7 ЛИПНЯ – РІЗДВО ПРОРОКА, ПРЕДТЕЧІ І ХРЕСТИТЕЛЯ ГОСПОДНЬОГО ІОАННА
Сьогодні християни відзначають свято Різдво Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна. Святого, який здійснював ритуальне очищення водою. Ім'я Предтечі йому було дане через те, що він передував народженню Спасителя. Хрестителя – тому, що саме він охрестив Христа в Йорданській річці, а також був пророком.
У фондовій збірці групи «Живопис» зберігається ікона «Іоана Предтечі» ХІХст., яка була передана у фонди Національного заповідника «Замки Тернопілля» із церкви святого Миколая с. Бодаки Збаразького району. На ній зображений у повний зріст молодий чоловік, одягнений у коричневу довгу сорочку і зелений хітон. У правій руці тримає хрест у вигляді посоха, перевитий стрічкою з написом. Ліва рука лежить на грудях. Навколо голови німб з круговим написом: «ІВАН ПРЕДТЕЧА І КРЕСТ ЕГО». Тло зверху оздоблене орнаментом у вигляді скошеної «шахматки», фарбованої під «золото». Нижня частина темними кольорами зображує місцевість. Внизу дарчий напис: «Сей Образъ соору старанъ крестъянина села Бодакъ Самила ДѦчини и жени его Марфъl 1899».
Іоанн Хреститель – найбільш шанований християнський святий після Богородиці. Ісус Христос говорив про нього: «Істинно кажу вам: з народжених жінками не було більшого за Іоанна Хрестителя» (Мф. 11:11).
Народився в родині літнього іудейського священика Захарії та його дружини Єлизавети. Усвідомлюючи свою місію, Іоанн довгі роки вів самотній спосіб життя, живучи в пустелі, молячись і дотримуючись посту. Харчувався він самими лише медом і сараною. Однак у 30 років його покликав Господь вийти з пустелі, щоб попередити про прихід Спасителя. Іоанн покірно виконав волю Господа і став проповідувати людям про хрещення і покаяння. Він також почав хрестити людей у водах. Таїнство це було прообразом сучасної церемонії.
Люди вірили словам Іоанна, і багато хто з них хрестилися в Йордані. І ось, одного разу до берегів річки прийшов і сам Ісус Христос, який попросив Іоанна охрестити його. Пророк виконав прохання Спасителя, під час хрещення «розкрилося небо, і Дух Святий зійшов на Нього в тілесному вигляді, як голуб, і був голос із неба, Який говорив: Ти Син Мій Улюблений, в Тобі моє благовоління! »(Лк. 3: 21-22).
Хрещенням Ісуса Христа увінчалася проповідь Іоанна Предтечі. Йому була уготована мученицька смерть. Цар Ірод Антипа, син царя Ірода Великого (який після Різдва Христового наказав убити всіх вифлеємських немовлят) ув’язнив пророка в темницю за те, що той викривав його злочинний шлюб з Іродіадою. На бенкеті на честь дня народження дочка Іродіади Соломія танцювала для Ірода, і в нагороду за танець мати намовила її попросити у царя смерті пророка. Іоанну Хрестителю відтяли голову, і Соломія принесла її на таці Іродіаді. На згадку про це встановлене церковне свято – Усікновення глави Іоанна Предтечі.
Досліджуючи життя і діяльність святого Іоана Хрестителя, сміливо можна стверджувати, що це велика людина духу, що стоїть на грані двох завітів: Старого і Нового. Він замикає пророків, а відкриває апостолів. Іоан не тільки пророк, але й предтеча, хреститель і мученик. Він один із багато чисельного сонму старозавітніх пророків сподобився хрестити Того, про Котрого інші тільки пророкували. Сам Господь наш Ісус Христос підтверджує велич Іоана Хрестителя кажучи, що він був «світло, яке палає і світить» (Ін.5.35).