Статті

10 мистецьких пленерів Національного заповідника «Замки Тернопілля»

Недавно в Національному заповіднику «Замки Тернопілля» завершився 10-й, ювілейний, мистецький пленер. Цього разу участь у ньому взяли художники-іконописці…Кожна з цих мистецьких платформ мала свою тематику, але всіх їх ріднила ідея - пропагувати пам’ятки культурної спадщини та музейні експонати заповідника, художніми образами передати їхню красу і привабливість широкому загалу, а владі та суспільству нагадати: неповторні надбання, які залишила нам історія, мають бути збережені для нинішніх і майбутніх поколінь.

Практика проведення мистецьких акцій у Національному заповіднику розпочалася у 2009 році із співпраці між мистецьким громадським об’єднанням «НІВРОКУ». Тернопільська міська організація «НІВРОКУ» спільно з мистецьким об’єднанням «РЕЙВАХ» за підтримки генерального директора Національного заповідника п. Анатолія Маціпури провели мистецький пленер у Вишневецькому палаці. Ідея проекту «Мистецькі студії у Вишневецькому палаці» народилася у середовищі молодих тернопільських художників, що входять у ряд мистецьких спілок різного спрямування. В її основі була потреба у створенні майданчику в регіоні для мистецьких експериментів, творчого взаємообміну, переорієнтації, мотивації митців з індивідуальної роботи на колективну співпрацю.

Вибір Вишневецького палацу у якості реалізації проекту зовсім не випадковий. Свого часу він був справжнім мистецьким центром Східної Галичини. Його господарі – князі Корибути-Вишневецькі намагалися робити усе, щоб зібрати у палаці колекції живопису, скульптури, книг. Проведення мистецьких студій поставило своєю метою повернення пам’ятці ХVІІІ століття статусу місця творчості та натхнення.

Фонд розвитку мистецтва «ЕЙДОС» представив у Вишнівці міжнародний конкурс кураторських проектів «Мистецтво a priori: актуальні історії». Студії проходили  влітку 2009 року і зібрали близько 30 художників різних стилів і напрямків. Куратор заходу голова Тернопільської міської організації «НІВРОКУ» Зорян Безкоровайний.  Суть самого заходу полягала в тому, щоб на заготовлених матеріалах (дошки, листи фанери, картон, фарба) тут же зробити концептуальні твори, які миттєво виставляються, щоб кожен із відвідувачів Вишневецького палацу зміг доторкнутись, подивитись і розповісти про свої враження. Лейтмотив пленеру відчувався в інсталяції Володимира Сонячного «Консервація часу».

Усі події творчого пленеру зафіксували у короткометражному фільмі, який збереже для історії усі рухи творчості молодих митців.

У цьому ж році Національний заповідник «Замки Тернопілля» започатковує мистецьку акцію – Перший живописний пленер художників України. Для участі у реалізації даного проекту були запрошені художники з міст Києва, Львова, Тернополя, Луцька, Рівного, Івано-Франківська. Тема пленеру – ландшафтна архітектура (пам’ятки архітектури об’єктів Національного заповідника), створення колекції живопису. А мета акції більш ніж благородна – сприяння національно-культурному відродженню України, популяризація творчого потенціалу живописців нашого краю.

За спогадами одного з чільних учасників, завідувача кафедри живопису Національної академії мистецтв у Львові Валерія Нестеренка: «Творилось тут легко, енергетично, навіть каміння, яке дихає тут історією давало наснагу до роботи». Голова Вінницької обласної організації Національної спілки художників Леонтій Гринюк на захід приїхав із своєю дружиною художницею Христиною Жілінскенте. Під час закриття підсумкової виставки він сказав про головне на пленері: «Якщо традиція знайде продовження, то у Збаражі накопичиться чудова колекція картин – оригіналів сучасного мистецтва, і це буде цікаво глядачеві, який відчуватиме енергетику митця.

У 2012 році традиція підтвердилася, і Національний заповідник «Замки Тернопілля» організовує мистецьку акцію -  Другий  живописний пленер «Замки Тернопілля». На запрошення адміністрації заповідника з’їхалися до Збаража митці – члени Національної спілки художників України. За 10 днів липня митці встигли написати не лише Збаразький замок, а й інші пам’ятки архітектури, що є у місті, та побували у селищі Вишнівці Збаразького р-ну, у містах Теребовлі, Скалаті Підволочиського р-ну, у селах Язловець, Підзамочок, селищі Золотий Потік Бучацького р-ну, селі Кривче Борщівського р-ну Тернопільської області – тобто,  у тих місцях де знаходяться об’єкти Національного заповідника. Завершився пленер відкриттям виставки нових 36 робіт  у Збаразькому замку, які поповнили фондову колекцію заповідника.

А наприкінці червня 2012 року Теребовлянський замок – об’єкт Національного заповідника «Замки Тернопілля» -  і місто Теребовля гостинно зустрічали учасників Всеукраїнського живописного пленеру «Stare Nove місто». Його учасники – митці, відомі в Україні та за кордоном. Упродовж тижня Теребовля, динамічна і романтична водночас, позувала для майстрів пензля. Вона демонструвала їм усі принади старого міста: руїни кам’яного замку та монастиря отців Василіан, старовинні споруди комплексу Кармелітів та оборонної церкви Святого Миколая, інше.

Почесним гостем мистецького пленеру став народний художник України, лауреат національної премії України ім. Т.Г. Шевченка,  почесний громадянин міста Тернополя Іван Марчук, який зазначив: «Мистецтво – це життя і одкровення. Іншої альтернативи немає. Це присуд долі для художника».

Козацькому роду – нема переводу!

Багатовікова історія національно-визвольної боротьби українського народу свідчить, що наша воля, наша слава, наша пісня, наш великий народ не вмре, не загине. 2015 рік. Митці-живописці з перших днів Революції Гідності і до сьогодні – в лавах борців за нашу свободу. Живописний пленер «Байда SICH. Вишнівець 2015», ініційований головою Тернопільської ОДА Степаном Барною, головою Теребовлянської районної ГО «Меморіал» імені Василя Стуса Миколою Шевчуком та Національним заповідником, був проведений на базі Вишневецького палацово-паркового комплексу ХVІІІ століття у селищі Вишнівець Збаразького р-ну.

Знаково, що Дмитро (Байда) з Тернопілля відіграв свого часу ключову роль у створенні надпотужного оборонного форпосту України на східних її рубежах як особистість історії краю, і ім’я героя Байди стало початковою назвою пленеру. Тож тема пленеру – козацька тематика.

Почесний гість заходу – Заслужений художник України, лауреат національної премії України імені Т.Г. Шевченка Валерій Франчук. А керівником проекту став знаний в Україні художник, лауреат літературно-мистецької премії імені Михайла Бойчука, наш земляк з Теребовлі Микола Шевчук. По дві роботи кожен автор подарував заповіднику, всі інші створенні полотна були продані з аукціону, а зібрані кошти передано на підтримку бійців-захисників України на східних рубежах України.

Потужний мистецький десант із кількох десятків юних талановитих художників з усієї Тернопільщини висадився у Збаразькому замку. Учні шкіл, студенти коледжів та вищих навчальних закладів під керівництвом семи наставників - професійних художників, об’єднаних у творчу групу ««Удін і Ко», приїхали до Збаража на відкриття Четвертого дитячого художньо-мистецького пленеру «Палітра Збаразьких легенд». Мистецькими локаціями для юних талантів стали Збаразький замок і Вишневецький палац.

Пленер було присвячено Року козацької славив Україні. Організатори мистецького дійства стали   Тернопільський комунальний методичний центр науково-освітніх інновацій та моніторингу, творча група «Удін і Ко ». А завдання цієї акції – залучення учнівської та студентської молоді до активного творчого життя, популяризації малярства, графічного мистецтва. До участі у мистецькому пленері були залучені діти із родин вимушених переселенців з метою глибшого ознайомлення з мистецьким життям міста. Після завершення заходу «Палітра Збаразьких легенд» роботи молодих художників експонувалися у Вишневецькому і Збаразькому замках, а опісля по всіх середніх школах міста Тернополя.

19 серпня 2016 року відбувся пленер іконопису на базі Національного заповідника «Замки Тернопілля», присвячений 25-й річниці Незалежності України. Впродовж тижня студенти-третьокурсники Львівської національної академії мистецтв зі своїм наставником – професором, завідувачем кафедри сакрального мистецтва вишу Романом Василиком - писали ікони. Студенти  зображали в основному Богородичні ікони згідно із традицією, на дошці левкас яєчною темперою, які вимагають дотримання технологій. Пленер приурочили святиням Тернопільщини – Чудотворним іконам та святим місцям, передаючи красу духовності. Пленер був з ініційований головою Тернопільської обласної організацію НСХУ паном Ігорем Дорошем і увійшов в історію краю як перший іконописний пленер на базі заповідника. Студентами були написані ікони «Пресвята Богородиця Збаразька», «З’явлення Богородиці Почаївської», «З вибраними святими Йови та Анфілохієм», «Чортківська ікона Вознесіння», «Богородиця Одигітрія із Зарваниці», «Богородиця Тернопільська», «Богородиця Почаївська», «Інтерпритація Зарваницької ікони», «Чудо Зарваницької Богоматері», «Інтерпритація Ченстоховської Богородиці». Всі роботи були передані заповіднику.

На відкриття Міжнародного скульптурного пленеру «Козакам найперше воля, козакам найперше честь», приуроченого 27-й річниці Незалежності України до Збаража з’їхалися скульптори з різних регіонів України та Прибалтики, щоб «відсікти» (за словами скульптора Огюста Родена) від кам’яних глиб все зайве, залишивши для нащадків монументальні скульптури і погруддя відомих козацьких полковників, звитяжних історичних постатей нашого краю. Керівник проекту - Заслужений скульптор України, доцент кафедри образотворчого мистецтва Тернопільського національного педагогічного університету  імені В. Гнатюка Роман Вільгушинський. У день Державного Прапора України 23 серпня 2018 року і у переддень найбільшого свята нашої держави – Дня Незалежності України у Призамковому парку міста Збаража було урочисто відкрито і посвячено місцевим духовенством скульптуру «Захисник України». ЇЇ автор - Роман Вільгушинський. Інші скульптури митців прикрасили Призамковий парк.

Пам’ятний день Героїв Небесної Сотні відзначають 20 лютого. Заходи з відзначення подвигу майданівців були проведені у стінах Збаразького замку підсумковими виставками учасників мистецьких пленерів - учнів Державної художньої середньої школи імені Т.Г. Шевченка м. Києва – «Небесна Сотня - то в очах вогонь», Літньої програми проекту «ДОРОГОЦІННОСТІ», конкурсантів проекту «Байка про свободу» Мистецької резиденції імені Назарія Войтовича, громадської організації «Конгрес активістів культури», ГО «Родина Героїв Небесної Сотні», Національного заповідника за підтримки МФ «Відродження». Кожен з молодих художників розповів про те, що стало поштовхом до написання їхніх картин, яких об’єднує задана тема «Свобода і відповідальність».

Липень 2020 року. Участь у недавньому пленері взяли 11 липня мисткині іконописної школи «РАДРУЖ» Українського католицького університету м. Львова. Адже місія школи – відродження і популяризація традиційного українського іконопису і сакрального мистецтва.

Запрошення провести іконописний пленер у Збаразькому замку ми з радістю прийняли – відзначила керівник проекту, викладач школи Людмила Секунда, тому що тут середньовічна атмосфера, яка надихає писати ікони. Учасники акції різні за професіями люди: фізик-математик, психолог, мистецтвознавець, художник, студенти вишу. Всі учасники віднайшли свого покликання у написанні ікон, у ремеслі, яке вимагає особливого стану душі, наявності певних рис характеру та особистості. Протягом семи днів іконописці написали ікони – «Юрій Змієборець на чорному коні», «Святий Миколай», «Архистратиги Гавриїл і Михаїл», «Спас у Славі», «Богородиця Одигітрія».

Кожна із учасниць вклала в написання ікони своє натхнення, своє бачення, свою душу. Комплект ікон, подарованих заповіднику учасницями іконописного пленеру, поповнить фондові колекції сакрального мистецтва установи. А продовжиться цей іконописний пленер уже в сусідній Польщі, у місті Глубчіце (Опольське воєводство), яке є побратимом міста Збаража.

Мистецькі акції й надалі будуть організовуватися і проводитися у Національному заповіднику «Замки Тернопілля».

 
Надія Макарчук
Учений секретар
Національного заповідника «Замки Тернопілля»
 

 

Share
Повернутися