фондові колекції та нові надходження

Хоругви із церкви Святого Димитрія с. Москалівки Кременецького району

Одним із важливих атрибутів церковного простору є хоругви. В інтер’єрі храму, на богослужіннях хоругва, як прапор, символізує тріумф Христової Церкви. Як зазначають богослови, церковні хоругви також є символом ангелів у білосніжних і кольорових одежах. Тріумфальне значення хоругви підкреслює також іконографія Воскреслого Христа, який у західноєвропейському мистецтві від ХІІ ст. зображається із хоругвою в руці.

Хоругви представляють церкву у процесіях з нагоди різних свят чи урочистих подій. За їхньою іконографією можна визначити приналежність громади до конкретного храму. З хоругвами відбувалися усі святкові процесії, особливо з нагоди Богоявлення, Великодня, храмового свята, процесії з чудотворною іконою, приїзду чи зустрічі достойної особи та ін. Крім того, з хоругвами і процесійним хрестом відбувався обряд похорону.

В Національному заповіднику зберігаються дві хоругви, які були передані   громадою церкви Святого Димитрія с. Москалівки Кременецького району. Їм майже 100 років. 

Перша хоругва двостороння, з живописними зображеннями «Ісус Христос» - «Марія Магдалина». Вона прямокутної форми, внизу – три язики, на яких зображені лілії, хрести і квіточки. На одній стороні хоругви посередині на голубому фоні – поясне зображення Ісуса Христа, одягненого у червоний хітон і синій гіматій. У руці  він тримає скіпетр і розгорнуту книгу, інша рука піднята у благословляючому жесті. На другій стороні хоругви – у круглому обрамленні на голубому фоні поясне зображення Марії Магдалини, яка тримає посудину з миром.

Друга хоругва двостороння, із живописом на полотні «Коронована Богородиця з дитям» - «Архангел Михаїл». На одній стороні хоругви посередині на голубому фоні – поясне зображення Богородиці, одягненої у синій хітон і вишневий з зеленим підкладом мафорій з короною на голові. На руках (зліва) тримає Ісусика. Внизу зображено відбиток ноги. Навколо зображення восьмикутне обрамлення у вигляді зірки та ще одна рамка з ліній, ромбиків і кругів. На другій стороні хоругви у круглому обрамленні на голубому фоні – поясне зображення Архистратига Михаїла у військових обладунках. Хоругва прямокутної форми. Внизу хоругви на язиках зображенні лінії, хрестики і квіточки.   

Підготувала

молодший науковий співробітник

фондового відділу НЗ «Замки Тернопілля»

Цвях Наталія

 

Share
Повернутися