Статті

ПРОБЛЕМИ РЕВІТАЛІЗАЦІЇ ТА ПРИСТОСУВАННЯ ЗАМКІВ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ

Пріоритетним напрямком діяльності Національного заповідника «Замки Тернопілля» є всебічне дослідження об’єктів історико-культурної спадщини регіону, з метою створення науково обґрунтованої комплексної програми по їх відбудові, реставрації та пристосуванню до туристичної діяльності.

До складу заповідника входить 11 замків і палаців Тернопільщини. На жаль, в абсолютній більшості замки знаходяться у стані так званих - «романтичних руїн». Але навіть те, що збереглося, вражає своєю величчю і унікальністю, оповите загадковістю, легендами та міфами. Замки по-різному залишили свій слід в історії. Одні були лише фортецями, які захищали певну територію, інші - резиденціями, але є й такі, з яких вершилася міжнародна політика.

У Збаразькому замку, який є центральним об’єктом заповідника, відбулася наукова конференція на тему: «Замки Тернопільщини: проблеми ревіталізації та пристосування». Конференцію проведено спільно з Тернопільським національним педагогічним університетом імені Володимира Гнатюка. Метою заходу стало підвищення інтересу учасників до активної наукової діяльності у дослідженнях проблем пристосування замкових руїн Тернопільщини. Провідні вчені-історики, археологи презентували свої дослідження про особливості фортифікаційних споруд Тернопільщини, їх проблеми та перспективи пристосування в контексті діяльності заповідника. Тематика доповідей була доволі різноманітна.

Розпочав роботу конференції заступник генерального директора з наукової та культурно-просвітницької роботи Національного заповідника «Замки Тернопілля» Володимир Чайка. Модератором заходу була начальник науково-дослідницького відділу Національного заповідника «Замки Тернопілля» Ольга Поліщук.

З вітальним словом до учасників конференції звернувся т. в. о. начальника Управління культури Тернопільської обласної державної адміністрації Ярослав Пелехатий, який подякував за наукові відкриття, що лягають в основу проектів, які будуть слугувати пристосуванню замків. Директор Тернопільського обласного центру охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини Марина Ягодинська виступила з темою «Літописна Теребовля в контексті наукової діяльності Національного заповідника «Замки Тернопілля», акцентуючи увагу на напрямках використання руїн середньовічних замків, зокрема, Теребовлі, запропонувала створити в цьому місці археологічний музей-скансен і парк археологічних культур.

Цікавою була доповідь доктора історичних наук, професора, завідувача кафедри історії України, археології та спеціальних галузей історичних наук Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка Миколи Бармака. Автор зазначає, що було б цікаво у теперішньому Збаразькому замку зануритись у атмосферу часів середньовіччя, скуштувати їжу, напої  XVI-XVII ст., приміряти стилізований одяг, відтворити побут жителів міста.

На конференції були розглянуті питання ролі археологічних матеріалів, іконографічних та наративних джерел у дослідженні архітектурних пам’яток, адже саме використання різноманітних джерел забезпечує об’єктивність вивчення історії України. Виступаючий кандидат історичних наук, науковий співробітник ДП «Подільська археологія» Богдан Строцень у своїй доповіді «Роль історичних та археологічних джерел у дослідженнях замків пізнього середньовіччя і початку нового часу» зазначив, що «сила українців в об’єктивності історії і дослідження замків є якісними і достовірними завдяки співпраці археологів, архітекторів, істориків».

Доповідачами конференції були також викладачі ТНПУ ім. В.Гнатюка, а саме Володимир Кіцак, Валентин Терещенко, магістрантка кафедри історії України, археології та спеціальних історичних наук Марія Мигалевич, кандидат історичних наук, науковий працівник заповідника «Давній Пліснеськ» Богдан Гринюка, краєзнавець Руслан Підставка та інші. Доповіді торкалися особливостей фортифікаційних укріплень, їх оборонних можливостей у часі їх будівництва та перебудов.

Завершальною була доповідь кандидата історичних наук Валентина Терещенка на тему: «Регіональні особливості фортифікаційного будівництва в Галичині ХVI - XVII ст.», який підвів підсумки даної наукової конференції щодо збереження та перспектив розвитку замків, що є на балансі Національного заповідника «Замки Тернопілля».

В резолюції, яку підписали учасники конференції, було зазначено, що сьогодні потрібне цілеспрямоване, планомірне вивчення та популяризація нашого минулого із залученням державних коштів та інших інвестицій, результатом яких стане функціонування нових туристичних об’єктів.

 
Галина Кобаса
молодша наукова співробітниця
науково-дослідницького відділу
Національного заповідника
«Замки Тернопілля»
Share
Повернутися