ПОПУЛЯРИЗАЦІЯ АРХЕОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ НАЦІОНАЛЬНОГО ЗАПОВІДНИКА «ЗАМКИ ТЕРНОПІЛЛЯ»
Національний заповідник «Замки Тернопілля» за час свого існування провів значну роботу із збереження, реставрації та відновлення цілої низки пам’яток архітектури, налагодив наукову, фондову, екскурсійну та виставкову роботи. Одним з напрямків діяльності заповідника є збереження та популяризація археологічної спадщини. У НЗ «Замки Тернопілля» з 2020 року діє сектор археології завданням якого, окрім проведення нових археологічних досліджень, є аналіз та вивчення уже наявних матеріалів археологічних колекцій, їх систематизація та популяризація через експозиційну діяльність. Завдяки популяризації здійснюється формування інтересу до об’єктів археологічної спадщини, що дозволяє заглибитися у минуле свого народу, дізнатися про події, що зумовлювали створення тієї чи іншої пам’ятки, зрозуміти зв’язок між минулим і сьогоденням, спонукає до більш глибокого вивчення власної історії.
У 2022 році було сформовано дві тимчасові виставки з метою презентації та популяризації результатів археологічних розкопок, що проводилися на території Вишнівецького палацово-паркового комплексу та досліджень території Збаразького замку.
У 2017, 2020 роках на території парку Вишневецького палацу та у центрі смт. Вишнівець проводилися дослідження археологічної експедиції НЗ «Замки Тернопілля» та Тернопільського обласного центру охорони та наукових досліджень пам’яток історії і культури, під керівництвом М. Ягодинської. Предмети, виявлені під час розкопок стали основою для формування виставки. До демонстрації залучені також матеріали знайдені під час ремонтно-реставраційних робіт у приміщенні палацу. На виставці представлені: орнаментовані фрагменти пічного кахелю та облицювальної плитки з інтер’єрів Вишнівецького палацу XVII-XVIII ст., фрагменти керамічного посуду XVII-ХІХст., віконниці XVII-XVIII ст., а також монети XVII-XVIII ст. У експозиційних столах присутні фрагменти кременю, який використовували для запалів пістолів та мушкетів. Під час проведених розкопок досить цікавими та рідкісними знахідками виявились фрагменти скляних гранат – так званих "бортаб", які згідно енциклопедичного словника Ф.А. Брокгауза і І.А. Єфрона, використовувалися арабами у XVII ст. Бортаб являє собою скляну посудину, наповнену сумішшю із селітри, сірки і вугілля, або нафти та іншими займистими речовинами, оснащену гнітом і підвішану на ланцюгу до древка. Знахідки такого виду зброї, за словами завідувача сектору археології НЗ «Замки Тернопілля» Володимира Данилейка, на території Тернопільщини є досить рідкісними і те, що бортаби використовувались в XVII ст. у Вишнівецькому замку – є новим відкриттям. Фрагменти скляних бортаб представлені, серед інших матеріалів, тимчасової виставки.
На території Збаразького замку протягом 2003-2022 проводилося ряд археологічних обстежень та досліджень. Виставка побудована на матеріалах досліджень (2003-2005 років, 2006 р. та 2016 р.), та артефактах знайдених під час ремонтно-реставраційних робіт (будівництва мосту, розчищення ходів до підземелля палацу та бастіонів замку) на території замку.
У чотирьох експозиційних столах, що розміщені у одному із залів казематних приміщень Збаразького замку, представлені знахідки, зокрема: орнаментовані фрагменти пічного кахелю та облицювальної плитки з інтер’єрів Збаразького замку XVI-XVII ст., фрагменти будівельної цегли XVI-XVII ст, фрагменти керамічного посуду XVII-ХІХст., фрагменти металевих знарядь праці XVII-XVIII ст., а також монети XVII-XVIII ст. Цікавою знахідкою є металеве тавро з випуклим зображенням літер «І.S.». – такі літери розміщувалися на печатці князя Януша Збаразького 1567 року.
Кахель, представлений у виставці, вирізняється оригінальними орнаментами, кольорами та потребує науково опису, дослідження і атрибуції. Виготовлений з добре відмученого глиняного тіста з більшим або меншим додаванням піску, достатнім випалом. Декоровані кахлі XVIІ-XVIII ст. переважно рослинним або рослинно-геометричним орнаментом. Зазначені орнаменти мають в центральній частині площини квітку або хрест, від яких до кутів, а іноді і до бічних стінок відходять листя чи квіти. Окрему групу кахлів складають карнизні та пояскові кахлі з різноманітною кольоровою орнаментацією та поливою. Знайдені фрагменти покриті зеленою поливою з рослинним орнаментом, а також є зразки з поливами жовтих, білих ,синіх та блакитних кольорів. Серед орнаментів, які можна розпізнати по фрагментах, використаний мотив «дерева життя». Посередині зображений паросток, обабіч – симетричні вигнуті рослинні пагони із закрученим листям.
Пропонована виставка – можливість доторкнутися до історії, уявити, як жили наші предки, чим користувалися у побуті. Різноманітні фрагменти кахелю репрезентують можливий вигляд інтер’єрів замкового палацу. Представлена виставка матеріалів археологічних досліджень території Збаразького замку, дозволяє ставити питання про перспективність подальших археологічних досліджень, заради визначення оборонно-фортифікаційних особливостей та виявлення деталей функціонування об’єкту.
Кобаса Галина
молодший науковий співробітник
Національного заповідника «Замки Тернопілля»