фондові колекції та нові надходження

Жіноча сорочка з м. Белз (Львівщина)

Символ Богородиці на вишиваній сорочці із Львівщини .
У Національний заповідник «Замки Тернопілля» з м.Белз (Львівщина) було передано жіночу сорочку, вишиту на домотканому полотні стилізованими геометричними візерунками (датування – середина ХХ ст..)
Львівська вишивка має свою особливість: білий простір між елементами малюнка, завдяки чому сорочка виглядає прозорою і легкою. Львівські вишивки, виконані переважно хрестиком та стебнівкою, нагадують тонке мереживо. Дрібна павутинка квіток чорного кольору, поєднаного із червоним, жовтим, зеленим та синім.
Сорочка зішита із кількох кусків тканини, крій прямий, горловина квадратна. Застібається розріз пазухи на чотири круглих білих ґудзики. Внизу під вирізом дві збірки. Рукав довгий, широкий, підзбираний під манжет. На грудях і рукави оздоблені вишиттям технікою «хрестик», орнамент – геометричний . Домінуючим мотивом на сорочці є восьмипроменева зірка - квітка Матері Божої або рожечка – символ Богородиці, символ жіночого та чоловічого начала. Зображується у вигляді восьмипроменевої зірки, що утворюється поєднанням прямого (чоловіче начало) та косого (жіноче начало) хреста. Цей символ часто зображують на іконах, а також на весільних рушниках, як символ єднання чоловіка та жінки. Центральною фігурою на сорочці є стилізований квадрат. Він символізує досконалість, гармонію, порядок. Перехрещений квадрат означає "земне поле". Квадрат — символ добробуту, миру, достатку та родючого поля. Це особливе значення неземного, адже має закодовану цифру 4 (чотири кути), що для наших предків уособлювало гармонію світу — чотири пори року, чотири життєві цикли, чотири сторони світу .
Домінуючим кольором на вишиванці є чорний та червоний кольори. Чорний колір несе в собі як радість, так і смуток. На окремих територіях України молодята одягали на весілля вишиванки саме з чорним візерунком, як то кажуть, на багатство та родючість майбутньої сім`ї.  Чорний колір вишивки асоціювали саме з землею  та її плодовитістю.
Червоний колір символізую стихію Вогню. Має сакральні та оберегові функції, так як він є активним та сильним. Також символізує любов до людини, до життя, енергію сонця, радості. Тому дитячі та жіночі вишивки частіше всього прикрашають саме червоними нитками по білій або червоній тканині! Червоний колір у вишиванках зустрічається найчастіше.
Вишиванка - символ здоров’я, краси, щасливої долі, родової пам’яті, національної гордості,  оберіг. Вона символ українця і України.
Народ ставився до вишиванки як до святині. Такі сорочки передавали з покоління в покоління, з роду в рід, берегли як реліквії. Закодована родова генетична інформація оберігала нащадків від ударів долі, захищала від злих сил, поганих очей, негативних енергій.
Share
Повернутися