Кривче

 

Оборонний замок у с. Кривче збудовано в 1639 році місцевими магнатами Концькими. . Вдало вибране місце робило його досить неприступним. Фортецю багато разів займали татари і турки. Відомо, що у липні 1648 року козацькі війська вигнали польський гарнізон. У 1672 році турецький султан Магомет ІV, повертаючись з Бучача після підписання договору з Польщею, захопив укріплення і перебував тут певний час зі своїм військом. У 1675 році Ян ІІІ Собеський наказав обложити замок. У цей час оборонні споруди зазнали значних пошкоджень. Згодом, у 1687 році, вже татарські загони взяли в облогу поляків, які знайшли захист за мурами. Кривченський замок був важливим стратегічним пунктом у воєнних діях Польщі проти Туреччини під час кампанії з повернення Поділля у лоно земель Речі Посполитої. У ХVІІІ столітті, коли життя стало спокійнішим й відпала загроза нападу татар і турків, замок відреставрували. До середини ХІХ століття він служив за житло і був власністю Голійовських. Масової руйнації замок зазнав у другій половині ХІХ століття, коли він перейшов у руки Л. Зейдмана. Камінь із північної, західної, східної стін і з двох веж розібрали для спорудження винокурні та приватних будинків. 
 Друга спроба реставрації замку була зроблена у 20-х рр. ХХ ст. Подільським туристично-краєзнавчим товариством. На той час відновили одну башту, в якій обладнали кілька приміщень на зимовий і літній періоди для туристів. З фундаментів зруйнованих стін і веж місцеві жителі повибирали весь камінь на господарські потреби.

У 1939 р. від замку ще зберігались 2 вежі і мур між ними, а також в‘їздна брама з напівзруйнованою надбрамною вежею. В 1946 р. для будівництва дороги радянські солдати розібрали як в‘їздну браму, так і залишки мурів. Незважаючи на значні руйнування, залишки замку репрезентують початкову стадію будівництва регулярних укріплень Поділля.