Статті

Книжкова шевченкіана Національного заповідника «Замки Тернопілля»

Кожного року, з початком весни ми згадуємо нашого пророка, поета, письменника, кобзаря Тараса Григоровича Шевченка.
В Національному заповіднику «Замки Тернопілля» у ці дні відбуваються різноманітні урочисті заходи, виставки, метою яких є гідне вшанування генія.
За роки свого існування, заповідник зібрав велику кількість різноманітних музейних предметів, присвячених Шевченку. Наукова бібліотека, що діє при заповіднику, містить чимало книг Тараса Шевченка, а також праць про нього. Бібліотека є важливим елементом наукової діяльності заповідника. Створена вона була за рахунок спецкоштів заповідника, на пожертви самих наукових співробітників та небайдужих громадян.
Вагомим доповненням до вже існуючої шевченкіани стали унікальні томи, передані в заповідник Володимиром Чайкою, науковим співробітником установи. Серед них – Т. Шевченко. «Щоденник. Автобиографія. Автографи», яка вийшла в світ в 1972 році (Видавництво «Наукова думка» Академії Наук Украинскої РСР).
Цікавими і істинно рідкісними можна назвати книги, де розміщено творчі роботи Шевченка – художника. Переглянувши їх можна оцінити малярський талант автора. В бібліотеці налічується 5 томів видання «Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах», а саме: том 6 – «Замітки, статті, листи, записи народної творчості, «Букварь»», том 7 – «Живопис, графіка 1830-1847 роки», том 8 – «Живопис, графіка1847-1851 роки», том 9 – «Живопис, графіка 1851-1857 роки», том 10 – «Живопис, графіка 1857-1861 роки». Всі вони вийшли друком до 125-річчя з дня народження поета. Видавець – Академія наук Української РСР.
Завдяки поповненню зібрання тепер в бібліотеці можна ознайомитися з унікальною книгою «Тарас Шевченко. Життя і творчість у портретах, ілюстраціях, документах», що вийшла в Державному учбово-педагогічному видавництві «Радянська школа» в 1960 році.
До послуг читачів також  книги: «Шевченко – художник» (автор П. Говдя), видавництва «Мистецтво», 1955 року, «Літопис життя і творчості Тараса Шевченка» (автор М. Ткаченко), видавництва Академії Наук Української РСР, 1961 року, «Народні пісні на слова Тараса Шевченка», видавництва Академії наук Української РСР, 1961 року, «Шевченко в епістолярії відділу рукописів» видавництва «Наукова думка», 1966 року.
Серед нових надходжень є і твори самого письменника. Серед яких книги «Шевченко Т. Г. Твори в п'яти томах», кілька десятків видань Кобзаря, унікальне видання «Три літа», де опубліковано автографи поезій письменника1843-1845 років, видавництва «Наукова думка»; книга «Листи до Шевченка 1840-1861 рр.» видавництва Академії наук Української РСР, 1962 року; книга «Шевченківський словник» в двох томах видавництва Інституту літератури ім. Т. Шевченка Академії наук Української РСР, 1989 року тощо.
Відомо, що твори поета піддавалися цензурі, як царській, так і радянській. В бібліотеці є книги «Шевченко і царська цензура», видавництва «Наукава думка», 1969 року, «Нецензурований Шевченко. Збірник поетичних творів, переслідуваних радянською цензурою», 1990 року.
Є в бібліотеці кілька видань, присвячених перебуванню поета в нашому краї. Це книги «Тарас Шевченко і Волинь» Володимира Рожка з автографом автора і книга «Тарас Шевченко на Тернопільщині» Ігоря Дуди і Богдана Мельничука.
Твори Шевченка видавались і за рубежем, декілька таких видань теж є в бібліотеці заповідника. Серед них – «Шевченківський альманах до 100 роковин смерті», надрукований Видавничою спілкою «Тризуб» в Вінніпезі, Канада.
Зараз в бібліотеці заповідника налічується майже 100 томів творів самого Кобзаря і досліджень про нього. І хоча зараз вік цифрових технологій, значення книг залишається досить вагомим в житті сучасної людини, в тому числі книг про Тараса Шевченка.
 
Володимир Чайка,
Науковий співробітник НЗ «Замки Тернопілля»
Share
Повернутися