Легенди Тернопільщини

Легенди міста Збаража. "Легенда про будівництво костелу Святого Антонія"

Легенда про будівництво костелу Святого Антонія

Місцевість коло річки, недалеко від костелу, була дуже болотиста. Кажуть, що походження назви міста може іти від старослов’янського слова ибара " — болото. Одного разу тією місцевістю їхав князь на кареті, і застрягла вона в болоті. Кликав, кричав князь про допомогу і ніхто його не чув. Тоді він почав молитися до Святого Антонія, кажучи: "Святий Антонію спаси мене і мої коні -  я на тому місці Тобі костел збудую ". І аж тоді його почули і вчасно витягли карету з болота. Кажуть, князь дотримав слова, і на дубових палях був побудований перший костел Святого Антонія. 

Місцевість, на якій мало розпочатися будівництво монастиря, була непрохідною трясовиною, оповитою легендами і переказами. Одна з них розповідає, як під час татарського нападу на Старозбаразьку фортецю кінний загін ординців поїхав по селах за здобиччю. Раптом настала гроза і випала злива. Татари заблудилися. Наступала ніч, а дощ все лив і лив. Наїзники в'їхали в трясовину, і болото їх засмоктало. Багато з них там і загинуло. Відтоді цю місцевість стали називати Чортовим болотом. З часом, згідно з переказом, на цьому болотистому місці було два об'явлення Святого Антонія. Тому князь Юрій Збаразький заклав тут монастирський комплекс під заступництвом святого Антонія Падуанського.

Збереглися перекази і про саме будівництво монастиря. Так, під час забивання палів (костел збудовано на дубових палях), один кріпак зірвався з риштувань, впав в болото й почав топитися. Залементувала жінки з дітьми і звернулася до чудотворного образу Матері Божої Збаразької, який знаходився у парафіяльному костелі старого міста, благаючи про допомогу. Утопаючому кинули дерев'яну линву, за яку він схопився руками, потім шнур. Кріпак був врятований.

Саме такою в народній пам'яті залишилася місцина, на якій було споруджене монастирський комплекс.

Share
Повернутися