Вишнівецький палац: велика реставраційна історія
Вишнівецький палац першої половини XVIII століття — унікальна архітектурна перлина і пам'ятка національного значення. Низку зовнішніх і внутрішніх відновлювальних робіт на об'єкті було проведено за кошти Національного заповідника "Замки Тернопілля" та місцевих бюджетів. Відновлено експозиційні зали, в яких представлено старовинні меблі XVIII-XIX століть, портрети власників Вишнівецького палацу, а також артефакти трипільної культури, ікони та інше.
Після 2015 року, коли заповідник отримав грант Посольства США, почалося відновлення Дзеркальної зали палацу та південного фасаду пам’ятки. Понад три роки тривали відновлювальні роботи, у червні 2019 року відреставрована Дзеркальна зала була урочисто відкрита.
Чому ж саме Дзеркальна зала є вельми важливою для палацової резиденції? Ідея її створення полягала в тому, що природа за вікном віддзеркалювалася всередині палацу, тобто створювався ефект присутності зовнішнього світу в інтер’єрах будівлі. Займаючи на першому поверсі площу понад 600 квадратних метрів, ця зала видовжилася по всьому південному фасаду і стала найбільшою і головною залою палацу.
В архітектурній майстерні Юрія Вербовецького було розроблено проект відтворення інтер'єрів Дзеркальної зали з п'яти просторово об'єднаних приміщень — правої і лівої Аркових галерей, Зали з каміном, Центральної кімнати та допоміжних приміщень — без втручання у планувальну структуру. Варто зазначити, що одне з призначень Дзеркальної зали – це зал змінної експозиції.
При відтворенні інтер'єрів реставратори користувалися зібраними джерельними матеріалами, насамперед інвентарями Вишнівецького палацу XVIII століття з описом тогочасних інтер'єрів. Перший з них, що був віднайдений в Інституті рукописів Національної бібліотеки імені В. Вернадського, датується 1748 роком. Якщо врахувати, що будівничий палацу Михайло Сервацій помер в 1744 році, то цей інвентар був складений для спадкоємців останнього з князів Вишневецьких. Згаданий документ дає нам опис Дзеркальної зали палацу з галереями, які розташовані за арковими проходами. Дзеркальна зала відтворена за інвентарем 1748 року, хоча є плани, що датуються серединою XVIII століття, на яких видно контури цієї зали. Ці документи та фото, зроблені на початку XX століття, взяли за основу для реставрації, оскільки всі наступні власники палацу Дзеркальну залу не перебудовували, змінювався лише інтер’єр.
У Дзеркальній залі виконано цілий комплекс реставраційних робіт. Було замінено вікна, зроблено пласкі стелі, змонтовано карнизи, а також викладено паркетну підлогу. На стінах, протилежних до головних аркових вікон, встановлено дзеркальні тафлі, на інших – дерев’яні панелі.
Під час реставрації було відновлено південний фасад палацу з парадним входом до Дзеркальної зали. Друге життя отримала і тераса вимощена каменем-пісковиком. Її огорожа оздоблена карнизами й увінчана декоративними вазами. Кам'яну кладку підпірної стіни Вишнівецького палацу було укріплено, усунено аварійний стан різних ділянок.
Відновлення Вишнівецького палацово-паркового комплексу — це проект національного масштабу. Дзеркальна зала з відтвореними розкішними інтер'єрами – це не просто місце для проведення різноманітних урочистостей, вона – символ історичної пам’яті нашого народу. Відвідуючи пам’ятку, туристи дізнаються про давній рід князів Вишневецьких, які зробили чималий внесок у культурне і політичне життя України. Вишнівецька палацова резиденція за архітектурною неповторністю важлива для України так само, як палац князів Радзивіллів у Білорусі, королівський Вавель у Польщі або Версаль у Франції. Така пам’ятка варта уваги і пошани від сучасників і майбутніх поколінь.