Плани - Звіти

Плани Національного заповідника на 2010 рік

Тернопільщина вирізняється з поміж інших регіонів нашої держави наявністю цілої низки пам’яток історії і природи.
Територія Західної України досить часто виступала “буфером” Європи від східних кочівників. Саме на Тернопільщині будівництво оборонних споруд - пам’яток фортифікаційного мистецтва - сягнуло найбільших масштабів. З плином часу, замки, втративши своє першочергове призначення, почали руйнуватися. І цей процес невідворотній, якщо не докладати зусиль для збереження цих пам’яток історичного минулого. Завдяки тому, що десять замків Тернопільщини увійшли до Національного заповідника “Замки Тернопілля”, появилась надія у їх збереженні. З тих пір вже розроблені реставраційні архітектурні плани та розпочалось їх здійснення на ділі. 

У 2010 році і надалі проводитимуться роботи з реставрації східного бастіону та відновлення інтер’єрів палацу Збаразького замку. У Вишнівецькому палацово-парковому корпусі продовжуватимуться роботи по мощенню подвір’я. У Скалатському замку планується накрити дахом одну із веж і т.д.

Науковці заповідника здійснюють дослідницькі роботи щодо архітектурних пам’яток Тернопілля. З метою дослідження минулого краю у заповіднику щорічно проводяться наукові конференції. Так у 2010 році в Збаразькому замку планується провести три конференції:
- 7 травня об 11.00 спільно з Управлінням містобудування та архітектури Збаразької РДА та Збаразькою міською Радою планується провести конференцію "Історична забудова центру міста Збаража: особливості та перспективи відтворення”.
- 1 липня науковці заповідника планують конференцію "Відродження архітектурної спадщини Тернопільщини – як фактор зміцнення духовного, економічного потенціалу краю”.
- 14 жовтня спільно з козацьким Кошем ім.Байди Вишневецького буде організовано роботу цікавої конференції на тему: "Відродження історичних традицій запорізького козацтва – важливий елемент сучасного державотворення в Україні".

У Вишневецькому палаці буде проведено дві конференції. 16-17 вересня 2010 року відбудеться конференція: «Князі Вишневецькі та їх місце в історії України», приурочена 330-річчю з дня народження Михайла Серватія(кн. Вишневецького) і 100-річчю перезахоронення його останків. А у вересні науковці зможуть взяти участь у конференції: «Життя і творчість заслуженого художника України Івана Марчука».

У Скалатському замку проводитиметься наукова конференція на тему: «Результати археологічних розкопок Скалатського замку», організована спільно з обласною комунальною інспекцією охорони пам’яток історії і культури.

У серпні-вересні проводитиметься наукова конференція на тему: «Замок у Язловці: історія, архітектура, будівництво», присвячена історії заснування с. Язловець, Бучацького р-ну та Язловецького замку.

Також науковці заповідника планують прийняти участь у конференціях організованих за межами заповідника (згідно запрошень):
- в науковій конференції "Жовква" - крізь століття», присвячена 15-й річниці заснування ДІАЗу у м. Жовкві, яка проходитиме в квітні місяці;
- у VІІІ-ій науково-практичній конференції «Шляхи вдосконалення туристсько-краєзнавчої роботи», яка проходитиме в Національному історико-етнографічному заповіднику “Переяслав” в м. Переяслав-Хмельницький, яка планується на 22 квітня. 


Спільно з Академією Наук України та інститутом матеріальної культури м. Санкт-Петербург Академії Наук Росії, на базі Національного заповідника “Замки Тернопілля” буде проведено міжнародну конференцію “Трипілля на Тернопільщині. Історія досліджень і проблеми популяризації”, приурочену до 20-ти річчя початку третього етапу археологічних розкопок поселення трипільської культури біля села Бодаки Збаразького р-ну Тернопільської обл..

З метою висвітлення важливих подій на Збаражчині, а також популяризації життя і творчості, та героїчного минулого видатних особистостей, вихідців Збаражчини, у Національному заповіднику “Замки Тернопілля” в 2010 році будуть організовані наукові читання та інформаційні дні.
У вересні місяці, спільно з працівниками музею ім.І.Франка Збаразької ЗОШ І-ІІІ ступеня №2, у Збаразькому замку будуть проведені наукові читання на тему: ”Перебування Івана Франка на Збаражчині”, присвячені 120-ій річниці створення у Збаражі осередку Радикальної партії.
У Вишневецькому палаці у серпні місяці відбудуться наукові читання «Сакральна спадщина Південно-Західної Волині».

У третьому кварталі 2010 року проводитиметься інформаційний день “Сотник УСС Роман Дудинський – борець та політв’язень”, присвячений вихідцю із села Луб’янки Збаразького р-ну Роману Дудинському та приурочений 130-річчю з дня народження та 80-річчю з дня його загибелі.
Також, у квітні-червні Збаразький замок запрошує бажаючих послухати інформаційну доповідь про вихідця із села Зарубинці Збаразького р-ну, редактора української газети в Америці “Свобода”, на тему: “Отець Григорій Грушка – перший організатор української еміграції в Америці”. 

У 2010 році планується і надалі розширювати співпрацю з науковими організаціями та установами. Постійно діюча археологічна експедиція заповідника співпрацюватиме з Тернопільською обласною комунальною інспекцією охорони пам’яток історії та культури, з метою археологічних досліджень замків – об’єктів фортифікаційного мистецтва на Тернопіллі.

У червні-липні планується продовжити археологічні дослідження Скалатського замку.
Крім цього, археологічна експедиція заповідника, спільно з науково-пошуковою експедицією “Забуті могили” (МНП Товариство “Обереги”) планує провести дослідження козацьких поховань на території Тернопільської області.

Спільно з інститутом матеріальної культури м. Санкт-Петербург Академії Наук Росії в липні-серпні місяці буде продовжено міжнародні археологічні розкопки поселення трипільської культури біля с. Бодаки Збаразького р-ну, за участю науковців України, Болгарії, Росії та Франції.

Національний заповідник “Замки Тернопілля” тісно співпрацює з вищими навчальними закладами. Так, у поточному році плануються подальші консультації, рецензування та захист наукових робіт, окрім цього планується залучення студентських та волонтерських загонів до відповідних робіт з впорядкування території на об’єктах НЗ “Замки Тернопілля”.

У цьому році здійснюватиметься подальша співпраця з державними професійно-технічними навчальними закладами сфери послуг та туризму з питань організації студентської навчально-виробничої практики на базі об’єктів НЗ “Замки Тернопілля”.

На базі заповідника впродовж року будуть організовані і проведені три мистецькі пленери, зокрема у Збаразькому замку:
ІІ-ий живописний пленер “Замки Тернопільщини”, та І-ий скульптурний пленер Національного заповідника “Відомі постаті в історії Тернопілля”, а у Теребовлі свято-пленер «Забави у княжому місті Теребовля».

У 2011 році виповнюється 800 років першої літописної згадки про місто Збараж. З метою популяризації цієї визначної дати, науковці заповідника протягом 2010 року проводитимуть лекції в трудових колективах і навчальних закладах міста Збаража, присвячені тематиці 800-річчя Збаража. 

Національний заповідник “Замки Тернопілля” також займається видавничою діяльністю. До 800-річчя першої літописної згадки про місто, планується видати книгу “Наш Збараж”. Крім цього планується видати історико-публіцистичний нарис “Язловець: історія, архітектура, туризм”, а також “Наукові записки” заповідника. Звичайно ж продовжуватиметься робота по випуску видання заповідника – “Вісник історії краю”. Громада Збаражчини зможе читати цікаві статті науковців заповідника в районній газеті “Народне слово” – у рубриці “Відгомін віків і сьогодення”. Також будуть видані з друку буклети «Язловецький замок ХІІІ-ХVІІІ ст.ст.», «Замок у Золотому Потоці ХVІІ ст.», «Фортеця у Підзамочку ХVІІ ст.», «Теребовлянський замок ХІV-ХVІІ ст.», «Замок у Микулинцях ХVІІ ст.». Крім цього вийде у світ ілюстрований путівник по Теребовлянському та Микулинецькому замках.

На базі заповідника планується проведення фестивалів літньо-осінніх етнографічних обрядів. У Микулинцях відбудеться фестиваль «Микулинецьке пиво».
Також, спільно з Тернопільською обласною філармонією та Тернопільським музичним училищем ім.Соломії Крушельницької будуть організовані і проведені вечори романсу, камерної, органної та сучасної естрадної музики.
18 квітня 2010 року відбудеться урочисте відкриття туристичного сезону на об’єктах Національного заповідника “Замки Тернопілля”. Планується обслужити 45000 відвідувачів і провести 1600 екскурсій. В рамках проведення Днів європейської спадщини в Україні, проводитиметься співпраця з благодійними організаціями області з питань безкоштовного обслуговування туристів. У поточному році відвідувачі Збаразького замку, окрім вже існуючих виставок, зможуть побачити 11 нових на різну тематику.

  Планується організувати на базі НЗ виставки, зокрема:
- з власних фондів -4;
- з фондів інших організацій –7.
- Персональна, члена Тернопільської НСХ України Ганни Ткачик (живопис).
- Персональна, майстра народної творчості Олександри Зробок-Камінської – «Присвячую великому Кобзареві» (живопис нитками), м. Львів.
- Творчі роботи учнів ЗОШ І-ІІ ст. с. Бодаки Збаразького району «Хресна дорога Ісуса Христа», (малюнки олівцем, фарбами, бісероплетіння, вишивка).
- Персональна, заслуженого художника України, професора Львівської національної академії мистецтв Валерія Нестеренка – «Замки України». (живопис), м. Львів.
- Збірна, членів Львівської НСХ України Бориса Яворського, Теодозія Салія, (живопис), м. Львів.
- Персональна, заслуженого фотографа України В’ячеслава Костюкова – (кольорове фото), м. Тернопіль.
- Виїзна фотовиставка «Краса, яка врятує світ» Тернопільського товариства охорони пам¢яток історії і культури,
Тернопільський замок, Тернопільський обласний краєзнавчий музей, (кольорові фото).
- Виїзна, американської мисткині Аркадії Оленської-Петришин (живопис, графіка), Національний заповідник
«Софія Київська», Луцький обласний краєзнавчий музей.
- Виїзна, заслуженого фотографа України Андрія Зюбровського «Вас вітає Тернопілля» (кольорові фото). Національний
заповідник «Кам’янець».
- Виїзна, народного скульптора України Володимира Лупійчука «Козацькому роду нема переводу», (деревяна скульптура), заповідник «Чернігів стародавній».

Вся ця необхідна робота здійснюється з метою дослідження та реставрації історичних пам’яток та відродження пам’яті про славне минуле нашого краю.

Share
Повернутися