Легенди Тернопільщини

Легенди міста Теребовля. "Як бджоли врятували Теребовлю"

Як бджоли врятували Теребовлю

Було це за козацьких часів. На княже місто напали татари. Жителі навколишніх сіл та мешканці заховались за міцні мури фортеці, взявши з собою найнеобхідніше. Старі діди-пасічники принесли багато вуликів-дуплянок. В ті часи мед не тільки споживали, як солодощі, ним ще лікували рани. Бджілок розмістили окремо, щоб вони нікого не турбували.

Татари оточили фортецю зі всіх боків. Штурмували її з раннього ранку до пізнього вечора. Теребовлянці хоробро відбивали атаки нападників. Ординці не могли проламати товстих стін. Вони хотіли довготривалою облогою змусити мужніх захисників здатися.

Палало місто, стогнали поранені, закінчувалися харчі. Настала особлива скрута. Тоді хтось порадив скинути на голови напасників дуплянки із бджолами. Важко було прощатися пасічникам зі своїми бджолами-трудівницями. Та справа вимагала цього. Поважні діди виносили пеньки на мури фортеці, а молоді, дужі хлопці, кидали їх в найбільшу гущу ворожого війська. Розлючені комахи літали над ординськими таборами і безжалісно жалили всіх підряд, особливо коней.

Лише уява може змалювати цю жахливу картину. Тисячі вжалених коней, не слухаючись вуздечок, стрімголов несли своїх вершників у різні боки. А скільки нападників опинилось під копитами своїх же коней!

Про штурм фортеці не могло бути й мови. Кожен рятував своє життя, а бджоли жалили ще з більшою люттю. Закрутилась така смертоносна карусель, що страшно було дивитись. Люди, коні змішались в одне нерозбірливе місиво, мчались з однієї сторони в іншу. А бджоли робили свою священну роботу. Захисники фортеці вміло використали паніку в ворожому війську, зробили вилазку і вигнали непрошених гостей за межі своїх володінь. У світовій історії існує легенда про те, як гуси врятували Рим від завойовників. А наш славний княж-град Теребовль врятувала така маленька золотокрила комаха, ім'я якій — бджола.

(Із журналу «Український Пасічник» за 1992 рік).

Share
Повернутися