Легенди Тернопільщини

Легенди Збаражчини. "Скарб"

Скарб

В сиву давнину оцю місцевість, що густо поросла лісом і розкинулась зеленими луками над Горинню, придбав козацький осавул Бодак. Тут він із ватагою козаків десь у пагорбах в старих кремнієвих штольнях обладнав сховище для скарбів, що були вивезені з поневоленої Московією України. Козаки осіли на цій землі, збудували хутір, який з часом виріс у село, котре зберегло назву свого засновника, - Бодаки.

До наших днів кожен із старших козацьких нащадків передає молодшому частину потертої старої мапи, на якій хитромудрими позначками вказане місце заховання скарбу. Та ніхто не може його знайти, бо для цього треба зібрати і скласти частини мапи, які знаходяться в інших спадкоємців. Зібратися ж разом вони зможуть лише тоді, коли на нашій землі згине закляття поневолення, ворожнечі і неприязні та запанує святий Мир.

В навколишній місцевості ще недавно можна було бачити безліч хаотично розкиданого каміння. Окремі великі камені мали висічені на поверхні таємничі знаки у вигляді півмісяців і стріл. Не один із заповзятливих місцевих селян, будуючи на своїй садибі господарські споруди, розбивав ті камені на дрібніші і вивозив до свого обійстя. Так було втрачено останні орієнтири, що вказували на місцезнаходження скарбу.

І все ж кільком щасливцям поталанило розшукати тайник. Вхід до нього розчистили в товстому шарі сипучого ґрунту, який закривали тяжкі, ковані металом, двері. Спроби відчинити їх підручними засобами виявилися марними. Прийшовши "у всеозброєнні" на місце знахідки другого дня, шукачі скарбу були вражені, - зроблений напередодні тяжкою працею розкоп зник без сліду під масивним зсувом ґрунту. І скільки згодом не копали, - знайти вхід до тайника так і не вдалося.

А щоночі на тій горі все ще горить багаття. Та сміливці, що приходять вночі "на вогник", не знаходять і сліду від вогню.

Існує повір'я, що ця зачарована земля віддасть свої скарби лише тоді, коли люди в мирі і злагоді об'єднаються, а священики прочитають на тім місці святу молитву. І тоді  відкриються всі тайники і багатства потечуть щедрою рікою, збагачуючи наш край і нарід, що живе на своїй предковічній  землі.

Розповіді старожилів с. Бодаки зібрав, опрацював і записав науковий співробітник НЗ "Замки Тернопілля" М. Данилейко.Серпень, 1997 р.

Share
Повернутися