Статті

Скалатський замок з новою археологічною експозицією

Існування різних археологічних культур, як на території України, так і у всьому світі, все частіше дозволяє говорити про нашу епоху як про поворотний момент в історії. Тому виникає необхідність пошуку нових орієнтирів і  напрямків вивчення історичного минулого. Ось чому важливо створювати музейні експозиції, які виконуватимуть не лише традиційну функцію, але й будуть науковим середовищем, яке пропонуватиме нове бачення і осмислення історичного минулого носіїв різних археологічних культур на терені нашого краю. Адже не секрет, що музеї є скарбницею історичної та культурної спадщини, а музейні експонати – носіями безцінної інформації про історію та різні культури на території нашої держави.

З цією метою Національним  Заповідником «Замки Тернопілля» на території Скалатського замку було відкрито нову експозицію археології. Створена археологічна експозиція  є результатом цілеспрямованої, систематичної, науково-дослідницької, фондової та творчої експозиційної роботи науковців, як заповідника, так і інших наукових та пам’ятко-охоронних установ Тернопільщини.

Функціонування експозиції значною мірою залежить від середовища, яке його оточує, саме тому місцем для створення експозиції археології було вибрано замок у місті Скалат Підволочиського району. Створення на його базі ще однієї експозиції сприятиме перетворенню цього об’єкта на центр громадської активності та сприятиме не лише популяризації цього замку серед туристів, але й обізнаності населення з археологією краю.

Нову експозицію археології сформовано з матеріалів археологічних досліджень території Тернопільщини, а також інших куточків нашої держави. Адже саме такий багатий матеріал надає нам більш повний об’єм нових знань в галузі досліджень історичного минулого.

Основу археологічних матеріалів у фондах Національного заповідника «Замки Тернопілля» становлять предмети археологічної колекції та предмети науково-допоміжної археології. Саме ці матеріали увійшли в новостворену експозицію. Кожен археологічний матеріал до експозиційного використання пройшов наукове опрацювання, щоб виявити  його наукову, мистецьку, історичну чи культурну цінність. А також визначено його походження, зміст, зовнішню особливість.

Всього в експозицію увійшло майже 500 експонатів. Крім того,  виготовлено 7 муляжів знарядь праці та зброї різних історичних періодів.

В процесі відбору і комплектування музейного археологічного матеріалу визначилась і наукова концепція самої експозиції, яка передбачає наукове, художнє, технічне й робоче проектування. Було зібрано інформацію про археологічні дослідження краю, відібрано та скомплектовано матеріали археологічних досліджень із фондів Національного заповідника «Замки Тернопілля», а також виготовлено проект майбутньої експозиційної зали. Таким чином, виконано художнє оформлення профільно історичної археологічної форми експозиції.

Матеріали створеної експозиції висвітлюють тему в хронологічному порядку, від палеоліту - до середньовіччя. Тут представлені знаряддя праці та мисливства, як первісної людини і епохи зародження землеробства, так і часів появи перших цивілізацій. Показано періоди палеометалів та заліза. В окремих вітринах показано матеріали трипільської культури та культур періоду пізньої бронзи  - комарівської та Ноа. Велика кількість матеріалів представляє черняхівську культуру. Період раннього середньовіччя репрезентують празько-корчацька культура склавинів (6-7 ст.) та Лука-Райковецька (8-9 ст.) культура східнослов’янських союзів племен. Також, тут представлені періоди, які існували в епоху високого середньовіччя, а саме: Київської Русі (882-1240 рр.), Галицько-Волинського князівства (1199 - 1253 рр.), а також Руського королівства часів проторенесансу (1253– 1349 рр.).

Значну частину експозиції становлять матеріали результатів археологічних досліджень території Скалатського замку в 2011-13 роках. Велику їх кількість можна побачити в окремому столі, а також у великій вітрині. А це: люльки, бруски, ядра, кулі, кресала, наконечники, ґудзики, перстені, монети, скляні віконниці, керамічний та скляний посуд, пічні кахлі, та багато іншого…

Для наочного встановлення логічних зв’язків між окремими групами музейних предметів використовуються науково-допоміжні матеріали археології, а саме: картографічні матеріали, фотоілюстрації, текстовий матеріал, муляжі та реконструкції.

Саме із вивчення історії археологічних культур починається історія нашого краю. Хочемо ми того чи ні, але мусимо цю історію знати. Створена експозиція археології - є не лише джерелом знань, але й культурною цінністю, своєрідним джерелом емоцій. Іншими словами, вона виявляє атрактивність, тобто здатність вражати, викликати емоції.

То ж Національний заповідник «Замки Тернопілля» після завершення карантину запрошує у Скалатський замок. Тут відвідувачі зможуть послухати  не лише цікаву екскурсію про сам замок, але й  отримати цікаві  знання  щодо різних археологічних культур.

Володимир Данилейко
молодший науковий співробітник
науково-дослідницького відділу
Національного заповідника "Замки Тернопілля"
Share
Повернутися