Легенди міста Збаража. "Про що розповідають легенди рідного краю"
Про що розповідають легенди рідного краю
3 давніх-давен на Україні привертали до себе велику увагу «камені - слідовики». Такі сліди всюди обожнювались, місцеві жителі ставились до них з великою пошаною. За численними легендами та переказами, ці відбитки на каменях залишала сама Пресвята Богородиця.
Загальновідомо, що одним з найвідоміших місць масового паломництва до сліду стопи Божої матері на камені є Почаїв, широковідомий своїми святинями. Але мало хто знає, що у Збаражі біля підніжжя Княжої гори є камінь – «слідовик». Слід лівої ступні людини відбитий на нижній основі розміром 50x75x25 см квадратного моноліта розмірами 200x200x75 см. Сама стопа - розміром 20 см довжини, 8 см ширини та 2 см глибини. Біля неї є невелике кругле заглиблення діаметром 11 см і глибиною 4см. Старожили розповідають, що це рукотворна стопа, яка служила вказівним знаком (але кому, для чого - з'ясувати не вдалось), орієнтована зі сходу на захід.
В одній із давніх легенд розповідається, що Збараж - це благословенна земля, однак переказів щодо стопи Матері Божої відшукати не вдалось.
На сьогоднішній день камені з відбитками людської стопи майже не збереглись. Частина цих пам'яток походить ще з дохристиянських часів (у 8 столітті біля підніжжя Княжої гори знаходилось дохристиянське тілопальне кладовище), символізуючи якийсь різновид персоніфікованого божества. На місці явлення таких божеств, чи постійного перебування їх, відбивали їхні ступні. Мандрик О.Є. «ВІК»1999 №1