Матеріали до виставки "Архівні документи"

Проект Збаразького замку архітектора Вінченцо Скамоцці, 1611 р.

Проект Збаразького замку архітектора Вінченцо Скамоцці, 1611 р.
Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного, фонд рідкісної книги УДК 720(021.2).
Skamozzi Vincenzo. Idea della Architettura Universale. Venezie. 1714,-I Libero III, c.VIII, s.252-253
Даний проект розміщений на 2 арк., опублікований в книзі італійського архітектора Вінченццо Скамоцці «Ідея універсальної архітектури» (Skamozzi Vincenzo. Idea della Architettura Universale. Venezie. 1714,-I Libero III, c.VIII,s.252-253).
На одному з аркушів книги бачимо фасад палацу та план Збаразького замку, який має назву палац у фортеці (Palazzo in forteca). На іншому аркуші короткий опис цього плану. А саме, як один із власників міста Збаража, визначний державний і політичний діяч Речі Посполитої, князь Христофор Збаразький, навчаючись у Падуанському університеті в Італії, перебуваючи у Венеції познайомився з відомим і авторитетним  архітектором доби пізнього Відродження Вінченцо Скамоцці і замовив йому проект палацу-резиденції. Він мав бути розміщений в існуючій фортеці, яка знаходиться на кордоні та збудована для захисту краю від татар. Архітектор одержав замовлення на початку XVII століття, але виконаний і описаний він був після 1611 року.
Безумовним є те, що сам архітектор не був у Збаражі і не міг знати ні особливостей рельєфу, ані специфіки розташування споруди. Саме цим фактором можна пояснити те, що проектом передбачено спорудження оборонного палацу з  товщиною стін близько 70 сантиметрів, з відкритим внутрішнім двориком, з невеликими бастіонами, які явно не могли забезпечити оборону споруди від степових кочівників, які в той час були серйозною загрозою для населення краю.
Важливість документу: один із небагатьох відомих збережених і опублікованих проектів оборонної споруди в Україні, який частково був втілений в життя. Завдяки цьому ми знаємо ім’я замовника проекту – Христофор Збаразький; виконавця проекту – Вінченцо Скамоцці; джерело – книга “Ідея універсальної архітектури” та маємо можливість побачити візуальне втілення проекту в Збаражі.
Share
Повернутися