Статті

П’ять причин відвідати Підзамочок

1. Замок в Підзамочку – фортифікаційна споруда, що посилила Бучацький вузол оборони.
Якщо ви хочете відпочити від метушні міста і побути десь у тишині, то радимо відвідати замок у селі Підзамочок, що неподалік Бучача. Це пам’ятка архітектури національного значення, збудований у 1600 році Яном Бучацьким-Творовським. Ця фортеця є взірцем новітніх віянь у будівництві фортифікаційних споруд, які були започатковані у першій половині ХV століття в Італії, а згодом поширилося по всій Європі. Оборонні споруди бастіонної лінії укріплень замку у Підзамочку дійшли до нашого часу з різним ступенем збереження. Планувальна структура оборонної лінії збереглася повністю. Замок був побудований з ламаного червоного і охристого пісковика. Форпост в Підзамочку пізній тип баштового замку з характерним для Поділля ренесансним декором. Замок регулярний, наближається в плані до прямокутного трикутника (іноді його форму в плані описують як п'ятикутну) з довжиною сторін близько 80-90 метрів. Всі три кути «замкового трикутника» були посилені кам'яними вежами/бастіонами. Найкраще було укріплено північний і південний край замкового трикутника тут знаходилися найзначніші оборонні вузли форпосту. Вістря трикутника укріплень було направлено в підлогову, найбільш вразливу сторону, підстава трикутника була направлена до річки. Цю сторону замку додатково захищав окремий кам'яний бастіон.
 
2. Оригінальна гербова композиція над замковими воротами.
Південний оборонний вузол замку складався з двох веж, між якими знаходилася стіна з аркою воріт. Колись обидві вежі з'єднувала між собою бойова галерея, що проходила над воротами. Між вежами розмістився невеличкий відрізок замкової стіни. У першому ярусі цієї стіни була влаштована арка воріт, над якою, посередині другого ярусу, знаходиться рельєфний герб власників замку. Герб складають два різьблені ангели, які тримають герб «Пилява». Під гербом напис: "SUSTINE ET ABSTINE JAN ZBOZNY BUCZACKI". Внизу - згорток паперу, а можливо, привілею із трьома стрілами, в середині яких літери «А» «В». По боках два леви, які спираються на лицарів. Під ними вже нечитабельний напис: "POLYPOTENTEOBTINE 1600 AUGUST". Дана композиція до нашого часу не збереглася в повному вигляді, тобто верхній ярус герба втрачено.
Засновником цього замку, як видно з напису, був Ян Збожний Бучацький, син Миколи Бучацького, старости Барського і по цьому напису датують побудову замку – 1600 рік.
 
3. Золототкацька майстерня в підніжжі замку.
Село Підзамочок в ХІХ столітті було відоме тим, що у 1879 році в підніжжі замку представники відомого вельможного роду Потоцьких, а саме Артур, Еміль і Оскар, створили золототкацьку майстерню, щоб виготовляти тканину, зокрема пояси та килими (макати), які не поступалася б своєю красою та якістю дорогому заморському крамові.
Свій розквіт підзамоцька ткацька мануфактура пережила в XIX на початку XX ст. Виробництво було устатковане механічними верстатами (16 одиниць) з ручним приводом. Шовкові кольорові й обвиті металевою фольгою нитки (посрібнені, позолочені) завозили з Італії, Франції або Туреччини. Спочатку тут на верстатах з виробляли шовкові стрічки та пояси з незначним додатком срібних і золотих ниток.
З другої половини XIX ст. у Підзамочку ткали дволицеві пояси довжиною 3-4 метра, шириною 20-40 сантиметрів, які прикрашали вузькими орнаментальними смугами, із пишними рослинними візерунками. На них народні мотиви поєднувалися зі східними. Аналогічні орнаменти були на золототканих пошивках для декоративних подушечок.
Унікальні зразки поясів і макат сьогодні зберігаються у багатьох музеях України та за кордоном.
 
4. Кам’яна фігура святого Антонія, що майже два століття є своєрідним оберегом села.
На Галичині часто встановлювали фігури святого Антонія з Падуї на перехрестях доріг. Відомою є фігура Святого Антонія встановлена у 1829 році в підніжжі замку села Підзамочок, в так званому урочищі «Папірня», поряд залишків мурів золототкацької майстерні. У 2017 році скульптуру відновили реставратори кафедри реставрації архітектурної і мистецької спадщини Інституту архітектури Національного університету «Львівська політехніка» та в процесі реставрації виявили низку цікавих фактів щодо її історії. Зокрема, фахівцям вдалося уточнити рік створення. Це 1829-й, а не 1809-й, як помилково вважали раніше. А також встановили імена меценатів, коштом яких свого часу звели скульптуру колишніх жителів села Франца Родаковського та Валентія Жолєцького. Автор, на жаль, наразі залишається невідомим.
Селяни та подорожуючі мають змогу не лише милуватися фігурою святого Антонія з Ісусиком на руках, а й помолитися. Святого Антонія вважають покровителем подружніх пар, а також тим святим, хто допомагає зцілювати хворих та знаходити загублені речі.
 
5. Щорічний фестиваль «Свято у Старому замку».
Залишки фортеці 1600 року та руїни палацу, розташовані на  високому березі річки Стрипа, щорічно у вересні мов би оживають від веселих розваг та гуляння місцевих мешканців та гостей фестивалю «Свято в Старому замку», що вже став традиційним. В цей день гостей розважають традиційними замковим забавами, театральними постановками, частують смачними українським стравами, веселять музикою та запальними танцями. А ще відбувається нагородження учасників АТО, презентація туристичних фірм області, працює містечко народних умільців та ремесел, парк розваг та атракціонів, тощо.
Сад під стінами фортеці, фантастичні краєвиди і каньйон річки Стрипи не залишать байдужим нікого.
 
Марія Довгаль
молодша наукова співробітниця
Національного заповідника «Замки Тернопілля»
 
Фото Тетяна Думська
Share
Повернутися