фондові колекції та нові надходження

Аланський меч у фондовій колекції Заповідника

Експозиція «Зброя» Збаразького замку в 2017 році поповнилася аланським одностороннім мечем VI-VIII ст., який був переданий Національному заповіднику «Замки Тернопілля». Першим віце-прем’єром України Кубівим Степаном Івановичем. 

Алани — кочові іракомовні племена сарматського походження. Перша згадка про них з’явилася ще в І ст. н.е. Алани згадуються в працях багатьох античних авторів (Плінія Старшого, Йосифа Флавія, Сенеки, Марка Лукана, Клавдія Птолемея), в сірійських, китайських, вірменських і грузинських хроніках. Основним заняттям алан було кочове скотарство, що поєднувалося із землеробством, а пізніше — з ремеслом. 

В ІІ ст. алани здійснювали набіги на Римську імперію. Військовий авторитет алан був значним: в Римській імперії створили спеціальний посібник для боротьби з ними — «Диспозицію проти алан». Аланська кінота складалася з важко озброєних вершників, основною зброєю яких був прямий односторонній меч, а також, спис, лук, кинджал, бойова сокира. 

Меч, що експонується, виготовлений аланськими майстрами-зброярами в техніці ковальського кування з наступним інструментальним обробленням та загартуванням. 

Меч складається з клинка, гарди (хрестовини) і руків’я. Загальна довжина—83,5 см, довжина клинка — 71 см, товщина клинка (біля гарди) — 0,5 см. 

Меч належить до рідкісних та оригінальних матеріальних пам’яток історії та культури. 

Share
Повернутися