Старовинні прасочки з фондової колекції Національного заповідника «Замки Тернопілля»
6 червня 1882 р. американець Генрі Сілі запатентував винайдену ним електричну праску. Але й до цієї події існувало багато пристроїв, які також добре виконували ту ж саму функцію .
Навіть в сиву давнину уся краса сорочки передавалася не лише білизною полотна, з якого її було пошито, чи вишиваними орнаментами, а й своєю охайністю. Тобто вона мала бути чистою та випрасуваною.
До яких лише засобів не вдавалися, щоб розгладити полотно. Користувалися і розігрітими каменями, і скляними кулями. Та найпростішим і найдавнішим засобом для розпрасовування одягу був рублик.
Рубель (рублик) — це вузька дерев'яна дошка з ручкою і поперечними зарубками. Разом з качалкою його використовували, щоб попрасувати (викачати) білизну.
У XVIII столітті для розпрасовування одягу використовували праски з трикутною підошвою, в середину якої поміщалось вугілля.
У фондовій колекції Національного заповідника «Замки Тернопілля» зберігається понад 100 прасок, які датуються другою половиною ХІХ століття - першою половиною ХХ століття.
Такі праски можна поділити на три групи: суцільнолиті, праски з металевою серцевиною та вугільні.
Суцільнолиті праски нагрівалися на плиті чи печі, а потім ними прасували одяг. Даний тип прасок складається з суцільнолитого корпусу, до якого кріпиться металева ручка.
У прасках з серцевиною всередині знаходиться металевий суцільний брусок, який нагрівали і закладали в праску.
Та найбільша кількість у колекції Заповідника саме вугільних прасок.
Вугільна праска складається з металевого литого корпусу, підошви, кришки, клямки для закривання, ручки. Між корпусом та підошвою з обох боків для доступу повітря розміщені круглі або ж напівсферичні отвори. Кришка виготовлялась таким чином, що мала по боках по кілька зубців для покращення тяги. Закривалась вона за допомогою клямки, яка для зручності мала кульку. Ручки в основі металеві, поверх - дерев’яні. У вугільні праски совком або щипцями засипалося розжарене вугілля.
Інколи вугільні жаринки випадали та псували тканину, тож згодом стали майструвати праски з трубкою. Праски з «димарем» - трубкою мають цільнолитий корпус, з тильної сторони отвір – «піддувало», кришку, трубку - «димар», ручку.
Деякі з прасок оздоблені художнім литтям у вигляді стилізованих рослин. А на одній вугільній прасці фіксатор накривки виготовлений у вигляді голови дракона.
Такі прасочки хоча й асоціюються у багатьох з сивою давниною, але у вжитку вони були до 60–х років ХХ століття, адже до цього часу у багатьох регіонах ще не були проведені лінії електропередач.
Сьогодні металеві праски є окрасою етнографічних колекцій багатьох музеїв.