фондові колекції та нові надходження

Плащаниця із церкви Пресвятої Богородиці с. Вищі Луб'янки Тернопільського району

Неодмінним християнським обрядом у страсну п’ятницю є винесення плащаниці. Плащаниця символізує пласт великого розміру полотна, в яке був загорнутий Ісус Христос після зняття з хреста. Зазвичай під час богослужіння Великої П'ятниці та Великої Суботи плащаницю виносять на середину храму.

У фонди заповідника у 2020 році громадою церкви Пресвятої Богородиці із села Вищі Луб’янки було передано плащаницю із живописним зображенням Ісуса Христа. Датується вона початком ХХ століття, автор невідомий

У центрі на вишневому фоні біле полотно, на якому зображено упокоєне тіло Ісуса Христа. Навколо голови ореол у вигляді диска. Руки Христа лежать вздовж тіла, ноги в колінах зігнуті. Праворуч, ліворуч голови літери «ІΣ», «ХΣ». По кутах на вишневому фоні зображено голівки янголів. По периметру плащаниці на синьому фоні написи золотистими літерами, що в перекладі означають «Благообразний Йосиф з древка знявши з хреста пречистоє тіло Твоє, плащаницею чистою обвив і аромат, в гробі новім, покривши, положив». (Тропар Великої п’ятниці).

Плащаниця прямокутної форми по периметру оздоблена вузькою тасьмою із металізованою бахромою, по кутах китиці, зворотна сторона підшита вишневою тканиною.

Матеріал, техніка: тканина, бахрома, фарби, живопис, шиття.

Розміри 130 х 73 см.

Підготувала

молодший науковий співробітник

фондового відділу НЗ «Замки Тернопілля»

Цвях Наталія

 

 

Share
Повернутися