фондові колекції та нові надходження

Поповнення новими надходженнями фондових збірок Національного заповідника «Замки Тернопілля» у 2022 році

Поповнення новими надходженнями фондових збірок Національного заповідника «Замки Тернопілля» у 2022 році
Для українців 2022 рік розпочався із величезного потрясіння – війни, якої не очікували. Багато установ, особливо у сфері культури, тимчасово призупинили свою діяльність, зосередившись на убезпеченні та збереженні пам’яток.
Та з часом, опанувавши потрясіння, музеї, заповідники, архіви та бібліотеки відновили свою культурну діяльність. Окрім просвітницької та наукової діяльності, Національний заповідник «Замки Тернопілля»  продовжив роботу по поповненню фондових колекцій новими надходженнями. Завдяки активному пошуку цікавих експонатів науковими співробітниками заповідника та залученню митців до художніх пленерів фонди Національного заповідника поповнилися новими етнографічними матеріалами, живописними полотнами та графікою, скульптурою, нумізматикою.
Протягом року суттєво збільшилася колекція вишиваних рушників, які датуються серединою ХХ століття, вишиваних жіночих та чоловічих сорочок, одягу священників східного обряду. Також доповнили збірку домоткані килими, які були виготовлені народними умільцями  на початку ХХ століття у с. Шили, м. Збараж с. Лозівка, с. Чорний Ліс.
Фондову збірку «Речові матеріали» доповнили металеві та фарфорові тарілки , церковні та декоративні підсвічники, настільне дзеркало в ажурній металевій оправі, прядки та керамічні глечики.
Тернопільська художниця, членкиня НСХУ Ганна Ткачик подарувала заповіднику три картини із серії «Первісна доба». Дружина живописця і графіка, вихідця із селища Вишнівець, Бориса Дроботюка Леся Дроботюк передала до фондів заповідника графічні роботи та ексклібріси, чорно-білого та кольорового друку. Збірку живопису доповнила також картина Михайла Кузіва « Літо в Теребовлі». Результатом живописного пленеру, проведеного за участі іконописної школи «Радруж», стали сім ікон, написаних темперними фарбами на дерев’яних дошках.
Впродовж 2022 року проводилися археологічні розкопки та дослідження пам’яток культурної спадщини, завдяки яким фонди заповідника поповнилися новими унікальними знахідками.
Сектором археології Національного заповідника «Замки Тернопілля», який очолює Данилейко Володимир, впродовж останніх років здійснювалися обстеження на місці земляних робіт навколо Збаразького замку та  дослідження території Чортківського замку. Результатом розвідок стали віднайдені фрагменти кераміки, скляного посуду, монет XVІІІ – ХХ ст.  Дані експонати представлені на виставці, яка діє у Збаразькому замку.
 Старшим науковим співробітником Державного підприємства «Науково-дослідний центр “ Охоронна археологічна служба України”» Інституту археології НАН України Строценем Богданом Степановичем були передані знахідки з досліджень пам’ятки археології  - Ратуші у м. Бучачі Тернопільської області. Серед них є фрагменти глиняного посуду , скляного кубка, люльки для паління та монети Речі Посполитої та Австро-Угорщини. Датуються експонати XVІІІ століттям.
Вражають своїми орнаментами знахідки з поховання культури кулястих амфор. Дана пам’ятка  була виявлена поблизу села Білий Потік Чортківського району. Керамічні амфори та багатоорнаментовані кістяні прикраси датовані 3400-2800 рр.до н.е.
Завдяки активній пошуковій роботі наукових співробітників заповідника та жителів громади, які,  усвідомлюючи важливість збереження пам’яток для прийдешніх поколінь, фондові колекції Національного заповідника «Замки Тернопілля» поповнилися предметами музейного значення на понад одну тисячу експонатів.
Дані знахідки, пройшовши  наукове вивчення та реставрація, будуть висвітлені у каталогах та представлені на виставках і експозиціях. Пам’ятки, які розкривають неповторну ідентичність української культури у нашому регіоні ,стануть доступними для ознайомлення широкому колу  глядачів, туристів, науковців.
 
Головний зберігач фондів
Наталія Адамович
Share
Повернутися