Нові надходження у фонди Заповідника за 2023 р.
Навіть в умовах війни Національний заповідник «Замки Тернопілля» у 2023 році продовжив роботу над поповненням фондових колекцій новими надходженнями. Завдяки пошуковій діяльності наукових співробітників заповідника та залучення місцевих жителів, митців і художників, фонди Національного заповідника поповнилися цікавими музейними предметами в кількості близько однієї тисячі, серед них етнографічні матеріали, нумізматика, документи, графіка, живописні полотна, книги.
Левову частку надходжень до групи «Тканини» становлять вишивані рушники, які датуються серединою ХХ ст., вишивані жіночі та чоловічі сорочки, поперечки, пошивки на подушки, літургійні шати.
Колекцію «Речові матеріали» доповнили культові речі (вінчальна корона, дискос, кадило, підсвічники), фарфорові тарілки, прядки та керамічні глечики.
Фондову збірку «Нумізматики» поповнила колекція пам’ятних монет НБУ із серії «Збройні Сили України», яку передала наукова співробітниця Брегін Оксана.
Наукова співробітниця Скалатського відділу Смоляк Юлія передала у фонди колекцію натільних хрестиків та медальйонів із зображенням Богородиці, Ісуса Христа та святих антиквара із Скалата Бучка Петра.
Фондову колекцію «Документи» збагатила низка документів з с. Нове Село, датованих початком ХХ ст., які передав старший науковий співробітник науково-дослідницького відділу Чайка Володимир.
Поповнення фондів заповідника у 2023 р. відрізняється своїм неповторно подарунком у вигляді ілюстрацій книжкової та станкової графіки Зеновії Юськів (близько 700 од.) – активної учасниці львівських, республіканських і міжнародних виставок, лауреата численних конкурсів, дипломата за художнє оформлення та ілюстрацію книжок і журналів.
Унікальним поповненням у минулому році можна вважати колекцію годинників наручних (25 од.) періоду 30-90-их рр. ХХ ст. (зразком є годинники «Офіцерський», «Командирський», «Ракета. Світовий час», «Ракета. Вічний календар») та стародрук «Євангеліє Учительне» (ХІХ ст.) з м. Янів, переданих Волинською митницею. Після атрибуції книги можна зробити висновок, що Євангеліє датується кінцем ХVІІІ ст.
6 живописних робіт, авторства Братівник П. та Біркового М., передала у фонди Національного заповідника «Замки Тернопілля» жителька міста Збаража – Павленко (Касьян) Оксана.
У липні до фондів Національного заповідника «Замки Тернопілля» Тернопільським осередком національної спілки майстрів України передано на постійну експозицію 27 керамічних робіт сучасних гончарів та керамістів ГО «Не святі горшки ліплять» колекції «Кераміка княжої доби».
Впродовж 2023 року проводилися археологічні розвідки та розкопки Чортківського, Скала-Подільського, Скалатського замків, а також обстеження Збаразького замку (Внутрішнього дворика палацу) та дослідження території, завдяки яким фонди заповідника поповнилися новими унікальними знахідками. Серед них матеріали археологічних розвідок експедиції Національного заповідника «Замки Тернопілля» по маршруту с. Залужжя – с. Старий Збараж – с. Верняки, що проводились в 2023 році, очолюваних Данилейком Володимиром – завідувачем сектору археології науково-дослідницького відділу.
Результатом розкопок стали віднайдені фрагменти кераміки, кахлю, ґудзики, шабля, скляного посуду, монет XVІІІ – ХХ ст.
Цікавими є археологічні матеріали, виявлені в лісовому масиві західних околиць с. Залісся Чортківського району Тернопільської області у 2022 році і передані у фонди заповідника жителем с. Залісся Герасимчуком Генадієм. Після атрибуції можна стверджувати, що браслет витий і заготовка до браслета належать до Подільської групи Передкарпатської культури шнурованої кераміки і датуються 2300-1700 рр. до н.е., а пласка сокира-тесло належить до трипільської культури другої пол. IV ст. до н.е.
Директоркою Тернопільського обласного центру охорони і наукових досліджень пам'яток культурної спадщини Ягодинською Мариною були передані знахідки з досліджень у 2021 р. археологічної пам’ятки в с. Великий Глибочок Тернопільського району в кількості 46 одиниць, в основному це вироби зі скла (пляшечки з-під чорнил, чашки Петрі, пляшечки аптечні та баночки для мазі), що датуються І пол. ХХ ст.
Дані знахідки, пройшовши атрибуцію та наукове вивчення будуть представлені на виставках і експозиціях Збаразького, Скалатського замків та Вишневецького палацу.
молодша наукова співробітниця
фондового відділу
Пришляк Оксана