано одягнути чорні пов’язки на очі та пройтись залом з допомогою тростинки і у цей час прослухати фрагмент екскурсії. Як з’ясувалось, учасники експерименту нічого не почули, оскільки були зосереджені на своїх рухах. Усвідомлення первинних причин простих правил дало можливість не просто механічно їх завчити, а зрозуміти і запам’ятати.

Учасники тренінгу на кілька годин занурились у життя людей з вадами зору. Вони спробували «побачити на дотик» тактильні малюнки, подивились фрагменти мультфільму та кінофільму так, як їх сприймають незрячі та слабозорі. Ці заходи допомогли збагнути, як саме потрібно інформаційно адаптовувати наші музеї. Вони дозволили осмислити, як побудувати свою роботу екскурсоводу, працюючи саме з такою групою відвідувачів.

Окремої уваги заслуговує тема аудіодискрипції – вербального опису візуального контенту для осіб з вадами зору. Аудіодискрипція дозволяє незрячим особам, використовуючи слух поряд із дотиком, дізнаватись про те, що вони неспроможні осягнути зором. Учасники тренінгу мали можливість попрактикувались і в цій справі, а слушні поради і рекомендації фахівців лише додали сміливості та бажання втілювати здобуті навики на практиці.

Уже незабаром не тільки працівники НЗ «Замки Тернопілля», а й представники Тернопільського обласного краєзнавчого музею, Тернопільського обласного художнього музею, обласного комунального музею Богдана Лепкого, обласного літературно-меморіального музею Юліуша Словацького в Кременці сміливо працюватимуть з відвідувачами з вадами зору та зможуть пристосувати музейні експозиції для потреб таких туристів.

Цінність подібних заходів полягає ще й у тому, що вони перетворюються на майданчики для обговорення та популяризації інклюзії, допомагають створювати сприятливі умови для інтеграції осіб з інвалідністю в соціальне культурне середовище.

 

Тетяна ДУМСЬКА,

заступниця генерального директора Національного Заповідника «Замки Тернопілля» з наукової та культурно-просвітницької роботи.

https://nday.te.ua/u-muzeyah-i-zamkah-ternopilschyny-dopomozhut-nezryachym-pobachyty-eksponaty/?fbclid=IwAR3fdghKPkeWUZZpGvwAgLu9BKWV_2X4JTNnwCxeksoeFIFukFKBVEYPHBM

 

Share
Повернутися