Статті

Нові матеріали для дослідження замку у Теребовлі

Дослідження процесу становлення та існування фортифікаційних споруд, вивчення історико-архітектурного аспекту замку, базується на використанні великого обсягу архівного матеріалу. Для дослідження еволюції будівництва та функціонування замку у Теребовлі, розкриття теми історико-архітектурних особливостей важливими є ряд джерел з архівів України та збірок рукописних документів у зарубіжних електронних архівах. Варто сказати, що на сьогодні онлайн-доступ до закордонних електронних архівів з базою скан-копій документів періоду XV-XVII ст., які постійно оновлюються, відкриває нові можливості для дослідження, в тому числі, історії розвитку фортифікаційного будівництва на наших територіях. Велика кількість матеріалів, що стосуються Теребовлянського староства та замку, іконографічних джерел (ретросвітлини, поштівки) розміщуються на сайті польської електронної бібліотеки, яка забезпечує доступ до оцифрованих книг, журналів, графіки, карт, рукописів з фондів Національної бібліотеки Польщі та установ, що з нею співпрацюють. Особливий інтерес викликають збірки Олександра Чоловського. Детального опрацювання потребують документи папки: Materiały dotyczące zamku w Trembowli zebrane przez Aleksandra Czołowskiego (1578-1937), де зібрані плани, рисунки, ілюстрації замку у Теребовлі, інвентарі та люстрації староства.
Матеріали, що стосуються Теребовлянського староства знаходяться також у Головному архів актів давніх м. Варшава (Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie), значна частина з них є оцифрованою з відкритим онлай-доступом. У відділі Archiwum Skarbu Koronnego, розділі Inwentarze starostw 1550–1772 r. було виявлено збірку документів Inwentarz starostwa trembowelskiego, województwo ruskie, ziemia halicka, powiat trembowelski, серед інших описів та люстрацій знаходиться Inwentarz 1550 r., який до недавнього часу, не був введений у науковий обіг. Даний документ деталізує та уточню відомості уже відомого та проаналізованого Інвентаря замку 1551р. Він складений 30 березня 1550 року міським писарем Анджеєм Харчевським. Документ було підготовлено у зв’язку зі смертю старости Станіслава Течинського (23 листопада 1549 р.) і призначенням Бернарда Мацейовського, який вступив на посаду 14 грудня 1549 р. Писар подає детальний опис озброєння замку, житлової будівлі, низки господарських споруд, їх планування. У інвентарі вказано наповнення замкових кімнат і господарських приміщень, харчових запасів та реманенту. Також зафіксовано відомості про зброю, що зберігалася в замку.
Однозначно визначити, як саме проходили стіни замку, лише за інвентарем важко, проте аналіз обох документів дозволяє деталізувати розміщення споруд. До прикладу, якщо говорити про розміщення житлової споруди (палацу), то на плані О. Чоловського вона розміщується біля північної стіни, проте у інвентарі 1550 року, чітко знаходимо запис, що в одній із замкових кімнат було два вікна, які виходили – «на захід сонця в замку», а інше «на містечко на схід». Тобто палац міг бути розташованим паралельно до східної стіни, а не північної як зазначав О. Чоловський. Неточності цього плану проявляються і розміщені інших господарських будівель на подвір’ї замку.
З одного боку, виявлений документ містять багато спільної інформації з уже відомим інвентарем 1551 року. Проте з’являються деталі, що дозволяють реконструювати зовнішній вигляд замку значно точніше, ніж за одним лише джерелом. Цікаво також порівняти відомості про стан арсеналу замку та простежити зміни, що відбулися в його ресурсах. Загалом, ця тема потребує окремого дослідження та детального аналізу інвентарів.
 
Підготувала:
старша наукова співробітниця
науково-дослідницького відділу
Національного заповідника «Замки Тернопілля» Г.Р. Кобаса
Share
Повернутися