Статті

РУШНИЦІ, АРКЕБУЗИ, ШАБЛІ, ЯТАГАНИ - У ЗБАРАЗЬКОМУ ЗАМКУ

Музей у сучасному світі давно перестав бути статичним об’єктом та перетворився у досить динамічну структуру, яка постійно змінюється відповідно до викликів сучасного суспільства, для того щоб втримати увагу відвідувачів до туристичного об’єкта.

Завдяки тісній співпраці Національного заповідника «Замки Тернопілля» з Львівським історичним музеєм, яка триває уже понад 10 років, у Збаразькому замку було поновлено експозицію залу зброї.

У 2014 та у 2017 роках експозиція повнилася холодною зброєю, подарованою колекціонерами Фліссаком Ярославом Антоновичем (колишнім головою Тернопільського земляцтва в Києві) та Кубівим Степаном Івановичем (колишнім Першим віце – прем’єр – міністром України).

У 2019 році було проведено реекспозицію залу та доповнено стаціонарну виставку новими зразками, які надійшли у фонди упродовж останніх років. Це - наконечники стріл та списів різних періодів, кам’яні та металеві сокири.

А влітку цього року у Збаразькому замку відкрито виставку вогнепальної та холодної зброї часів Козацької доби XVI – XVIII століття з фондів Львівського історичного музею, яка стала частиною діючої експозиції холодної зброї.

Вогнепальна зброя представлена турецькими рушницями, мисливськими аркебузами та тромблоном, які походять з країн Європи.

Усі ці експонати з ударно-кремінними замками. У такому механізмі іскри для запалення порохового заряду можна бутло отримати шляхом одноразового удару кременю по кресалу. Зброю з таким типом замка також називають кременевою.

Рушниці та аркебузи оздоблені гравіруванням, перламутровими та кістяними вставками.

Окрім вогнепальної зброї, виставку доповнюють польські шаблі. Кожна з них являє собою окремий витвір мистецтва, адже прикрашена рослинними та лінійними орнаментами на металевих деталях. Відвідувачі виставки мають змогу побачити ще й ятаган. Такий тип зброї був у користуванні яничар у Османській імперії.

Ятаган - загострений металевий, трохи вигнутий клинок без хрестовини і гарди. Відмінною рисою ятагана від шаблі є те, що лезо клинка розташоване на його ввігнутій стороні. Руків'я ятагана також має специфічну форму, тому що в її нижній та верхній частині є розширення, які виступають по боках. Також руків’я оздоблене гравіруванням.

Ще одним, більш рідкісним, експонатом є пірнач. Цей вид холодної зброї має форму палиці, з литою кулеподібною головкою, до якої кріпилися від чотирьох до декількох десятків металевих загострених пластин – пір’їн. Така зброя наносила важкі удари, які могли пробити обладунки суперника. З часом пірначі все рідше використовувалися у бою і перетворилися на символ влади. Тож їхні грані не загострювали, а оздоблювали гравіруванням.

У боях з ворожою кіннотою в нагоді ставали бойові сокири, різновидом яких є бердиші - сокири з довгим держаком та лезом у вигляді півмісяця.

В експозиції також представлені захисні обладунки: кольчуга – сорочка, виткана з металевих кілець; мисюрка – захист голови, який складається з навершя у вигляді опуклої верхньої пластини та кольчужної відлоги; гусарський нагрудник та шолом «паппенгеймер». Такий тип є наслідуванням польських, угорських і турецьких шишаків, а назва походить від прізвища маршала М.Паппенгейма, який після служби у Польщі ввів шолом на озброєння рейтарських загонів Австрійської імперії. В Польщі його використовували в кінці XVII - на поч. XVIII століття гусари.

Зброя саме цього періоду є актуальною для експонування у Збаразькому замку. Адже найбільш відомою подією з історії цієї архітектурної пам’ятки була облога польського війська, яке зосереджувалося у Збаразькому замку, військами Богдана Хмельницького та його союзника татарського хана Іслам Гірея ІІІ. Ця виставка дає змогу туристам краще зрозуміти та уявити ті події, які відбувалися під стінами замку влітку 1649 року. Можливо, саме такі шаблі чи ятагани тримали у руках воїни під час ведення бою, обороняючи чи атакуючи стіни замку.

Національний заповідник «Замки Тернопілля» висловлює щиру подяку нашим колегам з Львівського історичного музею та його директору Роману Чмелику за допомогу в поповненні виставки оригінальною зброєю періоду козацької доби.

Отож запрошуємо жителів та гостей Тернопілля відвідати Збаразький замок та ознайомитися з новою експозицією зброї.

 
Наталія Адамович
молодший науковий співробітник
фондового відділу
Національного заповідника
«Замки Тернопілля»

 

Share
Повернутися