фондові виставки

Виставка до 20-річчя з дня смерті Івана Прашка

Іван Прашко (1914-2001) – єпископ Української Греко-Католицької Церкви в Австралії, Новій Зеландії і Океанії, уродженець Збаража. Після смерті Івана Прашка деякі особисті речі були передані на Батьківщину, а завдяки старанням о. Михайла Бедрія з с. В. Луб’янки і родини Бутир речі потрапили в Національний заповідник «Замки Тернопілля». Із них в залі «Сакральне мистецтво» сформована виставка, присвячена     І. Прашкові, де експонуються документи, фото, листівки, богослужебні книги, особисті речі та ін.

У вітрині залу представлений одяг Кир Івана Прашка з живописними зображеннями релігійних сюжетів, а також вишитий ромбовидним орнаментом одяг (вишиття характерне для галицьких регіонів), в якому Прашко служив далеко за межами України: митра, сакос, омофор. Серед вишитих речей привертає увагу на священичому вбранні вишитий знак нагороди Владики  (ромбовидної форми).

У фондах Національного заповідника «Замки Тернопілля» зберігаються книги, якими користувався Владика під час богослужінь, привезені з Австралії: «Святе Євангеліє» (Рим, 1990р.), «Євангелійські й апостольські читання на неділі і свята», (Бразилія, 1982), «Священна і Божественна Літургія во святих отця нашого Йоанна Золотоустого» (Рим, 1968), «Божественна Літургія Преосвященних Дарів» (Рим, 1984), «Евхологіон або Требник» (УГКЦ у Канаді, 1960), «Руководство в Церковний Типікон» (Унгварь, 1901), «Типікон» (Рим, 1964), «Напівник церковний» ( Рим, 1959), «Молитовник для українського народу» (Жовква, 1922), «Наслідування Христа» (Рим, 1955), «Господи, до Тебе возношу душу мою» (Рим, 1921), «Отче наш. Молитовник» (Мельборн, 1991), «Code of canons of the eastern churches» (Вашингтон, 1992).

На виставці експонуються речові матеріали релігійного змісту, привезені з Австралії: єпископський жезл (металевий, чотирисегментний), кадильниця металева (поч. ХХ ст.), підсвічник металевий (серед. ХХ ст.) – 3 од., ложечка для причастя (серед ХХ ст.).

Серед інших речей є штемпель з кліше екслібрису Владики Івана Прашка із зображенням храму Св.Петра і Павла в Мельборні, штемпель з кліше екслібрису І. Прашка із зображенням розп’яття Ісуса Христа, нагорода «канадіянська» І.Прашка у вигляді двох  металевих хрестів з зображенням тризуба у лавровому вінку і з написом «За особливі заслуги».

Ієрарх Тернопільсько-Зборівської єпархії УГКЦ Кир Михаїл Сабрига передав у Національний заповідник панагірею – орден Пресвятої Богородиці Владики Івана Прашка, оздоблений карбуванням і кольоровими камінчиками навколо живописного зображення Богородиці в овалі. У січні, до річниці смерті єпископа, було поповнено виставку, присвяченій І. Прашку. Зараз у залі «Сакральне мистецтво» можна побачити друкарську машинку єпископа, фотосвітлини, Запрошення на свячення, документи Української Громади Вікторії, Літургійного Союзу Св. Василія Великого.

   

   

   

    

Share
Повернутися