Ікона святих Анни та Романа
22 грудня в Україні православна та греко-католицька церква відзначають зачаття святою Анною Богородиці, а в народі святкують Анну Зимову. Це знаменне церковне свято, бо саме цього дня була зачата Богородиця Діва Марія.
У фондовій колекції Національного заповідника «Замки Тернопілля» зберігається ікона «Святої Анни та Романа» писана на полотні олійними фарбами. На даний час вона є окрасою залу «Сакральне мистецтво» у замку в м. Збараж. Автор невідомий, датується 1899 роком. На іконі у повний зріст зображені святий Роман і праведна Анна, зображення нечіткі. На зворотній стороні ікони є дарчий напис«Батькам Роману та Анні з нагоди 50-ти ліття сімейного життя від вдячних дітей».
За біблійними переказами, Анна була дружиною Іоакима і жили вони в місті Назарет. Подружжя прожило разом багато років: у них було все необхідне для життя, але не було дітей, через що вони сумували.
Іоаким і Свята Анна походили із знатних родів, однак належали до ряду простих євреїв і не користувалися ніякими перевагами. Іоаким був нащадком царя Давида, Свята Праведна Анна – первосвященника Аарона. Вони були працелюбні і богобоязливі. За часів Старого Завіту відсутність дітей вважалася Божою карою. Закон навіть забороняв приймати дари і пожертви від бездітних.
Зрештою Іоаким вирішив усамітнитися в пустелі, щоб строгим постом вимолити у Бога милості. Залишившись одна, Свята Анна пішла в сад, та, піднявши очі до неба, побачила на дереві гніздо горобця і стала плакати, кажучи:«Горе мені, хто породив мене? Яке лоно справило мене на світло? Тому що стала прокляттям серед Ізраїля, аж з осміяння мене відлучили від храму. Горе мені, кому я подібна? Чи не схожа я птахам небесним, бо і птахи небесні мають потомство у Тебе, Боже! Чи не схожа що і тварям безсловесним, бо і тварі безсловесні мають потомство у Тебе, Боже! Чи не схожа що і водам цим, адже і води приносять плоди в Тебе, Боже! Горе мені, кому подібна я?».
І тоді перед нею з'явився Архангел Гавриїл з звісткою, що вона народить дочку. Така ж звістка була і Іоакиму. В знак вдячності, подружжя дало обітницю присвятити дочку Богу.
Три роки виховували старці маленьку Марію, а згодом, відвели Її, згідно з в Єрусалимський храм. Через кілька років після цього, у 80-річному віці, святий Іоаким помер, а свята Анна перейшла жити в храм, де провела з дочкою два роки і в 79 років померла.
Свята Анна була похована в Єрусалимі. Однак, за часів імператора Юстиніана її мощі й покривало були урочисто перенесені до Константинополя.
Наталія Цвях
молодша наукова співробітниця
фондового відділу
Національного заповідника
«Замки Тернопілля»