Легенди Тернопільщини

Легенди міста Теребовля. "Чудотворні Ікони Матері Божої Теребовлянської"

Чудотворні Ікони Матері Божої Теребовлянської

Стара бабуся оповіла в Теребовлі, Західна Україна, таке про чудотворну ікону Матері Божої, яка ще в 1939 році знаходилася на задній стіні за вівтарем у церкві святого отця Миколая:

,,... Було це дуже й дуже давно, ще тоді, коли татарські орди нападали на Україну і в своїх походах доходили аж під Теребовлю. Під час одного з таких нападів татарська орда обложила місто. Теребовельські міщани разом з дітьми схоронилися в церкві святого отця. Миколая, що була оточена грубезними мурами.

Татарський хан довго облягав церкву-твердиню і, не маючи змоги її здобути, взявся до хитрощів: він наказав вилляти з воску велику свічку, прикріпив її до дубової бочки і окремим посланцем переслав теребовельським міщанам у церкві святого отця Миколая. Одночасно він попросив міщан, щоб вони не стріляли до його війська із стрільниць, а щоб молилися при запаленій свічі. За те він приобіцяв зняти облогу і дарувати мирному населенню життя.

Захоронені в церкві люди прийняли цю пропозицію хана. Вони молилися до ікони Богородиці, щоб вона врятувала їм життя. По церкві лунав могутній спів молитви. Несподівано згасла свіча. Коли люди хотіли її наново запалити, то побачили, оглянувши докладно бочку, що вона була виповнена стрільним порохом. Свічка не догоріла до кінця і порох не міг вибухнути. „Чудо, чудо, — пролунало сотнями голосів у церкві. — Матінка Божа врятувала нас від смерті, а храм святого Миколая — від знищення ”. Таке чудо сталося в давнину, коли ще татари находили на наш край’’.

До 1939 року ця ікона була заслонена блакитною завісою, яку відкривали тільки в день празника. Також при шлюбі — на окреме бажання молодих — відкривали при благословенні завісу, щоб Мати Божа охороняла молоде подружжя перед нещастями і гріхами.

Сучасна Україна. Ч. 1 (180) — 7. 1. 1958 р.

 

Share
Повернутися