Реалізація грантового проєкту від Українського культурного фонду
«Цифрова колекція сакральної дерев’яної скульптури ХVІІІ-ХІХ ст. з фондів Національного заповідника «Замки Тернопілля». Проєкт саме з такою назвою став одним із переможців конкурсної програми «Культурна спадщина», ЛОТу 1 «Диджиталізація», що був оголошений Українським культурним фондом цьогоріч.
Комплексний підхід до проблеми диджиталізації музейних предметів відповідає основній меті програми «Культурна спадщина», а саме – підтримка проєктів, що спрямовані на дослідження, збереження, відновлення, захист та популяризацію української культурної спадщини, зокрема, дерев’яної сакральної скульптури ХVІІІ-ХІХ ст., що надалі сприятиме зміцненню сучасної української ідентичності та формуванню спільних цінностей українського суспільства відповідно до викликів війни.
Колекція дерев’яної сакральної скульптури XVIII-ХІХ ст. формувалася у Національному заповіднику «Замки Тернопілля» протягом 30-ти років діяльності закладу і представлена творами як майстрів-самоуків та різьбярів-ремісників XVIII-XIX ст., так і роботами загадкового скульптора львівської школи барокового мистецтва Антона Осинського. Поряд з іконами і витворами декоративно-прикладного мистецтва, ці експонати були частиною художнього ансамблю храмів і потрапили у фонди та експозиційні зали Заповідника із церков колишнього Збаразького району.
В процесі реалізації вищезазначеного проєкту планується створити культурний продукт – цифровий експонат. Це стане можливим завдяки проведенню консерваційно-реставраційних заходів, оцифруванню, 3D-моделюванню творів сакрального мистецтва, панорамної зйомки та інтеграції 3D-контенту у web-ресурс.
В результаті диджиталізації робіт буде створена цифрова колекція сакральної дерев’яної скульптури із вільним доступом до неї на платформі Sketchfab та міжнародній цифровій платформі “Мuseum-Digital: Ukraine”. Заповідник вже співпрацює з даними платформами, де розміщені сторінки Національного заповідника «Замки Тернопілля», на яких представлено частково оцифровані музейні предмети. Окрім візуального навантаження та аудіодискрипції, роботи матимуть текстовий супровід, де буде вміщено опис та характеристики, чим виконуватимуть освітню функцію. Це дозволить науковцям, краєзнавцям та широкому загалу користувачів, в тому числі особам з обмеженими фізичними можливостями, у зручному форматі ознайомлюватись та використовувати їх у своїх дослідженнях. А музейним працівникам - створювати віртуальні виставки, робити промоцію музейної колекції на міжнародному рівні.
Оновлення постійнодіючої експозиції допоможе відвідувачам Збаразького замку більше зацікавитися минулим краю, краще зрозуміти і відчути дух епохи Просвітництва, цінність багатої культурної спадщини краю. Буде привернуто увагу до проблем збереження, дослідження, реставрації, консервації та експонування мистецьких творів. Відкритий для громадськості онлайн доступ до основних об’єктів сакральної спадщини сприятиме розвитку наукових досліджень, туристичної привабливості нашого регіону та поширенню знань про давнє ремесло - різьбу по дереву.
Отже, представлений проєкт має безсумнівну громадську значущість, адже вимогою часу є популяризація матеріальної культурної спадщини в Україні за допомогою новітніх цифрових технологій, а також удоступнення її широким колам зацікавленої громадськості в сучасний й інтелектуально-привабливий спосіб.
Реалізація проєкту триває.
Проєкт реалізовується за фінансової підтримки Українського культурного фонду.
Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою автора.
Марія Довгаль
молодша наукова співробітниця
Національного заповідника
«Замки Тернопілля»